W kolejnym dniu zajęć realizowanych przez 23 Pułk Artylerii w ramach zgrupowania pododdziałów dowodzenia i rozpoznania na Ośrodku Szkolenia Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu artylerzyści z Bolesławca mieli możliwość zaprezentowania swoich umiejętności podczas metodycznych zajęć pokazowych realizowanych przez szefa artylerii 11 DKPanc. W zajęciach wzięła udział kierownicza kadra WRiA, szefowie WRiA dywizji, brygad, dowódcy pułków oraz przedstawiciele szkolnictwa wojskowego.
Tematem metodycznych zajęć pokazowych było „Prowadzenie oraz pozyskiwanie danych z rozpoznania na szczeblu dywizji na korzyść oddziałów i pododdziałów WRiA”. Zajęcia rozpoczął szef artylerii 11 DKPanc płk Mirosław Misior, który przywitał przybyłych i wprowadził ich w problematykę omawianych zagadnień. Referat wprowadzający wygłosił oficer G-2 11 DKPanc kapitan Krzysztof Przybyłowski. W swojej prezentacji przedstawił on siły i środki rozpoznania dywizji oraz możliwości rodzajów wojsk wspierających w tym zakresie działania dywizji. Zapoznał także zebranych z kierunkami pozyskiwania nowych zdolności w zakresie różnych rodzajów rozpoznania. Następnie zebrani z zainteresowaniem wysłuchali prezentacji kpt. Artura Synoradzkiego z G-6 „Czarnej Dywizji” nt. „Realizacja procesu targetingu na szczeblu związku taktycznego”. Na zakończenie części teoretycznej nasze spojrzenie na „Wykorzystanie danych rozpoznania artyleryjskiego we wsparciu ogniowym dywizji” przedstawił dowódca dywizjonu dowodzenia 23 pa ppłk Tomasz Lisiecki.
Żarliwą dyskusję, jaka wywiązała się po tych zagadnieniach, przerwało przybycie gości: przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, grona byłych artylerzystów ze Stowarzyszenia Artylerzystów Polskich z Prezesem płk rez. Romanem Kłosińskim na czele, a także młodzieży z klas o profilu wojskowym. Wraz z nimi uczestnicy metodycznych zajęć pokazowych mieli możliwość zapoznania się z nowoczesnym sprzętem artyleryjskim zarówno w działaniu – podczas pokazu zorganizowanego przez CSAiU w Toruniu oraz pułki artylerii uczestniczące w zgrupowaniu, jak i podczas pokazu statycznego, w którym swoje nowinki techniczne zaprezentowali przedstawiciele polskiego przemysłu obronnego.
W drugiej części pokazu stanowisko dowodzenia 23 pa pod dowództwem dowódcy pułku płk. Pawła Świtalskiego zaprezentowało praktycznie sposoby wykorzystania danych z rozpoznania podczas realizacji wsparcia ogniowego dywizji. Na tle podgrywanej sytuacji realizowano zadania ogniowe stawiane drogą radiową przez SD 11 DKPanc rozmieszczone w Żaganiu, a zobrazowanie pola walki z sensorów rozpoznania pułku (radiolokacyjnego zestawu rozpoznania artyleryjskiego Liwiec, bezzałogowego statku powietrznego FlyEye, artyleryjskiego przyrządu dalmierczo-rozpoznawczego APDR) przesyłano w czasie rzeczywistym na odległość 350 km.
Udział w metodycznych zajęciach pokazowych pozwolił całemu stanowi osobowemu pułku znajdującemu się na zgrupowaniu na poszerzenie wiedzy i doskonalenie swoich umiejętności oraz przygotowanie się do kolejnego tygodnia szkolenia poligonowego, którego wiodącym tematem będzie połączone wsparcie ogniowe.
Tekst: ppłk Tomasz Lisiecki
autor zdjęć: sierż. Jacek Kielmas
komentarze