moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Puma wystawia pazury

W naturze często można dostrzec, że zazwyczaj łagodny przedstawiciel gatunku, niewchodzący nikomu w drogę i przestrzegający zasad terytorialności, gdy znajdzie się w sytuacji zagrożenia, pokazuje pazury, by odstraszyć przeciwnika. Ćwiczenia „Puma-15”, które rozpoczęły się na poligonie w Drawsku Pomorskim, są właśnie czymś takim – pisze Bogusław Politowski, dziennikarz polski-zbrojnej.pl.

W obliczu destabilizacji sytuacji w regionie, konfliktu na wschodzie Ukrainy i militarnych poczynań sąsiada nasze wojska, wsparte siłami sojuszników, szkolą się, dając do zrozumienia, że mamy i siłę, i „pazury”, a w razie konieczności nie zawahamy się ich użyć.

W ćwiczeniu „Puma-15” pierwsze skrzypce gra 15 Giżycka Brygada Zmechanizowana. Jej sztabowcy przygotowali koncepcję szkolenia, w ramach tzw. certyfikacji wysłali „w pole” odpowiednio wzmocniony swój 2 batalion, który ma pokazać, że jest zdolny do działań bojowych, gdyby przeciwnik przekroczył granice kraju.

Ktoś może zapytać, czemu akurat żołnierze z Giżycka ćwiczą z elitarnymi jednostkami ze Stanów Zjednoczonych i Francji, a nie któraś z lepiej wyposażonych jednostek? Odpowiedź jest prosta. Położenie giżyckiej brygady sprawia, że w przypadku ewentualnego ataku ze wschodu jako pierwsza musiałaby przyjąć na siebie impet uderzenia. Po drugie, szef resortu obrony już od dawna zapowiadał wzmocnienie naszych sił zbrojnych na wschodzie kraju. Wzmocnienie nie oznacza jedynie dozbrojenia i zwiększania etatów w istniejących brygadach czy pułkach, lecz także zwiększenie liczby szkoleń pododdziałów, które już od dawna tam stacjonują. Nic więc dziwnego, że za partnerów w szkoleniu mają teraz doświadczonych żołnierzy z najlepszych armii NATO.

Po trzecie, nie jest sztuką dozbrajanie, wzmacnianie infrastrukturalne czy szkoleniowe ciągle tych samych jednostek – w dodatku uważanych za najsilniejsze i posiadające największy potencjał ogniowy. Co niezwykle ważne, trwa proces wyrównywania potencjałów bojowych, aby nie jedna czy dwie dywizje lub brygady uchodziły za silne, lecz stopniowo wszystkie, którymi armia dysponuje.

Manewry w Drawsku są jednymi z wielu międzynarodowych ćwiczeń, które w tym roku odbędą się w Polsce. Już w czerwcu pancerniacy z Żagania będą trenować podczas manewrów „Noble Jump-15” z żołnierzami tzw. szpicy z Belgii, Czech, Niemiec, Holandii, Norwegii, Polski, USA, Litwy i Węgier. W październiku podczas ćwiczeń „Dragon-15” z polskimi wojskowymi będą się szkolić wojskowi z Niemiec, USA, Wielkiej Brytanii i Kanady. Szkolenia z pododdziałami NATO czekają również polskich lotników i marynarzy.

Ćwiczenia z doświadczonymi i bardzo dobrze wyposażonymi sojusznikami są właśnie jednym z elementów doskonalenia, zdobywania wiedzy oraz wszechstronnej i praktycznej umiejętności działań bojowych. Wykonywanie operacji militarnej u boku wojskowych z innych państw Sojuszu Północnoatlantyckiego niewątpliwie podnosi także morale żołnierzy. Daje przeświadczenie, że w przypadku ewentualnej agresji nie będą sami, że za chwilę zjawią się sojusznicze jednostki, które pomogą odeprzeć przeciwnika.

Wszystkie manewry mają jedną cechę wspólną – koncentrują się na działaniach obronnych. Nie ma wariantów napaści na jakiekolwiek państwo, a w scenariuszach ćwiczeń jest jedynie obrona przed agresją. Słowem, pokazywane są pazury po to, by odstraszyć i zniechęcić potencjalnego przeciwnika.

Bogusław Politowski
Dziennikarz portalu polska-zbrojna.pl

dodaj komentarz

komentarze


Wyścig zbrojeń nie ustaje
 
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Pancerniacy ruszają na Łotwę
„Kormoran” ćwiczył na Bałtyku z pakistańską fregatą
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Nagroda nie tylko od dowódcy
Medalowy dzień Polaków!
NATO ćwiczy w Gruzji
Afganistan. Czas wracać do domu
NATO Andersa
Poligon na miarę XXI wieku
Pamięci kobiet z powstania warszawskiego
Gotowi do przepraw i pomocy powodzianom
Kontyngent do zmiany
Pół roku pod egidą ONZ
Abrams – czołg niepokonany w walce
Świętuj razem z żołnierzami!
Rozkaz: nie brać jeńców
Ruszyli do walki o naszą przyszłość
Cel: namierzyć okręt podwodny
Żeglarki wciąż liderkami, szóste miejsce pływaka
Lecieć między graniami
Abramsy dla 1 Brygady
Legioniści w drodze po oficerskie gwiazdki
„Projekt Wojownik”, czyli skok do basenu
Sikorski–Majski, czyli układ, który uratował Sybiraków
Umowa na Mieczniki podpisana
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Kurs na dyplomację
Wystawa plenerowa o powstaniach śląskich
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Rusza PKW Islandia
Course on Diplomacy
Javelin gwarantuje skuteczność
Zaalarmować świat, poświęcając siebie
Szczyt NATO już w poniedziałek
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Psy (w) WOT
Dwa zwycięstwa zapaśnika
Wojenne losy Prymasa Tysiąclecia
Żeglarki na kursie po medal
Nowe książeczki wojskowe
GROM, czyli gotowi ratować życie
Co ze sprawdzianem z WF?
Lider po amerykańsku
Cztery medale Polaków, w tym trzy marynarzy!
Mamy złoto! Rewelacyjny bieg sztafety mieszanej
Military Doctor 2021
Raki dla 12 Brygady
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Janina Takajszwili, zakonspirowana całe życie
BohaterON - wyślij kartkę do powstańca
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Żołnierze bez testów z WF-u
Afghanistan: Going Back Home
Powstanie było czymś niezwykłym
Polak najlepszym podoficerem NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO