Zabytkowe czołgi, transportery opancerzone i wojskowe motocykle z całej Europy będzie można podziwiać w Bornem Sulinowie. Dziś rozpoczyna się tam XII Zlot Pojazdów Militarnych „Gąsienice i Podkowy”. Gratką dla miłośników wojskowości będzie także przejażdżka czołgiem.
– Międzynarodowy Zlot Pojazdów Militarnych „Gąsienice i Podkowy” to największa tego typu impreza w Polsce i jedna z większych w Europie – mówi Wiesław Bartoszek, komandor zlotu i prezes Stowarzyszenia Miłośników Militarnej Historii Bornego Sulinowa.
Stowarzyszenie jest organizatorem przedsięwzięcia wspólnie z Urzędem Miasta i Gminy Borne Sulinowo oraz tamtejszym Centrum Kultury i Rekreacji. Czterodniowa impreza rozpoczyna się dziś na poligonie pod miastem. – Po raz pierwszy zlot odbył się w 2004 roku. Wtedy zaczynaliśmy od kilkunastu pojazdów z demobilu, dziś jest ich ponad pół tysiąca – podkreśla Bartoszek.
Czołgi i transportery
Do Bornego Sulinowa zjeżdżają z całej Europy miłośnicy militariów, rekonstruktorzy, kolekcjonerzy sprzętu, pasjonaci motoryzacji i historii. W tym roku pojawią się goście m.in. z Niemiec, Holandii, Belgii, Węgier, Finlandii, Danii, Norwegii, Włoch, Ukrainy, Rosji, Francji, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. – W ubiegłym roku przyjechało prawie cztery tysiące osób, żeby zaprezentować sprzęt ze swoich kolekcji. Pokazali blisko 580 pojazdów, a zlot zgromadził około 50 tysięcy widzów. W tym roku liczymy na kolejne rekordy – mówi komandor zlotu.
Podczas zlotu będzie można podziwiać dawny sprzęt wojskowy z demobilu, kupiony przez pasjonatów i pieczołowicie przez nich odrestaurowany. Zwiedzający zobaczą historyczne mundury, ekwipunek i sprzęt różnych armii, m.in. polskiej, radzieckiej, niemieckiej, amerykańskiej, włoskiej.
Na zlocie pojawią się także czołg T-72, T-55 Merida, transportery opancerzone, bojowe wozy piechoty, pływający transporter samobieżny, amerykański Jeep Willys i jego radziecki odpowiednik – GAZ oraz UAZ-y, Skoty, ZIŁ-y i militarne motocykle. – Jedną z perełek będzie idealnie odrestaurowany samochód GAZ 69 – zapowiada Bartoszek. Ciekawostką będzie też amerykańska haubica samobieżna M-109 z Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy oraz przenośna kopuła pancerna z czasów I wojny światowej z Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.
Pojazdy przejadą po terenowym torze przeszkód na tzw. tankodromie. A po zakończeniu pokazów chętni będą mogli wybrać się na przejażdżkę czołgiem lub transporterem.
Nie zabraknie też współczesnego sprzętu. – Dzięki pomocy 52 Batalionu Remontowego w Czarnem i 12 Dywizji Zmechanizowanej ze Szczecina przyjechały do nas: czołg PT-91 Twardy, transporter Rosomak, wozy BWP-1 i samobieżna armatohaubica Dana – wyliczają organizatorzy.
Rajd wokół jeziora
W czwartek podczas uroczystego otwarcia zlotu zagra orkiestra wojskowa ze Szczecina, pojawi się też wojskowa kompania honorowa. W piątek w południe zabytkowe pojazdy pojadą na cmentarz Jeńców Wojennych w Bornem Sulinowie, a następnie na cmentarz w Szczecinku, gdzie rekonstruktorzy złożą wieńce na Kwaterze Wojskowej. Na placu przed szczecineckim ratuszem będzie trwał piknik militarny.
Natomiast w sobotę – ostatniego dnia zlotu – odbędzie się parada wojskowych pojazdów dookoła jeziora Pile, nad którym leży Borne Sulinowo. Zaplanowano także pokaz kawaleryjskiej jazdy konnej, a rekonstruktorzy odtworzą szpital polowy z II wojny światowej.
– Zlot „Gąsienice i Podkowy” świetnie wpisuje się w militarną historię naszego miasta i jest jego doskonałą promocją – podkreśla Dariusz Tederko, inspektor ds. promocji Urzędu Miasta. Przypomina, że dopiero kilkanaście lat temu Borne Sulinowo przestało być bazą wojskową. W latach 30. stacjonowali tu żołnierze III Rzeszy, a miasteczko było zapleczem Szkoły Artylerii Wehrmachtu. Po 1945 roku Borne stało się garnizonem Północnej Grupy Wojsk Armii Czerwonej. Stacjonowało tu około 25 tys. czerwonoarmistów. Było to największe zgrupowanie radzieckich wojsk lądowych w Polsce. Dopiero w 1992 roku po wyjeździe radzieckich żołnierzy miasto zostało otwarte dla Polaków.
„Polska Zbrojna” jest patronem medialnym militarnego zlotu. Szczegółowy program imprezy – na stronie: www.zlot.bornesulinowo.pl/letni/.
autor zdjęć: Tadeusz Wojewódzki
komentarze