W środę, 29 kwietnia, Centrum Operacji Morskich – Dowództwo Komponentu Morskiego i Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej uczestniczyły w ćwiczeniu pod kryptonimem Dynamic Mercy 2015. To cykliczne przedsięwzięcie kilku państw poświęcone współpracy międzynarodowych sił wydzielonych do prowadzenia akcji ratowania życia na morzu.
Ćwiczenie rozpoczęło się przed godziną 10.00, gdy z Połączonego Ratowniczego Centrum Koordynacyjnego w Szwecji (Joint Rescue Coordination Centre Sweden) do COM-DKM spłynęła informacja o zaginionym samolocie. Lecąca z Polski do Szwecji maszyna z sześcioma osobami na pokładzie nie nawiązała kontaktu ze szwedzką służbą ruchu lotniczego.
Obsada Centrum Ratownictwa Morskiego i Lotniczego COM-DKM zaalarmowała wydzieloną do ćwiczenia załogę dyżurną śmigłowca ratowniczego Mi-14 PŁ/R z 44. Bazy Lotnictwa Morskiego (Darłowska Grupa Lotnicza). O godzinie 10:32 maszyna wystartowała z lotniska i skierowała się do rejonu prowadzenia akcji. Zadaniem jej załogi było odnalezienie w wyznaczonym rejonie poszukiwań rozbitków lub miejsca wodowania samolotu.
W ćwiczeniu uczestniczyła załoga śmigłowca Mi-14PŁ/R w składzie: kpt. pil. Stanisław Gacek, kpt. pil. Marcin Hope, st. chor. szt. Tomasz Witkowski, chor. Paweł Szymański oraz chor. Marcin Galiński.
W tegorocznej edycji ćwiczenia Dynamic Mercy uczestniczą centra koordynacji ratownictwa, wojskowe i cywilne jednostki nawodne, samoloty i śmigłowce z siedmiu państw: Danii, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Szwecji oraz Niemiec. Według ćwiczących, największą trudność podczas tego typu rzeczywistych akcji poszukiwawczych stanowi przekazanie funkcji koordynatora akcji SAR (Search and Rescue – Poszukiwania i Ratownictwa). Dlatego w trakcie Dynamic Mercy 2015 do każdego z epizodów wprowadzane są sukcesywnie kolejne elementy wymuszające przekazanie tej funkcji pomiędzy poszczególnymi centrami koordynacyjnymi. Scenariusz manewrów oparty jest na doświadczeniach z przebiegu rzeczywistych akcji ratowniczych prowadzonych w ostatnich latach na Bałtyku.
Ćwiczenie Dynamic Mercy jest połączonym międzynarodowym przedsięwzięciem, którego głównym celem jest sprawdzenie zdolności do współdziałania zarówno wojskowych jak i cywilnych centrów ratowniczych w sąsiadujących ze sobą krajach. W organizowanych co dwa lata manewrach chodzi również o praktyczne przećwiczenie prowadzenia akcji ratowniczych w graniczących ze sobą narodowych strefach odpowiedzialności na morzu. W trakcie ćwiczenia prowadzona jest także wymiana personelu pomiędzy poszczególnymi centrami koordynacyjnymi i ćwiczącymi jednostkami, dzięki czemu możliwa jest efektywna weryfikacja procedur działania i wykorzystanie najlepszych praktyk.
Źródło: kmdr ppor. Piotr Wojtas/COM-DKM, kmdr ppor. Czesław Cichy/BLMW
autor zdjęć: kmdr ppor. Czesław Cichy
komentarze