Wojskowe zgrupowane zadaniowe, złożone z chemików z Centralnego Ośrodka Analizy Skażeń z Warszawy, 6 Batalionu Chemicznego ze Śremu, 4 Pułku Chemicznego z Brodnicy oraz 10 Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa wykonało 17–23 marca na terenie Nadleśnictwa Świętoszów zadanie polegające na identyfikacji i usunięciu substancji ujawnionej podczas prac oczyszczających obszar byłego poligonu wojsk radzieckich.
Żołnierze działali w odpowiedzi na wniosek wojewody dolnośląskiego skierowany do ministra obrony narodowej o wydzielenie sił i środków Sił Zbrojnych RP do wsparcia administracji publicznej w sytuacji kryzysowej.
Nieznana substancja znajdowała się w 21 stalowych beczkach oznaczonych napisami w języku rosyjskim „śmiertelna trucizna”. Beczki w znacznej części były uszkodzone i zachodziło uzasadnione podejrzenie, że ich zawartość może być niebezpieczna dla osób mających kontakt ze znaleziskiem oraz środowiska naturalnego.
Żołnierze pobrali próby tej substancji i zbadali je na miejscu w mobilnym laboratorium chemicznym oraz dostarczyli do analizy w laboratoriach stacjonarnych. Taki sposób postępowania pozwala na weryfikację wyników i uzyskanie wiarygodnych informacji o badanej substancji.
Analizy nie potwierdziły obecności w znalezionych beczkach bojowych środków trujących. Chemicy stwierdzili jednak obecność w nich mieszaniny różnych substancji służących do pozorowana skażeń chemicznych i wykorzystywanych do szkolenia wojsk. Zidentyfikowanie zawartości beczek pozwoliło podjąć decyzję o ich uprzątnięciu. Żołnierze zabrali je do składu w Komorowie, gdzie zostaną poddane utylizacji.
Tekst: mjr Jarosław Czepiel/ oficer prasowy COAS
autor zdjęć: mjr Jarosław Czepiel
komentarze