moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Przekroczyliśmy bramę koszar

Na Bałtyku kilkadziesiąt okrętów NATO ćwiczy w ramach „Baltops 2015”. Żagański poligon zapełnia się żołnierzami w ramach porównywalnie wielkich ćwiczeń „Noble Jump”. W Śremie coroczne ćwiczenia rezerwy rozpoczyna 6 Batalion Dowodzenia Sił Powietrznych – kapral podchorąży rezerwy Mikołaj Klorek rozpoczął szkolenia rezerwy. Na co dzień jest historykiem w Poznaniu. Od dziś możecie czytać jego blog o ćwiczeniach.

Śrem, 10 czerwca

Wydawać by się mogło, że ćwiczenia w Śremie nijak się mają do tych wielkich i międzynarodowych. Nic bardziej mylnego, pomimo różnych celów, sił i środków zaangażowanych w poszczególne ćwiczenia, dla wielu z przeszło osiemdziesięciu żołnierzy rezerwy powołanych na tegoroczne ćwiczenia w 6 Batalionie Dowodzenia SP emocje są równie wielkie. Jako rezerwista, który już w zeszłym roku był powołany na tego typu ćwiczenia, nic nie powinno mnie zaskoczyć. A jednak! Pierwszym, pozytywnym zaskoczeniem był sam fakt powołania, chociaż tak naprawdę nic tego nie zapowiadało. Drugim był przydział do 5 kompanii zabezpieczenia, na której opierały się też zeszłoroczne ćwiczenia medyków, w których brałem udział. W końcu łatwiej i przyjemnie służy się wśród znajomych twarzy. Warto dodać, że na tegoroczne ćwiczenia oficerowie i podoficerowie zostali powołani kilka dni wcześniej niż szeregowi, aby odpowiednio dokładnie zaznajomić się ze swoimi stanowiskami i obowiązkami w kompaniach.


Wracając jednak do początku, czyli do samego wcielenia. W chwili stawienia się przed koszarami wśród „nowych” rezerwistów rozpoczęła się prawdziwa giełda informacyjna, jak taki dzień będzie wyglądał i co trzeba będzie robić. Dlatego – dla następnych – krótka relacja krok po kroku. Pierwsze to rejestracja z udziałem przedstawicieli WKU. Na sali gimnastycznej odbyła się zwykła papierkowa robota zwana przez znawców „białą taktyką”. Pamiętajcie, żeby mieć przy sobie kartę powołania i książeczkę wojskową oraz, co ważne, numer konta bankowego. Inaczej żołd na koniec ćwiczeń będzie wypłacony w kasie jednostki, a nie przelany na wasze konto. Reszta kwitów to zwykłe potwierdzenie danych do ubezpieczenia, składek i innych. Na koniec badanie lekarskie. A następnie śniadanie. Po posiłku nastąpiło umundurowanie całej naszej oficersko-podoficerskiej gromadki. Odbyło się to, podobnie jak w roku ubiegłym, w Wojskowym Oddziale Gospodarczym przy 31 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach. Tam też przy akompaniamencie startujących Jastrzębi spędziliśmy kilka godzin na dobieraniu tych wszystkich potrzebnych, a także mniej potrzebnych elementów umundurowania i wyposażenia, koniecznych do pełnienia służby.


Później było już z górki! Powrót do Śremu, obiad i rozlokowanie się na kompaniach pod czujnym okiem dowódców oraz szefów kompanii. Wtedy nastąpił już wewnętrzny – kompanijny porządek dnia. Pobraliśmy resztę wyposażenia: maski przeciwgazowe, hełmy, odzież przeciwchemiczną oraz pościel i koce. Po zdaniu odzieży cywilnej do szatni udaliśmy się na końcowe zajęcia. Było to szkolenie dotyczące zasad wynagrodzenia rezerwistów, BHP w czasie trwania ćwiczeń oraz ochrony informacji niejawnych. Po wykonaniu tych i jeszcze paru innych drobnych czynności wynikających z planu dnia udaliśmy się na zasłużony odpoczynek. Niech jednak czytający te słowa, szczególnie „nowi” rezerwiści, pamiętają o starym żołnierskim powiedzeniu: zmienność decyzji świadczy o ciągłości dowodzenia. Wasz pierwszy dzień na ćwiczeniach może wyglądać więc zupełnie inaczej.

kpr. pchor. rez. Mikołaj Klorek
historyk wojskowości; doktorant Zakładu Historii Wojskowości Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu; pracownik Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości w Poznaniu.

autor zdjęć: Mikołaj Klorek

dodaj komentarz

komentarze


Zmiany w dodatkach stażowych
 
NATO on Northern Track
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Na straży wschodniej flanki NATO
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Ramię w ramię z aliantami
Szarża „Dragona”
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Sprawa katyńska à la española
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Kadisz za bohaterów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Szpej na miarę potrzeb
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
25 lat w NATO – serwis specjalny
Gunner, nie runner
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Głos z katyńskich mogił
Strażacy ruszają do akcji
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Wojna w Ukrainie oczami medyków
NATO na północnym szlaku
W Italii, za wolność waszą i naszą
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Barwy walki
SOR w Legionowie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Sandhurst: końcowe odliczanie
Kolejne FlyEle dla wojska
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Wojna na detale
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Wojna w świętym mieście, epilog
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Charge of Dragon
Święto stołecznego garnizonu
Przygotowania czas zacząć
Wojna w świętym mieście, część druga
Front przy biurku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Zachować właściwą kolejność działań

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO