moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pasjonaci militariów jadą na poligon

Zabytkowe czołgi, transportery opancerzone i wojskowe motocykle z całej Europy będzie można podziwiać w Bornem Sulinowie. Dziś rozpoczyna się tam XII Zlot Pojazdów Militarnych „Gąsienice i Podkowy”. Gratką dla miłośników wojskowości będzie także przejażdżka czołgiem.

– Międzynarodowy Zlot Pojazdów Militarnych „Gąsienice i Podkowy” to największa tego typu impreza w Polsce i jedna z większych w Europie – mówi Wiesław Bartoszek, komandor zlotu i prezes Stowarzyszenia Miłośników Militarnej Historii Bornego Sulinowa.

Stowarzyszenie jest organizatorem przedsięwzięcia wspólnie z Urzędem Miasta i Gminy Borne Sulinowo oraz tamtejszym Centrum Kultury i Rekreacji. Czterodniowa impreza rozpoczyna się dziś na poligonie pod miastem. – Po raz pierwszy zlot odbył się w 2004 roku. Wtedy zaczynaliśmy od kilkunastu pojazdów z demobilu, dziś jest ich ponad pół tysiąca – podkreśla Bartoszek.

Czołgi i transportery

Do Bornego Sulinowa zjeżdżają z całej Europy miłośnicy militariów, rekonstruktorzy, kolekcjonerzy sprzętu, pasjonaci motoryzacji i historii. W tym roku pojawią się goście m.in. z Niemiec, Holandii, Belgii, Węgier, Finlandii, Danii, Norwegii, Włoch, Ukrainy, Rosji, Francji, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. – W ubiegłym roku przyjechało prawie cztery tysiące osób, żeby zaprezentować sprzęt ze swoich kolekcji. Pokazali blisko 580 pojazdów, a zlot zgromadził około 50 tysięcy widzów. W tym roku liczymy na kolejne rekordy – mówi komandor zlotu.

Podczas zlotu będzie można podziwiać dawny sprzęt wojskowy z demobilu, kupiony przez pasjonatów i pieczołowicie przez nich odrestaurowany. Zwiedzający zobaczą historyczne mundury, ekwipunek i sprzęt różnych armii, m.in. polskiej, radzieckiej, niemieckiej, amerykańskiej, włoskiej.

Na zlocie pojawią się także czołg T-72, T-55 Merida, transportery opancerzone, bojowe wozy piechoty, pływający transporter samobieżny, amerykański Jeep Willys i jego radziecki odpowiednik – GAZ oraz UAZ-y, Skoty, ZIŁ-y i militarne motocykle. – Jedną z perełek będzie idealnie odrestaurowany samochód GAZ 69 – zapowiada Bartoszek. Ciekawostką będzie też amerykańska haubica samobieżna M-109 z Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy oraz przenośna kopuła pancerna z czasów I wojny światowej z Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.

Pojazdy przejadą po terenowym torze przeszkód na tzw. tankodromie. A po zakończeniu pokazów chętni będą mogli wybrać się na przejażdżkę czołgiem lub transporterem.

Nie zabraknie też współczesnego sprzętu. – Dzięki pomocy 52 Batalionu Remontowego w Czarnem i 12 Dywizji Zmechanizowanej ze Szczecina przyjechały do nas: czołg PT-91 Twardy, transporter Rosomak, wozy BWP-1 i samobieżna armatohaubica Dana – wyliczają organizatorzy.

Rajd wokół jeziora

W czwartek podczas uroczystego otwarcia zlotu zagra orkiestra wojskowa ze Szczecina, pojawi się też wojskowa kompania honorowa. W piątek w południe zabytkowe pojazdy pojadą na cmentarz Jeńców Wojennych w Bornem Sulinowie, a następnie na cmentarz w Szczecinku, gdzie rekonstruktorzy złożą wieńce na Kwaterze Wojskowej. Na placu przed szczecineckim ratuszem będzie trwał piknik militarny.

Natomiast w sobotę – ostatniego dnia zlotu – odbędzie się parada wojskowych pojazdów dookoła jeziora Pile, nad którym leży Borne Sulinowo. Zaplanowano także pokaz kawaleryjskiej jazdy konnej, a rekonstruktorzy odtworzą szpital polowy z II wojny światowej.

– Zlot „Gąsienice i Podkowy” świetnie wpisuje się w militarną historię naszego miasta i jest jego doskonałą promocją – podkreśla Dariusz Tederko, inspektor ds. promocji Urzędu Miasta. Przypomina, że dopiero kilkanaście lat temu Borne Sulinowo przestało być bazą wojskową. W latach 30. stacjonowali tu żołnierze III Rzeszy, a miasteczko było zapleczem Szkoły Artylerii Wehrmachtu. Po 1945 roku Borne stało się garnizonem Północnej Grupy Wojsk Armii Czerwonej. Stacjonowało tu około 25 tys. czerwonoarmistów. Było to największe zgrupowanie radzieckich wojsk lądowych w Polsce. Dopiero w 1992 roku po wyjeździe radzieckich żołnierzy miasto zostało otwarte dla Polaków.

„Polska Zbrojna” jest patronem medialnym militarnego zlotu. Szczegółowy program imprezy – na stronie: www.zlot.bornesulinowo.pl/letni/.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Tadeusz Wojewódzki

dodaj komentarz

komentarze


Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
 
Uwaga, transformacja!
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
W obronie wschodniej flanki NATO
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowe Oscary przyznane!
Zmiany w dodatkach stażowych
„Ta ziemia do Polski należy…”
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pierwsi na oceanie
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Pływacy i maratończycy na medal
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Orzeł dla bohaterów
NATO on Northern Track
Układ nerwowy Mieczników
Bohater odtrącony
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Polska wiktoria na Monte Cassino
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
„Pierwsza Drużyna” na start
Więcej hełmów dla żołnierzy
Wioślarze i triatlonistka na podium
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Serwis K9 w Polsce
Rajd ku czci saperów
Mobilne dowodzenie
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Krwawa noc pośród puszczy
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
I zdobyliśmy!
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Po przeprawie ruszyli do walki
Polki pobiegły po srebro!
Abramsy w pętli
Pytania o europejską tarczę
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Gry wojenne w szkoleniu
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Armia Andersa w operacji „Honker”
Ameryka daje wsparcie
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Flota Bayraktarów w komplecie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Na straży nieba
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Śladami ojca
Wyszkolenie sprawdzą w boju

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO