Spotkanie z ministrem spraw zagranicznych Włoch pobierz pdf drukuj zmniejsz czcionkę rozmiar pierwotny powiększ czcionkę W środę, gościem wicepremiera, ministra obrony narodowej Tomasza Siemoniaka był - przebywający z wizytą w Warszawie - minister spraw zagranicznych Republiki Włoskiej Paolo Gentiloni.
Tematem rozmów ministrów były sprawy związane z zagrożeniami dla bezpieczeństwa w Europie. Minister spraw zagranicznych Paolo Gentiloni przedstawił obecną sytuację związaną ze wzrastającą liczbą imigrantów napływających do Włoch. Omówiono także potencjalne działania, jakie należy podjąć lub zintensyfikować na rzecz stabilności w regionie. Jak podkreślił minister P. Gentiloni obecni imigranci trafiają do Włoch z regionów bardzo biednych oraz tych, które aktualnie objęte są konfliktami zbrojnymi. Przyjęcie rezolucji przeciwko handlarzom ludźmi, zwiększenie zaangażowania w operacje prowadzone na morzu oraz pomoc finansowa UE dla krajów, które ze względów geograficznych, jako pierwsze przyjmują uchodźców to według strony włoskiej działania, które mogą najszybciej przynieść pożądane skutki.
Podczas rozmowy ministrowie zaznaczyli, że niestabilna sytuacja w rejonie Afryki Północnej ma bezpośredni wpływ nie tylko na poziom bezpieczeństwa we Włoszech, ale w całej Europie. Stąd m.in. konieczność zaangażowania wszystkich krajów w rozwiązanie narastającego problemu oraz prowadzenie wspólnej, bardziej skoordynowanej polityki bezpieczeństwa i obrony.
Podczas rozmowy minister Tomasz Siemoniak potwierdził, że Polska wspiera i będzie wspierała wysiłki m.in. Włoch i UE na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa. Jak podkreślił minister działanie na rzecz zmniejszenia liczby zagrożeń jakie napływają ze strony Syrii, Afryki Centralnej oraz tzw. Rogu Afryki leży w interesie wszystkich państw europejskich.
Jednym z tematów była także współpraca dwustronna oraz ta prowadzona na forum międzynarodowym, w szczególności w formacie Weimar plus, NATO i UE.
Ministrowie rozmawiali również na temat modernizacji armii w kontekście realizacji postanowień szczytu NATO w Newport, a także rozwijania pól współpracy o takie dziedziny jak rozpoznanie satelitarne czy systemy bezzałogowe. Jednym z tematów były także sprawy związane ze zbliżającym się szczytem Rady Europejskiej.
Źródło: Bogumiła Piekut/DKS MON
autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko/DKS MON
komentarze