moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojskowe orkiestry witają lato w stolicy

Jazzowe, bluesowe i filmowe przeboje w nowych aranżacjach i wykonaniu wojskowych muzyków zabrzmią na warszawskim placu Zamkowym oraz Torwarze. W ostatni weekend czerwca wakacje przywita w ten sposób czterystu mundurowych muzyków z Polski i Ukrainy. Wstęp na koncerty Festiwalu Orkiestr Wojskowych jest bezpłatny.

Organizatorem festiwalu jest Dowództwo Garnizonu Warszawa oraz prezydent Miasta Stołecznego Warszawy. – Chcemy przekonać ludzi, że tego typu koncerty nie są przeznaczone jedynie dla koneserów orkiestrowego grania. Muzycy zagrają więc popularne przeboje w innych niż dotychczasowe aranżacjach – mówi płk Joanna Klejszmit, rzecznik prasowy Dowództwa Garnizonu Warszawa.

Festiwal potrwa cztery dni, od 25 do 28 czerwca. Na warszawskich scenach zaprezentuje się siedem zespołów z Polski i Ukrainy, m.in. orkiestry reprezentacyjne marynarki wojennej, sił powietrznych i sił zbrojnych Ukrainy. Wystąpią również: Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego i Marynarki Wojennej RP , zespół Pipes&Drums z Częstochowy, grający muzykę szkocką, a także balet Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

Festiwal rozpocznie się 25 czerwca o godzinie 19. – Na placu Zamkowym wystąpi Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych z Poznania. Dzień później w tym samym miejscu i o tej samej porze zaprezentują się goście festiwalu, czyli Orkiestra Sił Zbrojnych Ukrainy – mówi płk Klejszmit.
W sobotę na scenie przy ulicy Tokarzewskiego-Karaszewicza, obok siedziby Dowództwa Garnizonu Warszawa, zagrają Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej oraz ponownie ukraińscy muzycy.

Koncert galowy Festiwalu Orkiestr Wojskowych Warszawa 2015 odbędzie się 28 czerwca o godzinie 16 w Centralnym Ośrodku Sportu „Torwar” przy ulicy Łazienkowskiej 6a. – Zaplanowano pokazy sztuki muzycznej i choreograficznej w wykonaniu orkiestr wojskowych z Ukrainy, a także rodzimych zespołów z Warszawy, Poznania, Gdyni, Bytomia, Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego oraz Ochotniczej Straży Pożarnej z Nadarzyna. Będzie też balet – wylicza płk Joanna Klejszmit.

Patronat honorowy nad festiwalem objął minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak.

W armii działa dwadzieścia orkiestr wojskowych: reprezentacyjna WP oraz zespoły z Warszawy-Wesołej, Wrocławia, Krakowa, Elbląga, Giżycka, Szczecina, Żagania, Lublina, Rzeszowa, Siedlec, Poznania, Bytomia, Dęblina, Koszalina, Radomia, Gdyni, Świnoujścia, Torunia i Bydgoszczy. Do 1 listopada 2013 roku orkiestry podlegały dowódcom rodzajów sił zbrojnych oraz inspektorowi wsparcia, później zostały przekazane dowódcy Garnizonu Warszawa. Wojskowe zespoły dają rocznie około 5 tysięcy występów. Wykonują utwory należące do wojskowego ceremoniału oraz zapewniają muzyczną asystę honorową podczas oficjalnych uroczystości. Uczestniczą także w pokazach musztry paradnej oraz w konkursach orkiestr wojskowych.

EK

autor zdjęć: Arch. DGW

dodaj komentarz

komentarze


Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
Oswoić „latający komputer”
Bałtyk, wspólna sprawa
Sołtysi uczą się działań antykryzysowych
„LibertyCity 2026”, czyli gotowi do walki
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
Sojusz kontra drony
Rosomaki zamówione. To ostatnie krajowe umowy z SAFE
Kraków zaprosił weteranów
Siły powietrzne na pomoc Polce w potrzebie
Wojsko wykonało misję. Chora studentka jest już w kraju
Latający dron – broń na okręty podwodne
Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
Generał z cienia
Marokańczyk podejrzany o zabójstwo sierż. Sitka
Lotnisko w zanadrzu
Kosiniak-Kamysz u marynarzy z 8 Flotylli
Czerwieńsze będą…
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Husarze dla mieszkańców Polski
DIANA szansą dla polskich innowacji
NATO rozkłada lotniczy parasol
NATO wzmacnia wschodnią flankę
Traktat o partnerstwie z Wielką Brytanią
Zagraniczni kadeci na szkoleniu w Karkonoszach
K9, ognia!
Marsz prawdę ci powie
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Kontrakty z SAFE: pojazdy, drony, satelity
Natowskie manewry na Bałtyku
Co dalej z orderem Zełenskiego?
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Równanie z „Iksem”
Nominacje na nowe stanowiska dowódcze
Polsko-kanadyjska współpraca
Polskie szkolenie na AH-64 trwa
Europejski myśliwiec przyszłości w rozsypce
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Śmierć w sercu Azji
Drugi dom efów
Groźny incydent w Libanie
Studia z obrony granic
Ślady, których nie widać
Terytorialsi i gwardziści z USA odpierają atak
Polski wkład w operację „Overlord”
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Koszykarskie widowisko
F-35 zmienia wszystko
Saperzy przeprawili się, drony zapewniły wsparcie
Polska SAFE, czyli inwestycje w bezpieczeństwo
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Szef MON-u: Gloryfikacja UPA nie do przyjęcia
Rosyjski dron uderzył w Rumunii
Wielka gra na ukraińskim froncie
Wsparcie ma znaczenie
Nowa baza US Army w Polsce?
Bez zmian w emeryturach
Przemysł dla bezpieczeństwa morskiego
F-35 – nowa jakość, która ciągle się rozwija
Hegseth odznaczył polskiego generała
Nie tylko USA, również Kanada. Współpraca transatlantycka Polski
U pancerniaków „Wakacje z wojskiem” już się rozpoczęły
Biało-czerwona na Monte Cassino
Dowódca eskadry F-35 o sile Husarzy
Sierż. Mateusz Sitek. Chłopak, który marzył o wojsku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO