moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
O weteranach nie tylko od święta

W tym roku po raz trzeci będziemy obchodzić Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa. Tym razem spotkamy się 29 maja w Bydgoszczy. W poprzednich latach gospodarzami tego ustanowionego w 2012 roku święta był Wrocław i Szczecin. To dobry pomysł, by każdego roku uroczystości odbywały się w innym mieście, bo dzięki temu informacja o święcie dociera do coraz większej liczby osób. To także okazja, aby weteranów poznały bliżej samorządy miast i lokalni politycy – pisze Małgorzata Schwarzgruber, dziennikarka Polski Zbrojnej.

Święto Weterana powinno wszystkim uzmysłowić, że ponosimy dodatkowe koszty związane z uczestnictwem polskich żołnierzy w misjach poza granicami kraju. Nie są to tylko koszty finansowe, to także ludzkie dramaty. Pierwsi żołnierze zostali ranni w działaniach bojowych w 2002 roku. Ustawa o weteranach działań poza granicami państwa, która objęła ich ochronnym parasolem, weszła w życie dziesięć lat później. Był to milowy krok w opiece nad „misjonarzami”, bo powstał wówczas zalążek systemu. W wielu państwach NATO do dziś brak jest prawnego uregulowania spraw związanych z pomocą medyczną i wsparciem dla weteranów. Nic więc dziwnego, że Światowa Federacja Weteranów chwaliła Polskę za nasze osiągnięcia legislacyjne w tej dziedzinie.

– Będziemy pomagać weteranom. Panie pułkowniku, w imieniu wszystkich Polaków bardzo dziękuję – mówiła w Sejmie Ewa Kopacz. Wygłaszając exposé, premier wskazała na przysłuchującego się obradom ppłk. Leszka Stępienia, weterana misji w Afganistanie, ciężko rannego podczas tej operacji. Po raz pierwszy w historii weterani zostali uhonorowani w ten sposób przez premiera polskiego rządu. Weterani mają dziś wsparcie państwa, znajdują zrozumienie u polityków. Jednak gorzej ze społecznym szacunkiem, jakim powinniśmy ich otaczać. Wystarczy przypomnieć komentarze szkalujące polskich żołnierzy służących na misjach, które pojawiały się pod artykułami o Polakach w Afganistanie. Dlatego tak ważne jest, abyśmy mówili i pisali o nich nie tylko od święta. Media mają niesamowitą siłę, a dzięki wsparciu takich gwiazd jak np. Marcin Gortat, sprawy „misjonarzy” stają się bliższe społeczeństwu.

Wielu osobom słowo „weteran” kojarzy się z kombatantami, którzy walczyli w II wojnie światowej. Na przykład w USA weteranem jest zarówno ten żołnierz, który brał udział w II wojnie światowej jak i ten, który był na misji w Iraku czy Afganistanie. Nasza konstytucja daje większe prawa kombatantom walk o niepodległość Polski. Podczas prac nad ustawą nie można było zrównać prawnie weteranów działań poza granicami państwa z weteranami II wojny światowej, bo trzeba byłoby zmienić konstytucję.

Kim jest dziś weteran? To żołnierz, policjant, strażak, który wykonuje trudne zadania, często na drugim końcu świata. Nasi weterani znają też trudną prawdę, że o bezpieczeństwo Polski walczy się także daleko od naszych granic. Warto pokazywać takich ludzi, przywołać z imienia i nazwiska, by wyszli z cienia, bo żyją pośród nas często niezauważeni. Wśród nich są również tacy, którzy, wykonując powierzone zadania, stracili zdrowie. Im należy się nie tylko szacunek, lecz także wsparcie.

Przed nami jeszcze długa droga. W akcję „Wspieramy Weteranów”, którą Stowarzyszenie Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju zainicjowało trzy lata temu, włączyło się do tej pory kilkanaście firm. To niewiele zważywszy, że działa ich w naszym kraju około dwóch milionów.

Małgorzata Schwarzgruber

dodaj komentarz

komentarze


Abramsy dla 1 Brygady
 
Nagroda nie tylko od dowódcy
Zaalarmować świat, poświęcając siebie
Poligon na miarę XXI wieku
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Sikorski–Majski, czyli układ, który uratował Sybiraków
BohaterON - wyślij kartkę do powstańca
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Janina Takajszwili, zakonspirowana całe życie
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Afghanistan: Going Back Home
Świętuj razem z żołnierzami!
NATO ćwiczy w Gruzji
Co ze sprawdzianem z WF?
Course on Diplomacy
Ruszyli do walki o naszą przyszłość
Pancerniacy ruszają na Łotwę
„Projekt Wojownik”, czyli skok do basenu
Afganistan. Czas wracać do domu
Szczyt NATO już w poniedziałek
Kontyngent do zmiany
Żeglarki wciąż liderkami, szóste miejsce pływaka
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Abrams – czołg niepokonany w walce
Gotowi do przepraw i pomocy powodzianom
Wystawa plenerowa o powstaniach śląskich
Umowa na Mieczniki podpisana
NATO Andersa
Medalowy dzień Polaków!
Żołnierze bez testów z WF-u
Lider po amerykańsku
Kurs na dyplomację
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Lecieć między graniami
Legioniści w drodze po oficerskie gwiazdki
GROM, czyli gotowi ratować życie
Cztery medale Polaków, w tym trzy marynarzy!
Mamy złoto! Rewelacyjny bieg sztafety mieszanej
Cel: namierzyć okręt podwodny
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Rusza PKW Islandia
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Psy (w) WOT
Pamięci kobiet z powstania warszawskiego
Polak najlepszym podoficerem NATO
Military Doctor 2021
Rozkaz: nie brać jeńców
Powstanie było czymś niezwykłym
Raki dla 12 Brygady
Wojenne losy Prymasa Tysiąclecia
Nowe książeczki wojskowe
Javelin gwarantuje skuteczność
„Kormoran” ćwiczył na Bałtyku z pakistańską fregatą
Żeglarki na kursie po medal
Dwa zwycięstwa zapaśnika
Pół roku pod egidą ONZ

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO