Dwa dni i 20 godzin podniebnych ewolucji zobaczysz podczas Air Show w Radomiu. Dziś i jutro wystąpi około 200 samolotów wojskowych i 60 cywilnych z 20 państw. Zapraszamy na pokazy i do obejrzenia galerii zdjęć z prób generalnych przed wielkim pokazem. A także na nasze stoisko, gdzie znajdziecie największy w Polsce album zdjęć samolotów – „Air Show”.
W tym roku organizatorzy radomskich pokazów przygotowali niespodziankę – publiczność zostanie sfotografowana z pokładu śmigłowca. Zdjęcie będzie tak świetnej jakości, że po powiększeniu każdy uchwycony będzie się mógł bez problemu rozpoznać.
– Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show Radom 2015 to największa impreza lotnicza w Polsce i jedna z największych w Europie. Organizację wydarzenia można porównać do dużych ćwiczeń wojskowych – mówił gen. dyw. Jerzy Fryczyński, doradca-koordynator dowódcy generalnego RSZ, na konferencji poświęconej organizacji Air Show.
Pokazy rozpoczynają się o godzinie 9. Każdego dnia weekendowego Air Show – 22 i 23 sierpnia – przez 10 godzin na niebie będą się odbywały akrobacje lotnicze. – W poprzednich latach gwiazdami pokazów byli soliści, w tym roku stawiamy na zespoły akrobacyjne – mówi ppłk Artur Goławski, rzecznik prasowy Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.
Szaleństwa hiszpańskie i nie tylko
Jednym z nich będzie Patrouille Suisse ze szwajcarskich sił powietrznych. Będzie to ostatnia okazja do obejrzenia na polskim niebie samolotów Northrop F-5E Tiger II, ponieważ są wycofywane z eksploatacji.
Pierwszy raz w Polsce zaprezentuje swoje umiejętności Patrulla Águila, zespół akrobacyjny sił powietrznych Hiszpanii. Formacja od 30 lat stacjonuje w bazie San Javier i wykonuje pokazy na samolotach szkolnych C-101, pomalowanych w czerwono-biało-żołte barwy zespołu. Razem wykonują akrobacje na siedmiu samolotach, na ósmym – solista. W Radomiu będzie też można podziwiać hiszpańskie śmigłowce Eurocopter Colibri i grupę Patrulla Aspa.
Pierwszy występ w naszym kraju dadzą również jordańscy wojskowi piloci z Royal Jordanian Falcons wykonujący akrobacje na samolotach cywilnych Extra 300L. Ponadto do Polski przylecą piloci duńskiego zespołu Baby Blue czy łotewskiego Baltic Bees. – Jeden z najatrakcyjniejszych pokazów dadzą na samolotach MB-399 Włosi z zespołu Frecce Tricolori 313 Grupy Pokazowej z bazy lotniczej Rivolto – sądzi ppłk Goławski. Z polskich formacji do występu szykują się „Biało-Czerwone Iskry” oraz „Orlik”.
Nie zabraknie także indywidualnych pokazów, wśród których gwiazdami będą najnowocześniejsze myśliwce: Eurofighter Typhoon włoskich sił powietrznych oraz francuski Rafale. Zobaczymy także grecki F-16 ZEUS, austriackie Pilatusy, PC-7 oraz francuskie samoloty bojowe Rafale, a także pokaz czeskiego odrzutowca L-159 ALCA. Z Turcji przyleci śmigłowiec bojowy T129 ATAK.
Ataki na cele naziemne
Polscy piloci zaprezentują wszystkie maszyny, jakimi dysponują nasze siły powietrzne. – Warto zwrócić uwagę na widowiskowy pokaz kpt. pil. Adriana Rojka latającego na myśliwcu MiG-29 z 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim – zaznaczył gen. Fryczyński.
Pierwszy raz publiczności zostanie pokazany myśliwiec MiG-29UB o numerze 4105 z 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego, który otrzymał niezwykłe, nowe malowanie – na wewnętrznych powierzchniach stateczników pionowych ma dwa portrety gen. bryg. pil. Stanisława Skalskiego, lotniczego asa z czasów II wojny światowej, któremu poświęcono tegoroczne Air Show w Radomiu.
Nad Radomiem pojawią się balony, szybowce, motoszybowce, cywilna odrzutowa Iskra, spadochroniarze i historyczny polski RWD-5R. Natomiast Grupa Akrobacyjna „Żelazny” wystąpi w rzadko spotykanym składzie trzech samolotów i dwóch szybowców.
Na lądzie zaś będzie można zobaczyć m.in. Rosomaki, Leopardy, PT-91, pojazdy typu HMMVW, BRDM-2, M-ATV, wyrzutnie rakietowe, roboty saperskie, bezzałogowe pojazdy podwodne oraz wyposażenie jednostek specjalnych.
Nie zawiodą się też miłośnicy efektów specjalnych. 12 żołnierzy z Ośrodka Szkolenia Wysokościowo-Ratowniczego i Spadochronowego w Krzesinach wykona skok ze spadochronem, rozwijając w jego trakcie flagi państw uczestniczących w pokazach oraz NATO. Samoloty bojowe naszych sił powietrznych będą symulować dwa ataki na cele naziemne, czyli misję Close Air Support. Jeden wykonają piloci myśliwsko-bombowych Su-22 z 21 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie, drugi – piloci F-16 z 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego. Podczas przelotu tych samolotów nad lotniskiem zostaną zdetonowane beczki wypełnione łatwopalną cieczą. Odstęp między detonacjami w serii wyniesie tylko 0,2 s, więc fotografowie muszą wykazać się refleksem.
Postaw na zdjęcia
Jak przygotować się do robienia zdjęć podczas pokazów, radzi Sławek hesja Krajniewski, pasjonat fotografii znany z doskonałych ujęć lotniczych i autor zdjęć do naszego albumu „Air Show”. W rozmowie z naszym portalem zdradza amatorom fotografii wybierającym się do Radomia, gdzie najlepiej stanąć z aparatem i czy warto robić zdjęcia pod słońce. – Strefa dla publiczności znajduje się po północnej stronie pasa startowego, a więc słońce mamy dokładnie z drugiej strony. Zalecałbym wariant rozpoczęcia pokazów w części centralnej, tuż przy barierkach. Można też ustawić się tuż przy fototrybunie, ona jest najlepszym miejscem – mówi między innymi hesja. – Pokazy lotnicze w Radomiu to jedna z najlepszych imprez tego typu na świecie. Liczą się nie tylko maszyny, uchwycone kadry, ale i znakomita atmosfera – zapewnia.
Natomiast o tym, jak przygotowuje się do roli komentatora podczas Air Show w Radomiu, opowiada nam kpt. rez. pil. Witold Sokół: – Nie wystarczy wiedzieć, jak wygląda pętla, beczka czy wiraż. Trzeba jeszcze poświęcić wiele godzin na zbieranie informacji o samolotach, pilotach i lotniczych ciekawostkach. Choćby po to, by wyjaśnić widzom, dlaczego jedna z figur nazywa się „stołek do dojenia krów”.
Opowiada też o tym, jak zmieniały się lotnicze show: – Od czasów pierwszych pokazów lotniczych Air Meet we Francji zmieniło się niemal wszystko. Ale wciąż niezmienna, jak prawa fizyki lotu, pozostała fascynacja ludzi podniebnymi pokazami.
Ten jeden z najlepszych polskich pilotów, były żołnierz 1 Eskadry Lotnictwa Taktycznego, jest też autorem słowa wstępnego do unikalnego albumu „Air Show”, który przygotował Wojskowy Instytut Wydawniczy. Jest w nim 200 stron fotografii hesji, na których uwiecznił zespoły akrobacyjne z całego świata. Album „Air Show” z Biblioteki Polski Zbrojnej z pewnością stanie się obowiązkową pozycją w księgozbiorze każdego miłośnika lotnictwa. Znajdziecie go na stoisku „Polski Zbrojnej” na Air Show w Radomiu. Zapraszamy!
Organizatorem odbywających się co dwa lata Międzynarodowych Pokazów Lotniczych Air Show Radom są Siły Powietrzne RP. Sponsorem głównym imprezy jest PGE Polska Grupa Energetyczna, a „Polska Zbrojna” objęła pokazy patronatem medialnym. Dokładny program Air Show znajduje się na stronie: airshow.wp.mil.pl.
autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski
komentarze