Biegi sztafetowe w Oslo zakończyły ósmą rundę biatlonowego Pucharu Świata. W rywalizacji kobiet triumfowały Czeszki, a wśród mężczyzn najlepsi byli Rosjanie. Monika Hojnisz, szer. Karolina Pitoń, Weronika Nowakowska-Ziemniak i kpr. Krystyna Guzik zajęły 11. miejsce. Polska męska sztafeta nie startowała.
Najlepiej z Polek spisała się kapral Krystyna Guzik.
Czeskie biatlonistki triumfowały w pucharowych zawodach po raz trzeci w tym sezonie. Pobiegły w składzie: Eva Puskarcikova, Gabriela Soukalova, Jitka Landova i Veronika Vitkova. Po pierwszym strzelaniu, na którym Puskarcikova dobierała jeden nabój, Czeszki zajmowały siódmą pozycję. Po kolejnych siedmiu były już w czołowej trójce. Na drugim strzelaniu wyszły na drugą pozycję i utrzymały ją do piątego. Biegnąca na trzeciej zmianie Landova po szóstym strzelaniu objęła prowadzenie. Miała 23,4 s przewagi nad Niemką Miriam Goessner i 23,8 s nad Włoszką Federicą Sanfilippo. Po siódmym strzelaniu Vitkova powiększyła przewagę nad rywalkami do 28 s. Podczas ostatniej wizyty na strzelnicy czwarta z czeskich biatlonistek dobierała jeden nabój, Niemka dwa. Bezbłędne były natomiast Włoszka i Francuzka. Vitkova wybiegła na ostatni odcinek do mety z 31,5 s przewagi nad Włoszką Karin Oberhofer i 52,1 s nad Francuzką Marie Dorin Habert. Kolejność na finiszu w czołowej trójce nie uległa zmianie.
Polki w ostatnim starcie przed mistrzostwami świata w Kontiolahti, które rozpoczną się za 18 dni, wypadły słabo. Najlepiej z nich spisała się biegnąca na ostatniej zmianie kapral Krystyna Guzik. Jako jedyna z polskich biatlonistek była bezbłędna na strzelnicy i najlepiej biegła. Weronika Nowakowska-Ziemniak przekazała jej zmianę na 16. pozycji. Guzik traciła do prowadzącej Czeszki 3 min 47,8 s, a do biegnących przed nią Estonki i Szwajcarki miała stratę 26 s. Biatlonistka z wrocławskiego Wojskowego Zespołu Sportowego po drodze do mety wyprzedziła reprezentantki Estonii, Szwajcarii, Słowenii, Rumunii i Szwecji. Na pierwszej zmianie Monika Hojnisz dobierała trzy naboje, na drugiej szer. Karolina Pitoń – cztery, a na trzeciej Nowakowska-Ziemniak – cztery. Pitoń wybroniła się jednak przed karną rundą, zaś Nowakowska-Ziemniak biegała dodatkowe 150 m.
W rywalizacji mężczyzn, po emocjonującym finiszu, najlepsi byli Rosjanie: Jewgienij Garaniczew, Maksim Cwietkow, Dmitrij Małyszko i Anton Szipulin. Ten ostatni tuż przed linią mety wyprzedził o 0,2 s Niemca Simona Schemppa. Przed ostatnim strzelaniem wydawało się, że to właśnie Niemcy wygrają sztafetę w Oslo. Arnd Peiffer, który biegł jako trzeci w niemieckim teamie, przekazał zmianę Schemppowi na pierwszej pozycji. Niemcy wyprzedzali Austriaków o 31,4 s oraz Rosjan o 38,8 s. Schempp po siódmym strzelaniu miał jeszcze 16 s przewagi nad goniącym go Szipulinem. Po ostatnim strzelaniu Niemiec i Rosjanin wybiegli razem ze strzelnicy. Na ostatnim podbiegu przed metą zaatakował Schempp, ale Szipulin wyprzedził go tuż przed kreską. Polska męska sztafeta nie startowała.
Wczoraj w Oslo biatloniści walczyli o pucharowe punkty w sprincie. W rywalizacji pań triumfowała Białorusinka Daria Domraczewa przed Niemką Laurą Dahlmeier i Francuzką Marie Dorin Habert. Słabo spisała się liderka klasyfikacji generalnej PŚ Kaisa Makarainen. Finka zajęła dopiero 24. lokatę i straciła żółty plastron przodowniczki cyklu. Prowadzenie objęła Domraczewa. Makarainen jest druga i traci do Białorusinki 10 punktów. Bardzo dobrze w sprincie wypadła Monika Hojnisz, która zajęła siódmą lokatę. Weronika Nowakowska-Ziemniak była 20., kpr. Krystyna Guzik 50., a szer. Karolina Pitoń 82. Sprint mężczyzn wygrał Niemiec Arnd Peiffer, drugi był Francuz Martin Fourcade, a trzeci Rosjanin Anton Szipulin. St. szer. Łukasz Szczurek był 82., a Grzegorz Guzik 89.
Wyniki
Sztafeta kobiet 4x6 km
1. Czechy 1 godz. 11 min 10,6 s (0 karnych rund, 5 dobieranych naboi)
2. Włochy - strata 28,3 s (0+2)
3. Francja - 45,9 (0+5)
4. Niemcy - 1.02,3 (0+6)
5. Rosja - 1.23,4 (0+6)
6. Ukraina - 1.50,9 (1+12)
...
11. Polska - 4.19,0 (1+11).
Sztafeta mężczyzn 4x7,5 km
1. Rosja 1 godz. 16 min 16,6 s (1 karna runda, 5 dobieranych naboi)
2. Niemcy - strata 0,2 s (0+6)
3. Austria - 50,9 (0+6)
4. Czechy - 1.29,1 (2+5)
5. Kanada - 1.35,8 (0+6)
6. Francja - 1.42,8 (1+9).
autor zdjęć: arch. Jacka Szustakowskiego
komentarze