Cztery dni zarówno w dzień, jak i w nocy podczas ćwiczenia dowódczo-sztabowego pk. „Bóbr-15” żołnierze 11 Dywizji Kawalerii Pancernej doskonali umiejętności w rozwiązywaniu problemów taktycznych podczas planowania, organizowania i prowadzenia działań.
Ćwiczenie rozpoczęło się 13 kwietnia i trwać będzie do 16 kwietnia, a zostało zorganizowane w 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej (10 BKPanc) w Świętoszowie.
– Tylko cztery dni, jednak wysiłek ogromny. Zmienna sytuacja taktyczna, praktyczna zmiana miejsca rozwinięcia stanowisk dowodzenia brygady i podległych pododdziałów oraz nieustanne panowanie nad zmiennymi wpływającymi na sytuację i wypracowane decyzje. Tak pokrótce można określić ćwiczenie pod kryptonimem „Bóbr-15” – opisywał gen. dyw. Jarosław Mika, kierownik ćwiczenia i jednocześnie dowódca 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej (11 LDKPanc).
Scenariusz ćwiczenia zakłada konflikt dwóch państw: Barii – Sojusz Czerwonych oraz Wislandii – Sojusz Niebieskich. Zarzewiem konfliktu były roszczenia Barii o nowe, niedawno odkryte bogate złoża ropy, gazu oraz miedzi na terytorium Wislandii. 6 kwietnia 2015 roku o godz. 4.00 siły zbrojne Barii rozpoczęły działania zbrojne przeciwko Wislandii i wtargnęły w jej granice.
Ćwiczące stanowiska dowodzenia 10 BKPanc zarówno brygadowe, jak i trzech jej pododdziałów będą musiały zaplanować oraz wypracować decyzje dotyczące sposobu pokonania obrony przeciwnika. Następnie opanowanie i utrzymanie obiektów ataku, a także zabezpieczenie wejścia do walki odwodu brygady. Ważny pod względem taktycznym będzie również sposób wykorzystania dodatkowych elementów ugrupowania bojowego w natarciu oraz zorganizowanie przejścia do obrony w styczności z przeciwnikiem.
Kierownictwo ćwiczenia, które tworzą żołnierze dowództwa Czarnej Dywizji, sprawdzi i podda ocenie zdolności ćwiczących stanowisk dowodzenia w zakresie funkcjonowania i realizacji zadań w etatowych strukturach, z wykorzystaniem etatowych środków dowodzenia i łączności, w warunkach działań o wysokiej intensywności. Podczas ćwiczenia przygotowanie jednostki do realizacji działań sprawdzane jest także przez Departament Kontroli Ministerstwa Obrony Narodowej.
Tekst: mjr Artur Pinkowski
autor zdjęć: Katarzyna Przepióra
komentarze