Żandarmeria Wojskowa realizuje zadanie wsparcia organów administracji publicznej w sytuacji związanej z odnalezieniem, zabezpieczeniem oraz transportem materiałów na terenie Warszawy.
29 marca na terenie Warszawy podczas prac archeologicznych w jednym z fortów zostały wykopane pojemniki prawdopodobnie pochodzące z okresu I wojny światowej, w których mogą znajdować się substancje niebezpieczne.
W wyniku powyższego, na wniosek wojewody mazowieckiego w sprawie wydzielenia sił i środków Sił Zbrojnych RP do wsparcia administracji publicznej w sytuacji kryzysowej, minister obrony narodowej skierował wydzielone siły i środki Sił Zbrojnych RP, w tym Żandarmerii Wojskowej, do wsparcia organów administracji publicznej. Na terenie warszawskiego fortu uformowano Wojskowe Zgrupowanie Zadaniowe „Bemowo 1” z zadaniami m.in. pobrania prób do badań oraz jego utylizacji.
3 kwietnia Żandarmeria Wojskowa rozpoczęła działanie, tworząc Wojskowe Zgrupowanie Zadaniowe „Bemowo 2”. Centrum Operacyjne Żandarmerii Wojskowej w ścisłej współpracy z Wydziałem Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie na bieżąco monitoruje stan bezpieczeństwa na wygrodzonym terenie fortu.
W oparciu o siły i środki z Mazowieckiego Oddziału Żandarmerii Wojskowej, Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim oraz ratowników medycznych z Oddziału Zabezpieczenia Żandarmerii Wojskowej rozpoczęto czynności związane z osłoną i izolacją terenu (rejon Fortu w Warszawie) w czasie prac oczyszczania go przez jednostki specjalistyczne Sił Zbrojnych RP z materiałów odkopanych wcześniej przez nieuprawnione osoby.
W kolejnym etapie żołnierze Żandarmerii Wojskowej przeprowadzą pilotaż i ochronę przewozu z podjętymi materiałami do wyznaczonego miejsca składowania. Udziałem Żandarmerii Wojskowej w całej operacji kieruje i koordynuje Centrum Operacyjne Żandarmerii Wojskowej w Komendzie Głównej Żandarmerii Wojskowej.
Tekst: mjr Michał Chyłkowski
autor zdjęć: Źródło: ŻW
komentarze