moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Bolonia w cieniu Jałty


Pod Bolonią Polacy ścigali się z Amerykanami. Kto wywiesi swoją flagę w zdobytym mieście? Wyprzedziliśmy sojuszników. Pułkownik Edward Perkowicz, jeden z oficerów 2 Korpusu cytowanych przez prof. Zbigniewa Wawra, wspominał: „Trzeba pospieszyć się, by być pierwszym. Trzeba pocieszyć ich tam – w kraju”. W walkach o Bolonię, wyzwoloną 21 kwietnia, zginęło 234 żołnierzy 2 Korpusu, 1228 zostało rannych. Ale czy warto było przelewać krew po Jałcie? O książce prof. Zbigniewa Wawra „Bolonia 1945” pisze Tomasz Stańczyk, dziennikarz zajmujący się tematyką historyczną.

Albumowe wydawnictwo „Bolonia 1945” przedstawia ostatnie walki 2 Korpusu stoczone w kwietniu 1945 roku, uwieńczone zdobyciem Bolonii. Opowiada także o powojennych losach jego żołnierzy.

Opis kwietniowych bojów prof. Zbigniew Wawer poprzedza przestawieniem sytuacji politycznej, w jakiej znalazły się władze Rzeczpospolitej na uchodźstwie i 2 Korpus. Postanowienia konferencji jałtańskiej z lutego 1945 roku oznaczały piąty rozbiór Polski i zapowiadały utratę jej niepodległości. Nie było już sensu walczyć u boku zachodnich aliantów, którzy nas zdradzili.

To nie współczesna opinia historyka lub publicysty, lecz prezydenta Władysława Raczkiewicza, sformułowana zaraz po zakończeniu spotkania Stalina, Roosevelta i Churchilla. Raczkiewicz zwrócił się do władz sojuszniczych z prośbą o wycofanie z frontu 2 Korpusu, bo nie miał sumienia żądać od żołnierzy ofiary krwi. Rozumiał to dowódca 8 Armii gen. McCreery, który oświadczył, że nie byłoby przyzwoite wymagać od polskiego korpusu czynnego udziału w walkach. Inaczej, brutalnie, wyraził się Churchill, mówiąc do gen. Władysława Andersa: „może pan sobie zabrać swoje dywizje, nie potrzebujemy ich”.

A jednak Polacy wzięli udział w kwietniowej ofensywie aliantów. Dlaczego? Odpowiedź daje tekst prof. Tadeusza Kondrackiego, opisujący sytuację 2 Korpusu po zakończeniu wojny. Autor przytacza wytyczne szkoleniowe na lato 1945. „Trzeba przygotowywać się do walki z nieprzyjacielem innym niż dotychczas”. W tajnej instrukcji pełniący obowiązki dowódcy korpusu, gen. Zygmunt Szyszko-Bohusz, stwierdzał: „Pokonanie Niemiec jest tylko pierwszym etapem na naszej drodze do uwolnienia Polski od przemocy obcej”.

Żołnierze uczyli się rozpoznawania sylwetek samolotów i charakterystyki czołgów sowieckich. Jak pisze prof. Kondracki, generał Anders oczekiwał, że wobec umocnienia się wpływów komunistycznych w sąsiedztwie Włoch i wpływów komunistycznych w samej Italii może dojść do militarnej konfrontacji (zagrożenia inwazją), w której udział polskich jednostek może się okazać niezbędny.

Do tego nie doszło, lecz zdarzały się incydenty z komunistami włoskimi, niekiedy krwawe, z ofiarami po obu stronach.

Generał Anders początkowo sprzeciwiał się tworzeniu w oddziałach 2 Korpusu kół Stowarzyszenia Polskich Kombatantów, by nie wywoływać nastrojów demobilizacyjnych. Jednak wiosną 1946 roku zmienił zdanie, traktując struktury SPK jako ideowo-polityczny czynnik kontynuacji walki o wolną Polskę.

Kres nadziejom na walkę o niepodległość Polski przyniosło rozwiązanie w maju 1946 roku przez władze brytyjskie 2 Korpusu. Wywołało to niemal bunt w szeregach, szczególnie w 5 Kresowej Dywizji Piechoty.

Imponującą bogactwem stronę ilustracyjną, opracowaną przez Mariusza Skotnickiego, tworzy prawie pięćset fotografii archiwalnych, zestawionych ze zdjęciami eksponatów: mundurów, broni, odznaczeń, odznak, reprodukcji plakatów, pocztówek i wydawnictw 2 Korpusu oraz dokumentów.

Album „Bolonia 1945” został wydany przez Muzeum Wojska Polskiego.

Tomasz Stańczyk
dziennikarz zajmujący się tematyką historyczną, redaktor miesięcznika „Historia Do Rzeczy”. Był współtwórcą dodatków historycznych „Rzeczpospolitej”.

dodaj komentarz

komentarze


Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
 
Wojna w świętym mieście, epilog
Flota Bayraktarów w komplecie
Polki pobiegły po srebro!
Śladami ojca
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Armia Andersa w operacji „Honker”
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Więcej hełmów dla żołnierzy
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Bohater odtrącony
Orzeł dla bohaterów
NATO on Northern Track
They Will Check The Training Results in Combat
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Abramsy w pętli
I zdobyliśmy!
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Zmiany w dodatkach stażowych
„Pierwsza Drużyna” na start
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
W obronie wschodniej flanki NATO
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Mobilne dowodzenie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Po przeprawie ruszyli do walki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Pytania o europejską tarczę
Krwawa noc pośród puszczy
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Serwis K9 w Polsce
Pierwsi na oceanie
Wioślarze i triatlonistka na podium
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Pływacy i maratończycy na medal
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
„Ta ziemia do Polski należy…”
Gry wojenne w szkoleniu
Polska wiktoria na Monte Cassino
Broń Hitlera w rękach AK
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Układ nerwowy Mieczników
Na straży nieba
Ameryka daje wsparcie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO