moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Europa pod napięciem

Ekspansja Państwa Islamskiego, wojna na Ukrainie i serie zamachów terrorystycznych spowodowały, że zmieniło się europejskie środowisko bezpieczeństwo. Jak? O tym dyskutowali uczestnicy konferencji „Europa pod napięciem” zorganizowanej przez Centrum Debaty Publicznej Uniwersytetu Warszawskiego. Wzięli w niej udział eksperci, wojskowi i dziennikarze.


– Troska o bezpieczeństwo nie jest jedynie zadaniem służb powołanych do obrony kraju. To wartość, o którą muszą dbać wszyscy obywatele – podkreślił Zbigniew Siemiątkowski, wykładowca Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego i były minister spraw wewnętrznych.

Konferencję w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego zorganizowali studenci z Koła Naukowego Europa Nova, Samorządu Centrum Europejskiego UW i Stowarzyszenia Centrum Europa.

Wyprzedzić terrorystów

Zbigniew Siemiątkowski dodał, że dzisiejszy terroryzm to problem o podłożu ekonomicznym, społecznym i religijnym, który wymaga kompleksowych działań ze strony państw i zachodniej społeczności międzynarodowej.

– Ponieważ terroryści posługują się coraz nowocześniejszymi metodami i przejmują sposoby działania służb specjalnych, stają się trudniejsi do wykrycia i wyeliminowania – powiedział gen. Marek Dukaczewski, były szef Wojskowych Służb Informacyjnych. Z kolei Jerzy Dziewulski, były doradca ds. bezpieczeństwa prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego zauważył, że zmienił się sposób organizacji zamachów terrorystycznych. Dziś przygotowuje je mała grupa osób. Często są to zasymilowani obywatele europejskich państw, którzy zostali zwerbowani przez terrorystów z Państwa Islamskiego. – Trzeba się przyjrzeć, co młodych ludzi, wychowanych w kulturze zachodu, przyciąga do radykalnego islamu i zastanowić, jak tej tendencji zapobiegać – mówił Dziewulski. Dodał, że podstawą walki z terrorystami jest przewidywanie i wyprzedzanie ich posunięć. Dlatego jego zdaniem tak ważne są skuteczne działania wywiadowcze.


Z lądu i powietrza

Natomiast płk prof. Maciej Marszałek, dziekan Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Obrony Narodowej zaznaczył, że militarna walka z Państwem Islamskim, które prowadzi przede wszystkim działania nieregularne, jest niezwykle trudna. – W Iraku i Syrii trwa operacja powietrzna państw koalicji m.in. USA, Arabii Saudyjskiej, Jordanii i Wielkiej Brytanii – mówił pułkownik. Podkreślał, że użycie lotnictwa zmniejsza prawdopodobieństwo strat, jest jednak mniej skuteczne, niż gdyby towarzyszyły mu działania lądowe.

Wojna informacyjna

Sporo miejsca poświecono mediom i propagandzie w prowadzeniu wojny informacyjnej. Mówiono o tym, jak sprawnie Państwo Islamskie wykorzystuje Internet i portale społecznościowe. Wiele miejsca poświęcono rosyjskiej propagandzie i ekspansji informacyjnej przy okazji konfliktu na Ukrainie. Prowadząca dyskusję Edyta Żemła, redaktor naczelna portalu polska-zbrojna.pl pytała, jak zachodnie media powinny reagować na działania Rosji czy prowokacje radykałów z ISIS? – Media mogą być niestety sojusznikami terrorystów, nagłaśniając skutki zamachów i potęgując strach, tak pożądany przez zamachowców – zauważył ppłk Krzysztof Przepiórka, były oficer sił specjalnych.

Zdaniem uczestników konferencji dziennikarze mogą także pomoc w walce z terrorem. – Sposobem jest samoograniczanie się mediów, jak po zamachu w styczniu tego roku na paryską redakcje pisma Charlie Hebdo – mówił gen. Marek Dukaczewski. Dodał, że wówczas dziennikarze skupili się na pokazywaniu działań służb zwalczających zamachowców, a nie skutków zamachu.


Z rolą mediów związana jest także walka informacyjna prowadzona w Internecie i mediach społecznościowych zarówno przez Państwo Islamskie, jak i Rosję. – Rosyjskie władze dobrze się do niej przygotowały i są w tym niezwykle skuteczne – mówił Bartosz Węglarczyk, dziennikarz TVN. Jego zdaniem, aby zwalczać ich przekaz, w Polsce i Europie powinny powstać wyspecjalizowane komórki zajmujące się polityką informacyjną.

Rosja chce być mocarstwem

Mówiąc o sytuacji na Ukrainie gen. Dukaczewski zauważył, że Władymir Putin dąży do odzyskania przez Rosję pozycji globalnego mocarstwa. – Zbliżanie się Ukrainy do NATO i UE prezydent Rosji potraktował jako zagrożenie dla swoich celów – tłumaczył generał.

Jednocześnie Bartosz Węglarczyk zauważył, że patrząc na sytuację na Ukrainie, trzeba docenić zmiany, jakie dokonały się w Polsce przez ostatnie 25 lat. – Gdybyśmy się na nie nie zdecydowali, moglibyśmy znaleźć się w podobnej sytuacji, co nasz wschodni sąsiad – mówił dziennikarz.

Wtórował mu płk Marszałek: – Sojusz z NATO i członkostwo w UE to dziś główne filary polskiego bezpieczeństwa – podkreślił.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Anna Dąbrowska

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1429892040
Najpierw wpuszcza się do krajów europejskich islamistów/Arabów którzy są potencjalnymi bezwzględnymi terrorystami a później organizuje się debaty jak z terroryzmem walczyć. Komu zależy na tym by wpuszczać do cywilizowanych krajów KONIA TROJAŃSKIEGO? Toż to nadchodzi koniec Europy i jej wielowiekowej kultury!!!
E5-99-F0-7C

Polska wiktoria na Monte Cassino
 
Po śladach polskich bohaterów
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Śladami ojca
„Ryś” z laserem
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Ostatnia droga Pileckiego
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Na straży nieba
By Polska była bezpieczna
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Mobilne dowodzenie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Serwis K9 w Polsce
Nowe zadania szefa SKW
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Bohater odtrącony
Polki pobiegły po srebro!
Ameryka daje wsparcie
Nie szpital, a instytut
Wojna w świętym mieście, epilog
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Krwawa noc pośród puszczy
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Flota Bayraktarów w komplecie
Cień atomowej zagłady
„Pierwsza Drużyna” na start
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Abramsy w pętli
Pływacy i maratończycy na medal
Wszystkie misje AWACS-a
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Układ nerwowy Mieczników
They Will Check The Training Results in Combat
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Zawsze gotowi do pomocy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Broń Hitlera w rękach AK
Wioślarze i triatlonistka na podium
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
„Grand Quadriga ‘24”
Piedimonte – samobójcza misja

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO