Wspólne konferencje w Polsce i za granicą, wydawanie publikacji naukowych, organizowanie praktyk i podróży studyjnych dla podchorążych – tak ma wyglądać przyszła współpraca Akademii Marynarki Wojennej i francuskiego koncernu Thales, jednego z największych na świecie producentów sprzętu wojskowego.
Gdyńska Akademia Marynarki Wojennej to jedyna w Polsce uczelnia kształcąca przyszłych oficerów sił morskich, a zarazem prężnie działający ośrodek badawczy. Thales z kolei jest jednym ze światowych liderów w produkcji nowoczesnych systemów elektronicznych na potrzeby między innymi armii, lotnictwa cywilnego czy przemysłu kosmicznego. Firma działa w 56 krajach i zatrudnia 61 tysięcy pracowników. Jest aktywna także w Polsce. To właśnie Thales wygrał przetarg na uzbrojenie okrętu patrolowego „Ślązak”, który powinien wejść do służby w 2016 roku.
Teraz obydwa podmioty postanowiły zacieśnić współpracę. Porozumienie w tej sprawie podpisane zostało w Gdyni. – Stawiamy sobie ambitne cele – przyznaje kmdr dr hab. Jarosław Teska, prodziekan ds. nauki na Wydziale Dowodzenia i Operacji Morskich. – Chcemy realizować przedsięwzięcia naukowo-badawcze, analizować i diagnozować potrzeby polskiej marynarki. Bo według nas to właśnie uczelnia powinna stanowić łącznik pomiędzy siłami morskimi a przemysłem. Ona powinna weryfikować i oceniać przydatność płynących z firm projektów – dodaje. Oczywiście, jak zaznacza, AMW nie może i nie chce być kojarzona wyłącznie z jednym koncernem. – Mamy podpisaną umowę ze Stocznią Marynarki Wojennej, współpracujemy też ze szwedzkim koncernem zbrojeniowym Saab – zaznacza kmdr Teska. Od dwóch lat uczelnia współdziała również z francuską firmą Aqua Lung, która produkuje specjalistyczny sprzęt do nurkowania.
Współpraca z Thalesem będzie polegała na organizowaniu konferencji naukowych zarówno w Polsce, jak i za granicą, wydawaniu specjalistycznych publikacji, konsultacjach i wymianie doświadczeń. Na umowie skorzystają też studenci i kadra naukowa. Thales zamierza bowiem proponować im staże, praktyki czy podróże studyjne, podczas których będą mogli w praktyce wykorzystać swoją wiedzę, a także poznać sposób funkcjonowania dużej, międzynarodowej korporacji. – Akademia Marynarki Wojennej wzbogaci w ten sposób swoje możliwości w zakresie kształtowania studentów i słuchaczy zatrudnianych we wszelkich sferach, które wiążą się z bezpieczeństwem morskim państwa – podkreśla kmdr prof. dr hab. Tomasz Szubrycht, rektor-komendant Akademii Marynarki Wojennej.
Wiele obiecuje sobie również Thales. – To dla nas ogromny zaszczyt – zaznacza Paweł Piotrowski, prezes Thales Polska. – Dzięki współpracy będziemy mogli się wymieniać doświadczeniami i wiedzą dotyczącą choćby systemów pola walki czy zarządzania bezzałogowcami wspólnie z siłami morskimi – podsumowuje.
autor zdjęć: Akademia Marynarki Wojennej
komentarze