moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Weterani na spływie kajakowym

Czterdziestu weteranów wyruszy w sierpniu na Mazury na spływ kajakowy. W wyprawie wezmą udział żołnierze, który ucierpieli na misjach. Szlakiem wodnym na Krutyni przepłyną około 50 kilometrów. Ci, którzy chcą zapisać się na spływ, mają czas do końca czerwca.

Impreza rozpocznie się 3 sierpnia i potrwa sześć dni. Bazą wypadową dla kajakarzy ma być stanica wodna Sorkwity niedaleko Mrągowa. Tam rozpoczyna się najpopularniejsza trasa spływu kajakowego przez Puszczę Piską. W cztery dni weterani zamierzają pokonać około 50 kilometrów. – Zakładamy, że będą to cztery odcinki liczące po kilka-kilkanaście kilometrów. Przystanki zrobimy, na przykład, w Bieńkach, Spychowie i Babiętach – mówi Kamil Kopyść, kierownik biura podróży Mazury PTTK, który przygotowuje spływ. Organizatorem całej wyprawy jest Stowarzyszenie Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju.

Pomysłodawcy zapewniają, że trasa nie powinna sprawić problemu nawet tym, którzy nie są zbyt doświadczonymi kajakarzami. Rzeka płynie przez rezerwat wodno-leśny położony na terenie gmin Mikołajki i Ruciane-Nida. W najgłębszych miejscach ma 7 metrów. – Organizowaliśmy już rajdy dla osób niewidomych i z porażeniem kończyn, wiemy więc, jak należy przygotować taką imprezę. Choć na rzece zdarzają się odcinki o różnym stopniu trudności, Krutynia jest bezpieczna, a sam odcinek niezbyt trudny technicznie – mówi Kopyść.

Najpierw szkolenie

Żołnierze będą pływać kajakami dwu- i trzyosobowymi. Przed wyprawą przejdą krótkie szkolenie, które przeprowadzą ratownicy WOPR. Także podczas spływu weteranom towarzyszyć będzie dwóch instruktorów.

Wśród weteranów wybierających się na spływ jest Krzysztof Fornal, były żołnierz 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. W 2009 roku służył w Afganistanie jako kierowca Rosomaka. Podczas jednego z patroli najechał na minę i został ciężko ranny. Miał połamane nogi, złamaną miednicę, uszkodzony kręgosłup, wstrząs mózgu i wiele obrażeń wewnętrznych. Dziś jest już poza armią. – Ale nie zamykam się w czterech ścianach. Chętnie wyjadę na Mazury, żeby sprawdzić własne możliwości i spotkać się z kolegami z misji – mówi Krzysztof Fornal.

Weterani, którzy chcą zapisać się na spływ, do końca czerwca mogą zgłaszać się do Stowarzyszenia Rannych. Jego wiceprezes Marek Rzodkiewicz podkreśla, że imprezy sportowe dla weteranów to forma rehabilitacji. – Nawet bardzo poszkodowani dobrze radzą sobie z wyzwaniami. Jestem pewien, że tak samo będzie na spływie, bo działanie w grupie motywuje – podkreśla Rzodkiewicz.

Rehabilitacja weteranów przez sport jest od wielu lat popularyzowana w armii amerykańskiej. Do aktywności fizycznej zachęcani są byli żołnierze niepełnosprawni ruchowo, z urazami mózgu, rdzenia kręgowego, osoby niedowidzące czy z zespołem stresu bojowego. Do wyboru mają blisko 30 dyscyplin sportowych, m.in.: nurkowanie, żeglarstwo, kajakarstwo, siatkówkę, koszykówkę, jeździectwo i wspinaczkę.

Polscy weterani coraz częściej organizują sportowo-rehabilitacyjne przedsięwzięcia. Pierwsze odbyły się w 2013 roku. Wówczas w rajdzie po Bieszczadach wzięło udział 40 poszkodowanych żołnierzy, a w kursie nurkowania w Orzyszu uczestniczyło 15 weteranów. 

PG

autor zdjęć: PTTK Mazury

dodaj komentarz

komentarze

~ORLEN
1435673340
Za pieniądze przeznaczone na rehabilitację poprzez hiperbarię będzie spływ (dla dzieci) Krutynią. GRATULACJE. Kolejne wczasy na czyjś koszt.40 weteranów - zarząd z kolegami plus żony.
52-74-1D-6A

Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
 
Flota Bayraktarów w komplecie
Orzeł dla bohaterów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ameryka daje wsparcie
Pytania o europejską tarczę
They Will Check The Training Results in Combat
Serwis K9 w Polsce
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Broń Hitlera w rękach AK
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polska wiktoria na Monte Cassino
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Abramsy w pętli
By Polska była bezpieczna
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Wszystkie misje AWACS-a
Na straży nieba
Układ nerwowy Mieczników
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
„Pierwsza Drużyna” na start
Krwawa noc pośród puszczy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Mobilne dowodzenie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wioślarze i triatlonistka na podium
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Nowe zadania szefa SKW
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Bohater odtrącony
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Gry wojenne w szkoleniu
NATO on Northern Track
Zawsze gotowi do pomocy
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
„Grand Quadriga ‘24”
W obronie wschodniej flanki NATO
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Pływacy i maratończycy na medal
Wojna w świętym mieście, epilog
Po przeprawie ruszyli do walki
Polki pobiegły po srebro!
Śladami ojca
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Więcej hełmów dla żołnierzy
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO