moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

MON rozstrzyga przetargi: śmigłowce, okręty, system „Wisła”

Do końca kwietnia zostanie ogłoszona rekomendacja Ministerstwa Obrony Narodowej w sprawie dostawcy zestawów rakietowych średniego zasięgu o kryptonimie „Wisła” – zapowiedział Czesław Mroczek, wiceminister obrony narodowej, podczas konferencji poświęconej roli Polskiej Grupy Zbrojeniowej w modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP.


Przedstawiciele resortu obrony zapowiedzieli, że niebawem ogłoszą, które firmy zostały zakwalifikowane do kolejnego etapu – testów poligonowych – przetargu na dostawę siedemdziesięciu wielozadaniowych śmigłowców dla wojska. Taka deklaracja padła podczas konferencji zorganizowanej pod hasłem: „Polska Grupa Zbrojeniowa w procesie modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP”. – W Ministerstwie Gospodarki trwa właśnie ocena propozycji offsetowych złożonych przez firmy ubiegające się o ten kontrakt. Do końca przyszłego tygodnia powinniśmy otrzymać rekomendację w tej sprawie. Pozwoli nam ona przejść do kolejnego etapu postępowania – mówił Czesław Mroczek.

Wiceminister odpowiedzialny za zakupy nowego uzbrojenia i sprzętu wojskowego zapowiedział, że szybciej niż zakładano zapadną też decyzje w sprawie dostawy zestawów rakietowych średniego zasięgu o kryptonimie „Wisła”. Jest to najdroższy, planowany przetarg dla polskiej armii. Jego wartość to kilkanaście miliardów złotych.

Film: MON

Czesław Mroczek zadeklarował, że rekomendacja w sprawie dostawcy systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej o zasięgu około stu kilometrów trafi na biurko wicepremiera Tomasza Siemoniaka do końca kwietnia.

Jeszcze szybciej mają zapaść kluczowe rozstrzygnięcia w sprawie zakupu dla Marynarki Wojennej RP trzech okrętów obrony wybrzeża o kryptonimie „Miecznik” oraz trzech okrętów patrolowych o kryptonimie „Czapla”. Obie umowy wyceniane są na kilkaset milionów euro. – Podjęliśmy decyzję, że zamówienie w trybie zakupu ze względu na interes bezpieczeństwa państwa otrzyma polska firma. W najbliższych dniach ogłosimy, kogo zaprosimy do negocjacji – zapowiedział wiceminister.

Konferencja, której organizatorem były związki zawodowe działające w Polskiej Grupie Zbrojeniowej, była okazją do omówienia przyszłości spółek wchodzących w skład narodowego holdingu obronnego oraz problemów, z jakimi się borykają.

Reprezentujący Skarb Państwa wiceminister Zdzisław Gawlik podkreślał, że powstanie PGZ to finał procesu konsolidacji zbrojeniówki, której nie udało się dokończyć przez 14 lat. – Silnemu narodowemu holdingowi obronnemu znacznie łatwiej będzie operować na trudnym światowym rynku – mówił Gawlik.

Arkadiusz Bąk, wiceminister gospodarki, dodał, że PGZ musi być motorem innowacyjności nie tylko branżowym, ale dla całej polskiej gospodarki. – To cel strategiczny – podkreślał.

Szef Polskiej Grupy Zbrojeniowej Wojciech Dąbrowski, wyjaśniał, że Grupa, która ma udziały w 105 podmiotach gospodarczych, z czego w 64 pakiet większościowy, będzie się koncentrować na działalności 30 swoich spółek, które uznaje za strategiczne. – One zaś mają potencjał, by mierzyć się z większością programów modernizacyjnych – podkreślił. Dodał, że niezbędne są jednak pewne porządki organizacyjne w Grupie. – Nie możemy dopuścić już więcej do sytuacji, gdy nasze firmy ze sobą rywalizowały, walcząc o ten sam kontrakt – komentował prezes PGZ.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Pływacy i maratończycy na medal
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Abramsy w pętli
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Gry wojenne w szkoleniu
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Śladami ojca
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Bohater odtrącony
They Will Check The Training Results in Combat
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Pytania o europejską tarczę
Na straży nieba
Zmiany w dodatkach stażowych
NATO on Northern Track
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
I zdobyliśmy!
Polki pobiegły po srebro!
Broń Hitlera w rękach AK
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej hełmów dla żołnierzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Pierwsza Drużyna” na start
Wojna w świętym mieście, epilog
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Serwis K9 w Polsce
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Układ nerwowy Mieczników
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Flota Bayraktarów w komplecie
„Ta ziemia do Polski należy…”
W obronie wschodniej flanki NATO
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Mobilne dowodzenie
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Armia Andersa w operacji „Honker”
Pierwsi na oceanie
Po przeprawie ruszyli do walki
Polska wiktoria na Monte Cassino
Krwawa noc pośród puszczy
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Orzeł dla bohaterów
Ameryka daje wsparcie
Wioślarze i triatlonistka na podium
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO