moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wielki lotniczy show

Amerykański Boeing AWACS, wojskowe myśliwce F-16 i Su-22, transportowe Casy, śmigłowce Mi-24, historyczne statki powietrzne oraz akrobacje lotnicze – to tylko część atrakcji, które przygotowała Szkoła Orląt na sobotnie Międzynarodowe Pokazy Lotnicze. –  To jedna z największych tego typu imprez, które odbędą się w Polsce w tym roku. Jest częścią obchodów z okazji 90-lecia naszej uczelni – mówi mjr Tomasz Ziółkowski.

Główne uroczystości rocznicowe odbywają się w uczelni już od wczoraj. W szkole zorganizowana została m.in. konferencja naukowa poświęcona historii Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych oraz spotkanie lotniczych pokoleń. W piątek wmurowany zostanie kamień węgielny pod pomnik Lotników Polskich.

Największą gratką dla miłośników lotnictwa będą jednak Międzynarodowe Pokazy Lotnicze „Dęblin 2015”. Rozpoczną się one 20 czerwca o godzinie 10. – Do pokazów przygotowywaliśmy się od roku. Za nami dziesiątki spotkań i kilkaset rozmów. Ale udało się. Lista uczestników, którzy wezmą udział w pokazach, jest naprawdę imponująca – zapewnia ppłk Jarosław Wojtyś, oficer prasowy Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych.

Współczesność i historia

Organizatorzy zapowiadają pokazy większości statków powietrznych, jakie są w wyposażeniu polskiej armii. W powietrzu zaprezentują się np. myśliwce F-16, MiG-29 i para Su-22 oraz samoloty transportowe CASA C-295 i M-28 Bryza. Nie zabraknie śmigłowców SW-4 Puszczyk, Mi-17 oraz ciężkich śmigłowców bojowych Mi-24. Nad dęblińskim lotniskiem pokaz ratownictwa lotniczego zaprezentują także wielozadaniowe W-3 Sokół.

Jak dotrzeć na pokazy? Mapa w większym rozmiarze znajduje się w galerii zdjęć pod artykułem. 

Impreza będzie też okazją do obejrzenia historycznych statków powietrznych, w tym unikatowego brytyjskiego samolotu Tiger Moth i amerykańskiego turystycznego Stinsona. Miłośników starych maszyn ucieszy obecność zabytkowego Boeinga Stearmana, wyprodukowanego w 1941 roku. To jedyny taki samolot w Polsce. W kwietniu ubiegłego roku został zarejestrowany jako najstarszy w Polskim Rejestrze Statków Powietrznych.

W Dęblinie zaprezentują się też: amerykańskie Pipery, radziecki samolot szkolno-treningowy Jak-18, brytyjski samolot myśliwski Hawker Hurricane oraz polski samolot szkolno-treningowy PZL TS-8 Bies. Pojawi się również błękitno-srebrna replika słynnego polskiego samolotu turystyczno-sportowego RWD-5. To na tego typu maszynie w 1933 roku polski pilot Stanisław Skarżyński samotnie pokonał ponad 3,5 tysiąca kilometrów przez Atlantyk. – Będzie też można zobaczyć bardzo popularny współczesny amerykański Husky, wiatrakowce Xenon, czy miniśmigłowiec CH-7 Kompress – wylicza mjr Tomasz Ziółkowski z WSOSP.

Powietrzne akrobacje

Na dęblińskim niebie zobaczymy akrobacje w wykonaniu najlepszych pilotów. Wystąpi Grupa Żelazny oraz akrobacyjne zespoły wojskowe: Biało-Czerwone Iskry i Orlik. Piloci tego ostatniego wykonają figury pochyłe i pionowe, efektowne mijanki i tzw. rozpuszczenia, a także prezentacje pary w pilotażu synchronicznym i pokaz indywidualny jednego z lotników. – Co roku od nowa układamy wiązankę figur. Dzięki temu nasze pokazy zawsze przyciągają wielu sympatyków lotnictwa – zachęca kpt. Dariusz Stachurski, lider zespołu.

Pokazom w powietrzu towarzyszyć będzie wystawa samolotów i śmigłowców należących do Wojska Polskiego. Będzie też na niej kilka maszyn zagranicznych. Z Niemiec przyleci amerykański Boeing E-3 Sentry AWACS (to powietrzny system wczesnego ostrzegania i kierowania), a z Belgii – Embraer ERJ-135. Widzowie będą też mogli zobaczyć włoski samolot szkolno-treningowy Aermacchi M-346, który niedawno kupiła polska armia. Pierwszy egzemplarz maszyny przeznaczonej do zaawansowanego treningu lotniczego ma wylądować w Dęblinie już jesienią przyszłego roku.

Bezpłatnie na pokazy będą mogli wejść m. in. kombatanci wojenni, umundurowani żołnierze służby czynnej i poszkodowani weterani misji zagranicznych, osoby z orzeczonym znacznym stopniem niepełnosprawności i ich opiekunowie oraz dzieci w wieku do sześciu lat.

W dniu pokazów w Dęblinie w pobliżu tras wyjazdowych zorganizowane zostaną parkingi. Między nimi a lotniskiem kursować będą specjalne autobusy.

*****

Tegoroczny jubileusz 90-lecia uczelni zainaugurowała wystawa pt. „Szkoła marzeń. 90 lat Szkoły Orląt w Dęblinie”, otwarta w marcu w siedzibie Senatu.  W ciągu trzech minionych miesięcy odbyły się konferencje naukowe, w tym te poświęcone bezpieczeństwie w portach lotniczych, bezpieczeństwu narodowemu Polski, a także eksploatacji załogowych i bezzałogowych statków powietrznych. W kwietniu na trasie Grudziądz–Dęblin odbyła się „Sztafeta Lotniczych Pokoleń”, a miesiąc później zainaugurowana została VI edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Lotniczych Fly Film Festiwal.

Do końca września obchodom towarzyszyć będą wystawy i imprezy promujące lotnictwo Uczelnia będzie organizatorem m.in. spływu kajakowego, warsztatów lotniczych dla młodzieży oraz pierwszych akademickich mistrzostw w lataniu radiowo-nawigacyjnym. W jubileuszowy kalendarz Szkoły Orląt wpiszą się także tradycyjne uczelniane przedsięwzięcia: uroczysta przysięga wojskowa podchorążych I roku, inauguracja roku akademickiego, promocja oficerska, obchody Dnia Podchorążego i bal lotniczych pokoleń.

Jubileusz Szkoły Orląt honorowym patronatem objęła premier Ewa Kopacz. 

Paulina Glińska, Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Damian Figaj
 

dodaj komentarz

komentarze


Orzeł dla bohaterów
 
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Mobilne dowodzenie
Polska wiktoria na Monte Cassino
Na straży nieba
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej hełmów dla żołnierzy
Polki pobiegły po srebro!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nowe zadania szefa SKW
Ameryka daje wsparcie
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
NATO on Northern Track
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wioślarze i triatlonistka na podium
Abramsy w pętli
Serwis K9 w Polsce
Układ nerwowy Mieczników
They Will Check The Training Results in Combat
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
W obronie wschodniej flanki NATO
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Śladami ojca
Wojna w świętym mieście, epilog
By Polska była bezpieczna
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Bohater odtrącony
Pływacy i maratończycy na medal
Flota Bayraktarów w komplecie
„Pierwsza Drużyna” na start
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Zawsze gotowi do pomocy
Wszystkie misje AWACS-a
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Cień atomowej zagłady
Krwawa noc pośród puszczy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Pytania o europejską tarczę
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Broń Hitlera w rękach AK
„Grand Quadriga ‘24”
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO