moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

O weteranach nie tylko od święta

W tym roku po raz trzeci będziemy obchodzić Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa. Tym razem spotkamy się 29 maja w Bydgoszczy. W poprzednich latach gospodarzami tego ustanowionego w 2012 roku święta był Wrocław i Szczecin. To dobry pomysł, by każdego roku uroczystości odbywały się w innym mieście, bo dzięki temu informacja o święcie dociera do coraz większej liczby osób. To także okazja, aby weteranów poznały bliżej samorządy miast i lokalni politycy – pisze Małgorzata Schwarzgruber, dziennikarka Polski Zbrojnej.

Święto Weterana powinno wszystkim uzmysłowić, że ponosimy dodatkowe koszty związane z uczestnictwem polskich żołnierzy w misjach poza granicami kraju. Nie są to tylko koszty finansowe, to także ludzkie dramaty. Pierwsi żołnierze zostali ranni w działaniach bojowych w 2002 roku. Ustawa o weteranach działań poza granicami państwa, która objęła ich ochronnym parasolem, weszła w życie dziesięć lat później. Był to milowy krok w opiece nad „misjonarzami”, bo powstał wówczas zalążek systemu. W wielu państwach NATO do dziś brak jest prawnego uregulowania spraw związanych z pomocą medyczną i wsparciem dla weteranów. Nic więc dziwnego, że Światowa Federacja Weteranów chwaliła Polskę za nasze osiągnięcia legislacyjne w tej dziedzinie.

– Będziemy pomagać weteranom. Panie pułkowniku, w imieniu wszystkich Polaków bardzo dziękuję – mówiła w Sejmie Ewa Kopacz. Wygłaszając exposé, premier wskazała na przysłuchującego się obradom ppłk. Leszka Stępienia, weterana misji w Afganistanie, ciężko rannego podczas tej operacji. Po raz pierwszy w historii weterani zostali uhonorowani w ten sposób przez premiera polskiego rządu. Weterani mają dziś wsparcie państwa, znajdują zrozumienie u polityków. Jednak gorzej ze społecznym szacunkiem, jakim powinniśmy ich otaczać. Wystarczy przypomnieć komentarze szkalujące polskich żołnierzy służących na misjach, które pojawiały się pod artykułami o Polakach w Afganistanie. Dlatego tak ważne jest, abyśmy mówili i pisali o nich nie tylko od święta. Media mają niesamowitą siłę, a dzięki wsparciu takich gwiazd jak np. Marcin Gortat, sprawy „misjonarzy” stają się bliższe społeczeństwu.

Wielu osobom słowo „weteran” kojarzy się z kombatantami, którzy walczyli w II wojnie światowej. Na przykład w USA weteranem jest zarówno ten żołnierz, który brał udział w II wojnie światowej jak i ten, który był na misji w Iraku czy Afganistanie. Nasza konstytucja daje większe prawa kombatantom walk o niepodległość Polski. Podczas prac nad ustawą nie można było zrównać prawnie weteranów działań poza granicami państwa z weteranami II wojny światowej, bo trzeba byłoby zmienić konstytucję.

Kim jest dziś weteran? To żołnierz, policjant, strażak, który wykonuje trudne zadania, często na drugim końcu świata. Nasi weterani znają też trudną prawdę, że o bezpieczeństwo Polski walczy się także daleko od naszych granic. Warto pokazywać takich ludzi, przywołać z imienia i nazwiska, by wyszli z cienia, bo żyją pośród nas często niezauważeni. Wśród nich są również tacy, którzy, wykonując powierzone zadania, stracili zdrowie. Im należy się nie tylko szacunek, lecz także wsparcie.

Przed nami jeszcze długa droga. W akcję „Wspieramy Weteranów”, którą Stowarzyszenie Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju zainicjowało trzy lata temu, włączyło się do tej pory kilkanaście firm. To niewiele zważywszy, że działa ich w naszym kraju około dwóch milionów.

Małgorzata Schwarzgruber

dodaj komentarz

komentarze


Marynarze generała Franciszka Kleeberga
Buzdygany 2025 wręczone
Polskie antydrony z Gdyni
Powaga w lekkości
Zacięta walka o medale pod siatką
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
Smocze zęby na rosyjskie czołgi
Prezydenckie awanse dla żołnierzy i funkcjonariuszy SKW
Polska będzie zbrojna!
Zielone światło dla potwora
Klucz do przyszłości
Wojsko ewakuuje Polaków z Bliskiego Wschodu
Zginęli, bo walczyli o wolną Polskę
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Polski sukces w Duńskim Marszu
Trwa ewakuacja Polaków z Bliskiego Wschodu
Francuska tarcza dla NATO
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Piekło „Pługa”
W Waszyngtonie upamiętniono sierż. Ollisa
Cyberterytorialsi uczą się, jak przetrwać w trudnym terenie
PKW Irak ewakuowany
Gala Buzdyganów – transmisja na żywo
Zakochałam się w slalomie
Wojna USA i Izraela z Iranem. Walki powietrzne i incydenty na morzu
Gen. Rozwadowski – wizjoner i zwycięzca wymazany z pamięci
Nie będzie polskiej misji wojskowej w Zatoce Perskiej
W poszukiwaniu wyzwań
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
OSA wystartowała!
Kierunek: przyszłość
Rekompensaty dla weteranów
Oko na Bałtyk
Co kryje Bałtyk
Trójskok Belmy
Po pierwsze taktyka i przywództwo
Leopard nie stoi w kolejce
Więcej pieniędzy dla niezawodowych
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Polscy żołnierze dobrze zorientowani
Wodny test Rosomaków
AWL stawia na rozbudowę
Nie ma nudy
Inwestycje w „bardzo ważnym miejscu na mapie Polski”
The Beginning of Great History
Patrol z Syriusza
PFM bez tajemnic
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
Bułgarzy patrzą na Wizjery
Podium po czterech wyścigach na lodzie
Przecieranie szlaków
Konflikt na Bliskim Wschodzie przybiera na sile
Wojskowi judocy, zapaśnicy i taekwondzistka pokazali klasę
Iran grozi „otwarciem wielkich bram ognia”
Siła współpracy
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Pancerna nauka strzelania
Cel: Podwoić moc
Prezydenckie weto dla SAFE
Premier: będziemy realizować SAFE mimo weta

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO