Wprowadzenie nowego munduru polowego poprzedzają skrupulatne testy i konsultacje z przyszłymi użytkownikami. Odzież wojskowa ma mieć nie tylko odpowiedni, dostosowany do charakteru służby fason. Musi być też uszyta ze specjalistycznej tkaniny i mieć skuteczny kamuflaż.
Jaki powinien być idealny mundur polowy? W majowym numerze „Polski Zbrojnej” Piotr Bernabiuk, Norbert Bączyk i Tadeusz Wróbel w tekście „Pantera ze stójką” opisują przymiarki do stworzenia funkcjonalnego munduru polowego. Prezentują także efekt tych prac.
Cztery lata temu w miejsce leciwego już uniformu wzoru 93 wprowadzono do użytku mundur polowy wzór 2010. Od poprzednika różni go niemal wszystko – począwszy od tkaniny, poprzez sposób szycia, krój, rozmieszczenie i wszycie kieszeni, aż po zastąpienie szelek i pasa nylonowego paskiem z plastikową zapinką. Dobrym pomysłem było dodanie do nowego wzoru munduru kieszeni na kolanach i łokciach oraz umieszczenie w nich ochraniaczy. A najbardziej wyrazistą zmianą jest wprowadzenie kołnierza, który po zapięciu tworzy stójkę.
Mundur występuje w czterech wariantach: polowym, letnim, tropikalnym w kamuflażu pustynnym oraz specjalnym. Jest wykonany, w zależności od wersji, z trzech rodzajów tkaniny: US-21, zawierającej 85 proc. bawełny i 15 proc. poliestru, ze splotem rip-stop; US-22, w której obu składników jest po połowie; oraz trudnopalnej, łączącej po równo poliimid typu karmel i wiskozę, zszywanej nićmi aramidowymi. Zwyciężyły tym razem doświadczenie i ergonomia.
Zanim nowy mundur nabrał ostatecznego kształtu o zdanie na jego temat zapytano samych użytkowników. Przeprowadzono także testy. Odzież na kolejnych etapach sprawdzali w warunkach polowych, a także w misjach żołnierze 1 Dywizji Zmechanizowanej, 11 Dywizji Kawalerii Pancernej oraz 12 Dywizji Zmechanizowanej. Po wielokrotnych i skrupulatnych próbach produktu wprowadzono kolejne zmiany i poprawki, po czym partię mundurów, jako drugi prototyp, skierowano do testów w jednostkach aeromobilnych, 6 Brygadzie Powietrznodesantowej i 25 Brygadzie Kawalerii Powietrznej, a także w 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej oraz 10 Brygadzie Logistycznej.
Więcej na temat mundurów polowych w polskim wojsku w majowym numerze „Polski Zbrojnej”.
autor zdjęć: st. szer. Łukasz Kermel
komentarze