moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
30. rocznica utworzenia Ogólnokształcącego Liceum Wojskowego w Lublinie

30 maja 2015 r. w obiektach batalionu dowodzenia Wielonarodowej Brygady w Lublinie (d. OLW), ul. Kruczkowskiego 49 odbędzie się uroczystość 30. Rocznicy utworzenia Ogólnokształcącego Liceum Wojskowego (OLW) w Lublinie. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Absolwentów Liceów Wojskowych SALW-a.

Wiosną 1985 roku Ministerstwo Obrony Narodowej przyjęło Koncepcję Organizacyjno Funkcjonalną Liceów Wojskowych, której efektem było powołanie Decyzją Ministra Obrony Narodowej trzech tego typu szkół, z zadaniem przygotowania kandydatów w zakresie przedmiotowym i motywacyjnym na żołnierzy zawodowych. Jedną z nich było Ogólnokształcące Liceum Wojskowe (OLW) w Lublinie.

Zgodnie z Zarządzeniem Głównego Kwatermistrza Wojska Polskiego Nr 8 z dnia 30 marca 1985 r. OLW w Lublinie utworzono na terenie Warszawskiego Okręgu Wojskowego, w kompleksie koszarowym nr 785 (po rozformowanym Lubelskim Pułku Obrony Terytorialnej - JW 2035), przy ul. Kruczkowskiego.

12 kwietnia 1985 r. Wiceminister Obrony Narodowej Szef Sztabu Generalnego WP w Zarządzeniu nr Pf25/Org w sprawie zabezpieczenia działalności Liceów Wojskowych nakazał Dowództwu 3 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej w Lublinie sprawować nadzór w zakresie działalności wychowawczo-obronnej i administracyjno-gospodarczej oraz w zakresie patronatu nad Ogólnokształcącym Liceum Wojskowym.

27 maja 1985 r. Zarządzeniem nr 30A/85 (obowiązującym od 1 czerwca 1985 r.) w sprawie Liceum Wojskowego w Lublinie Wojewoda Lubelski uszczegółowił relacje szkoły z Kuratorium Oświaty i Wychowania w zakresie poziomu i wyników pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej, a także przypomniał, rolę dowódcy Jednostki Wojskowej 2034, w kształtowaniu działalności wychowawczo-obronnej. Przedmiotowe Zarządzenie było ostatnim formalnym dokumentem umożliwiającym otwarcie OLW w Lublinie i rozpoczęcie procesu kształcenia we wrześniu 1985 r.

Rozpoczęty proces rekrutacji kandydatów do OLW w Lublinie, podobnie jak do pozostałych szkół wojskowych, oparto na dokumentach normatywnych Ministerstwa Obrony Narodowej w tym zakresie, a także na nowych rozwiązaniach, przyjętych przez organy MON na potrzeby formowanych OLW.

Pod koniec sierpnia 1985 r., pierwsi małoletni kandydaci na żołnierzy zawodowych rozpoczęli swoją przygodę z wojskiem. Dla większości z nich ta przygoda trwa do dziś.

Warto podkreślić, że wychowankowie i absolwenci Ogólnokształcącego Liceum Wojskowego w Lublinie, ostatecznie rozformowanego w dniu 31 sierpnia 1995 r. na mocy porozumienia Ministrów Obrony Narodowej i Edukacji Narodowej, służą dzisiaj Ojczyźnie we wszystkich formacjach mundurowych.

PZ

autor zdjęć: Kronika OLW Lublin

dodaj komentarz

komentarze


Jak powstają polskie fregaty. Kulisy budowy Miecznika
Łódź centrum serwisowym Apache’y
Czworo medalistów mistrzostw Europy w żołnierskich mundurach
Flanka pod strażą
Lubawa wyposaży saperów
Generał w niewoli
MON i MSZ o szczycie NATO
Program SAFE w pytaniach i odpowiedziach
Szer. Karbownik mistrzynią świata juniorów
Szachownica na Wisłostradzie
Bataliony przyszłości
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nocna próba na Wisłostradzie
Wsparcie ma znaczenie
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Zapraszamy na Święto Wojska Polskiego
Z ORP „Błyskawica” na trasę Tour de Pologne
Kolejne ofiary zbrodni wołyńskiej odnalezione
Olimpijska pływaczka trenowała jak wojskowy pilot
Gorący lipiec PKW Łotwa
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
SMS-y ostrzegą o zagrożeniu z powietrza
„Wicher” na wodzie
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Próba przed morską paradą
Brąz płotkarza na mistrzostwach Europy
Cyfrowa tarcza F-16
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Wicher na morzu
Dowódca, który wie szybciej i więcej, wygrywa
Z prądem i pod prąd
Powietrzna defilada
CEPS – strategiczny projekt NATO się rozwija
Rekordowe zainteresowanie kursem „Sondy”
Wicher ochrzczony, jutro stanie na wodzie
Rosną inwestycje w rozwój wojsk obrony cyberprzestrzeni
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Młodzi medycy na poligonie
Śmigłowiec przyszłości dla NATO
„Wicher" wkrótce na wodzie
Bitwa Warszawska, dzień pierwszy: Armia Czerwona w natarciu
Zapraszamy na defiladę
PGZ o koalicji antybalistycznej
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
Sojusznicze wsparcie nad Bałtykiem
Godzina „W” – sierpniowa rapsodia
Pięć medali młodych strzelców „armii mistrzów”
Morska parada 15 sierpnia
Kompania dronów zamiast Rosomaków
Wzmocnienie krajowej produkcji amunicji 155 mm
W Sejmie o rosyjskim pocisku
Azjatycka szansa
Abordaż z polskim wsparciem
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Fallschirmjäger przeciwko Polsce
Medale żołnierzy w kajakarstwie i spadochroniarstwie
Coraz więcej Alpha Scramble
Walka, entuzjazm i nadzieja
PKW Irak zostaje w Jordanii
Odnaleziono „Roja”
Szkolenia na pomostówkę
Legion Medyczny na poligonie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO