moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Prezydent Komorowski: wyciągamy do was rękę

Polska podaje rękę Ukrainie. Zrobimy też wszystko, by rękę Ukrainie podały inne kraje wolnego świata – mówił dziś w ukraińskim parlamencie Bronisław Komorowski. Po południu prezydenci Polski i Ukrainy wzięli udział w uroczystościach z okazji 75-lecia zbrodni katyńskiej.

 

Bronisław Komorowski pojechał na Ukrainę z dwudniową wizytą. Była to, jak podkreślali urzędnicy prezydenckiej Kancelarii, najprawdopodobniej jego ostatnia zagraniczna podróż przed wyborami. Wczoraj po południu Komorowski spotkał się z prezydentem Ukrainy Petro Poroszenką. – Polska stała, stoi i stać będzie na stanowisku, że Ukraina powinna mieć prawo do ubiegania się o członkostwo w Unii Europejskiej i innych strukturach świata zachodniego – podkreślał prezydent Komorowski. Dodał też, że „Polska nie uchylałaby się od udziału w operacji pokojowej ONZ na Ukrainie”.

Dziś ten przekaz został jeszcze wzmocniony podczas wystąpienia polskiego prezydenta na forum Rady Najwyższej. Komorowski podkreślał, że swoje przemówienie kieruje do „całego ukraińskiego narodu”. – Rosyjska agresja brutalnie próbuje odebrać Ukrainie prawo do swobodnego decydowania o sobie – zaznaczył prezydent Polski. – Nie możemy zapomnieć o bohaterach, którzy walczyli o wolność waszego kraju. Tylko synowie wielkich narodów, tacy jak Ukraińcy, potrafią tak walczyć i tak pięknie mówić o swojej ofierze – dodawał. Komorowski podkreślał, że Polska traktuje Ukrainę jako równoprawnego partnera i sąsiada. Przypomniał też o trudnej historii obydwu krajów. – Apogeum konfliktu nastąpiło w czasie II wojny, gdy przelała się niewinna krew. Gdy Polacy i Ukraińcy stawali przeciwko sobie, zawsze korzystał z tego ktoś trzeci, kto czyhał na naszą wolność – mówił polski prezydent. – Współczesnego dobrego dialogu naszych państw nie zakłócą dawne spory – przekonywał.

Przemówienie Komorowskiego kilkakrotnie było przerywane oklaskami.

Po południu prezydenci Polski i Ukrainy wzięli udział w uroczystościach z okazji 75. rocznicy zbrodni katyńskiej. Zostały one zorganizowane na cmentarzu w Bykowni. Ministerstwo Obrony Narodowej reprezentował podsekretarz stanu Maciej Jankowski.

Bykownia to miejsce pochówku 3,5 tysiąca Polaków, których Sowieci pomordowali wiosną 1940 roku. Tutaj również nie brakowało odwołań do współczesności. – Chciałbym, aby nasze myśli, nasze modlitwy związane z polskimi ofiarami zbrodni katyńskiej także tutaj, w Bykowni, prowadziły nas prostą drogą do refleksji nad tym, że zagrożenie jest zagrożeniem stałym – podkreślał prezydent Polski.

Przemówienia Komorowskiego spotkały się z ciepłym przyjęciem ukraińskich mediów i komentatorów. – Wystąpienie w parlamencie Ukrainy to podsumowanie relacji obu państw z ostatnich 20 lat – twierdzi cytowany przez PAP ukraiński politolog Witalij Portnikow. – Takie historyczne chwile pokazują, kto jest prawdziwym sojusznikiem – dodaje.

– To wizyta na pewno ważna, ale nie nadawałbym jej przełomowego znaczenia – uważa prof. Andrzej Gil, politolog i historyk z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. – Zmartwiło mnie zepchnięcie na dalszy plan kwestii związanych z dramatyczną polsko-ukraińską przeszłością. Może z perspektywy polityka takie działanie jest uzasadnione, z drugiej jednak strony Ukraińcy bardzo mocno dbają o politykę historyczną, więc i my nie powinniśmy o niej zapominać – dodaje.

O dużym znaczeniu wizyty na Ukrainie mówi z kolei Janusz Onyszkiewicz, były minister obrony narodowej. – Wiele mówi fakt, że na cmentarzu w Bykowni obok Bronisława Komorowskiego stał prezydent Poroszenko. To pokazuje, jak ścisłe związki polityczne, emocjonalne, ale też historyczne wiążą obydwa kraje. Przecież na tym cmentarzu spoczywają ofiary sowieckiego terroru zarówno z Polski, jak i z Ukrainy – podkreśla Onyszkiewicz.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Wojciech Grzędziński

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1429033500
O przyjaźni Polsko -Ukraińskiej znajdziecie tu: http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title,Rossijskaja-Gazieta-Ukraincy-dali-w-twarz-polskiemu-prezydentowi,wid,17448494,wiadomosc.html O początkach naszej "przyjaźni" znajdziecie tu: http://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/milosz-zeman-do-ukraincow-czy-znacie-rozkaz-bandery-dot-mordowania-polakow/y0lqp Bardzo interesujący tekst i każdy Polak powinien zapoznać się z nim.
EC-31-48-B6
~Katol
1428608160
~SG - Kopernik był kobietą . ~Luke - pisz po "anielsku".
4B-26-E9-39
~ja
1428596340
Naród ukraiński jest niereformowalny! Nadal czczą Banderę i UPA.
20-3C-5D-DD
~Luke
1428590940
Oni Polske maja w nosie a my do nich sie podlizujemy!
89-B5-6E-3D
~SG
1428586560
A po wizycie Ukraincy przyjeli ustawe o upamietnieniu "bohaterow" UPA - to w najlepszy sposob pokazuje co o nas mysla
4F-1F-AD-B8

Podróż w ciemność
 
Pierwsze oficerskie gwiazdki
Historyczne zwycięstwo ukraińskiego F-16
Planowano zamach na Zełenskiego
Bałtyk – wciąż bezpieczny czy już nie?
NATO przechodzi do działania
Pociski do FA-50 i nowe Rosomaki
Rosyjska maszyna Su-24 przechwycona przez polskie F-16
Szczyt NATO nie tylko o wydatkach na obronność
Gen. Szkutnik o planach 18 Dywizji
Specjalsi pod nowym dowództwem
Ewakuacja Polaków z Izraela
The Power of Infrastructure
Kadeci z NATO i z Korei szkolili się w Karkonoszach
Polska z dodatkowym wsparciem sojuszników
Flyer, zdobywca przestworzy
Pionierski dron
ORP „Necko” idzie do natowskiego zespołu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Śmierć gorsza niż wszystkie
Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku
Polki wicemistrzyniami Europy w szabli
„Swift Response ‘25”, czyli lekka piechota w ciężkim terenie
Kajakami po medale
Więcej na obronność, silniejsze NATO
Żołnierze z 10 Brygady Kawalerii Pancernej powalczą w IV lidze
Dekapitacyjne uderzenie w Iran
Żołnierze WOT-u szkolili się w Słowenii
Rakiety dla polskich FA-50
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Wyższe stawki dla niezawodowych
Prawo dla kluczowych inwestycji obronnych
Nie żyje żołnierz PKW Irak
Na Dolnym Śląsku „Wakacje z WOT” coraz popularniejsze
USA przyłączyły się do ataku Izraela na Iran
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Polacy bezkonkurencyjni w górskich zmaganiach we Włoszech
Sukcesy żołnierzy na międzynarodowych arenach
Podejrzane manewry na Bałtyku
GROM’s DNA
Żołnierze PKW Irak są bezpieczni
Pestki, waafki, mewki – kobiety w Polskich Siłach Zbrojnych
Nowa dostawa Homarów-K
K2. Azjatycka pantera
Ratownik w akcji
Dzień, który zmienił bieg wojny
Wypadek Rosomaka
Szczyt w Hadze zakończony, co dalej?
Inwestycja w żołnierzy
Marynarka świętuje i zaprasza na okręty
Strażnicy polskiego nieba
Święto sportów walki w Warendorfie
Terytorialsi z Dolnego Śląska najlepiej wysportowani
Zbrodnia we wsi, której już nie ma
Policja ze wsparciem wojskowego Bayraktara
Odbudowa obrony cywilnej kraju
Świat F-35
Posłowie za wypowiedzeniem konwencji ottawskiej
Policjanci w koszarach WOT

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO