Odpowiedzią na nową doktrynę wojenną Rosji powinno być wzmacnianie jedności świata zachodniego i umacnianie polskiego potencjału obronnego – mówił prezydent Bronisław Komorowski, po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Zdaniem prezydenta, NATO powinno rozpocząć debatę o nowelizacji swojej koncepcji strategicznej.
Rosja przyjęła nową doktrynę wojenną w grudniu ubiegłego roku. Dokument wskazuje, że to NATO (a dokładnie przyjmowanie przez Sojusz nowych członków) jest głównym zagrożeniem dla bezpieczeństwa państwa. W strategii znalazły się m.in. zapisy mówiące o tym, że „Rosja rości sobie prawo do interwencji w krajach sąsiednich, np. w interesie własnych obywateli”. O tym, co przyjęcie przez Moskwę doktryny wojennej oznacza dla bezpieczeństwa Polski i naszego regionu Europy, rozmawiali dziś politycy podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego.
– Rosja przechodzi od zasady zdolności do miękkiej kooperacji ze światem zachodnim, w tym NATO, w kierunku jednoznacznej postawy konfrontacyjnej w stosunku do świata zachodniego. To martwi i niepokoi. Trzeba wyciągać z tego daleko idące wnioski – uznał prezydent Bronisław Komorowski. Jego zdaniem, zmiana kierunków w polityce zagranicznej, jaką od kilku lat prowadzi Moskwa, wymaga zdecydowanej odpowiedzi ze strony NATO, na przykład poprzez zmianę „koncepcji strategicznej” Sojuszu Północnoatlantyckiego. Prezydent uważa, że debata na ten temat mogłaby się odbyć na szczycie NATO, który zostanie zorganizowany w przyszłym roku w Warszawie.
Film: prezydent.pl
W rosyjskiej doktrynie znalazło się wiele, co najmniej kontrowersyjnych, zapisów. Zdaniem prezydenta Komorowskiego takimi niepokojącymi zapisami są m.in. ten, który daje Rosji możliwość „interwencji w krajach sąsiednich, jeśli władze tego kraju prowadzą politykę sprzeczną z interesem Rosji” oraz ten, w którym „Rosja rości sobie prawo do interwencji w krajach sąsiednich, np. w interesie własnych obywateli”. Jako niebezpieczne prezydent określił również fragmenty, w których Rosja przyznała sobie prawo do „użycia całego systemu militarnego na rzecz sytuacji wewnętrznej”. Bronisław Komorowski wyjaśnił, że może to być „interpretowane jako sygnał zapowiedzi niestabilności całego obszaru rosyjskiego”.
– Najistotniejszym wnioskiem płynącym z posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego jest to, że naszą, czyli polską, NATO-wską i całego świata zachodniego odpowiedzią na zmiany w zakresie doktryny wojennej Federacji Rosyjskiej powinno być dalsze wzmacnianie jedności świata zachodniego oraz umacnianie własnego potencjału obronnego – podsumował.
W środowym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego wzięli udział m.in. prezydent Bronisław Komorowski, Radosław Sikorski i Bogdan Borusewicz – marszałkowie Sejmu i Senatu, premier Ewa Kopacz, Tomasz Siemoniak – wicepremier, minister obrony narodowej, Grzegorz Schetyna – szef dyplomacji oraz Leszek Miller, przewodniczący SLD.
Nowa doktryna wojenna Federacji Rosyjskiej została podpisana przez prezydenta Władimira Putina w grudniu ubiegłego roku. Oprócz rozszerzania NATO, za główne zagrożenia dla bezpieczeństwa Rosji uznano destabilizację niektórych terytoriów oraz działalność terrorystyczną (w tym możliwość dokonywania zamachów na terenie Rosji). W dokumencie zalecono utrzymywanie wysokiej gotowości sił zbrojnych, by „zapobiegać i przeciwdziałać konfliktom zbrojnym”.
autor zdjęć: BBN
komentarze