moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zobowiązania traktujemy poważnie

O szpicy mówi się dziś jedynie w kontekście tak zwanej wschodniej flanki. Tymczasem będzie ona odpowiedzialna za reagowanie na każdą sytuację stanowiącą zagrożenie dla państw NATO. Nasza deklaracja gotowości do objęcia roli państwa ramowego to również zapewnienie sojuszników, że nie bierzemy pod uwagę tylko naszych interesów, ale interesy całego Sojuszu - podkreśla gen. Stanisław Koziej, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego

 

Chcemy, aby szpica – czyli Siły Natychmiastowego Reagowania – osiągnęła swoją gotowość jak najszybciej. Wcześniejsze deklaracje mówiły o 2017 r. Z polskiej inicjatywy przesunięto termin jej uruchomienie na 2016 r., co w Brukseli potwierdził wicepremier Tomasz Siemoniak. Zależy nam aby to oraz inne ustalenia ze szczytu NATO w Newport zostały zrealizowane przed szczytem w Warszawie w 2016 r. Przeciąganie ich realizacji mogłoby grozić rozmyciem całej idei.

Sensem tworzenia tzw. szpicy jest możliwość szybkiego reagowania na zagrożenia. Ma ona działać wszędzie tam, gdzie zajdzie potrzeba natychmiastowej reakcji. Polska od samego początku powstania idei szpicy pokazywała, że traktuje bardzo poważnie swoje zobowiązania wobec NATO. Mówię tu na przykład o grupie integracyjnej, która powstanie prawdopodobnie jeszcze w tym roku w Bydgoszczy i będzie odpowiedzialna m.in. za wspieranie działania nowo tworzonych sił szybkiego reagowania. Już teraz wiadomo, że Dowództwo Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód będzie pełniło rolę dowództwa operacyjnego w obszarze krajów bałtyckich, gdyby zaszła taka potrzeba.

Ale to nie wszystko. W perspektywie kilku kolejnych lat Polska, w ramach rotacji, może zostać także państwem wiodącym szpicy. Oznacza to, że będziemy stanowili trzon jej dowództwa, będziemy odpowiedzialni za organizowanie oraz planowanie operacji bojowych.

Co warto podkreślić, o szpicy mówi się dziś jedynie w kontekście tak zwanej wschodniej flanki. Tymczasem będzie ona odpowiedzialna za reagowanie na każdą sytuację stanowiącą zagrożenie dla państw NATO. Nasza deklaracja gotowości do objęcia roli państwa ramowego to również zapewnienie sojuszników, że nie bierzemy pod uwagę tylko naszych interesów, ale interesy całego Sojuszu.

Na koniec chciałbym zaznaczyć ważną rzecz, jaką jest doktryna użycia szpicy. Mam na myśli zasadę, wedle której powinny to być przede wszystkim siły uprzedzającego rozwinięcia. Powinna ona znaleźć się na danym terenie już w momencie wystąpienia przesłanek zagrożenia, a nie dopiero po fakcie, gdy dojdzie do rzeczywistej agresji na terytorium NATO. Rolą szpicy powinno być nie tyle reagowanie w odpowiedzi, co powstrzymywanie oraz hamowanie eskalacji konfliktu.

prof. dr hab. Stanisław Koziej
szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego

dodaj komentarz

komentarze

~Stefan
1423584540
Umiesz liczyć .. licz na siebie!!! Panie Koziej Pan pływa w obłokach, ARMIĘ należy ODBUDOWAĆ i zagospodarować choćby największe w Polsce lotnisko w Białej Podlaskiej, tak nie może być żeby ściana wschodnia była PUSTA !!!!!!
53-68-48-23
~gość
1423425300
zupełnie nie rozumiem w czym problem by wystawić samemu 10 tysięczną "szpicę" w razie wojny? oby tej wojny nie było. dlaczego Polska swe decyzje tak uzależniła od NATO? liczycie że Hiszpanie czy Niemcy będą za was umierać? może Grecy albo Norwedzy tu przybędą walczyć za Polaków bo jesteśmy tak miłym narodem że wszyscy palą się do walki za nas. Polska armia ma rok czasu, potem może przyjść zagrożenie. co zrobimy?
37-38-53-E3
~gość
1423424820
mówienie o szpicy NATO to jakiś horror i abstrakcja czy Polska nie jest sama w stanie się bronić choćby kilkoma tysiącami żołnierzy? w razie zagrożenia? to po co ta cała armia? Niemcy łaskawie przyślą kilkunastu żołnierzy i powiedzą że spełnili zobowiązania. kiedy zaczniecie samodzielnie myśleć i budować swą siłę? teraz najbardziej doświadczonych odsyłacie do cywila - bez emerytur! czy myślicie że oni wrócą w czasie wojny nastawiać za kogoś łby? mam nadzieję że was oleją i wyjadą na zachód do pracy bo Polska nie szanuje swych ludzi i nic nie ma do zaoferowania!
37-38-53-E3
~WACA
1423340520
Panie Koziej problem z panem polega na tym ze wy zobowiazania traktujecie powaznie w prost przeciwnie jak zachod ,kiedy wy sie czegos nauczycie ,ilez razy mozna popelniac te same bledy.Na takich jak wy sa brzydkie okreslenia ,ale pomine to.
0B-6E-48-C7

Wielki test w West Point coraz bliżej
 
Którą drogą do armii?
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Podwójny Półmaraton Komandosa
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Palmiry – miejsce kaźni
Wojenny bohater na szubienicy
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Polska przystań brytyjskich jeńców
Offset dla „Wisły”
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Eurofightery znowu w Polsce
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Tajna misja polskiej agentki
Przerwany lot „Orlika”
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Kleszcze dla wojska
Lista trupich główek
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Nowy szef CWCR
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Leopardy jadą na poligon
Telefon zaufania dla żołnierzy
Dobrowolsi – czas start!
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Zamiana po włosku
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Rusza morski „Dragon”
Szwecja kolejnym członkiem NATO
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Zachód przeciwko „korsarzom”
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Pamiętamy o Niezłomnych
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Air Show ’25 – do zobaczenia
Będzie za co kupić koreańską broń
Mocny sygnał od NATO
Abramsy pod dobrą opieką
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Priorytety dla armii
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Nowoczesna łączność dla armii
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Sztandar dla Dowództwa WOT

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO