moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Commando” i co dalej?

Jeśli myślisz, że w pół roku staniesz się Jamesem Bondem, to się mylisz. Ale na kursie „Commando” na pewno trafisz w ręce ludzi, którzy – jeśli masz w sobie to coś – zrobią z ciebie prawdziwego komandosa. Ale trzeba jeszcze odsłużyć jako np. kierowca czy żołnierz pododdziału regulacji ruchu. Przeczytaj komentarz mjr. rez. Tomasza „Burzy” Burzyńskiego, byłego oficera JWK Lubliniec na temat długiej drogi, jaka czeka absolwenta kursu w JWK zanim trafi do zespołów bojowych.

Absolwenci, którzy pozytywnie ukończą kurs „Commando”, zostaną powołani do służby na stanowiskach w pododdziałach zabezpieczenia, dowodzenia oraz wsparcia. Tam przejdą kolejne etapy szkolenia, podczas których zdobędą niezbędne doświadczenie oraz wyszkolenia predysponujące ich do służby w pododdziałach bojowych.

Nie będzie jednak tak prosto przejść przez sito weryfikacji. Przełożeni będą obserwowali absolwentów kursu w czasie ich służby w pododdziałach zabezpieczenia. A proces opiniowania będzie realizowany bardzo szczegółowo.

Szczególnie weryfikowana będzie ich odporność na stres, trudy służby, jak i odporność fizyczna i psychiczna na zmieniające się wyzwania podczas służby w zespołach zabezpieczenia. Także będzie brana pod uwagę umiejętność współpracowania w grupie oraz przystosowywanie się do zmieniających warunków służby. Służba w zespołach zabezpieczających ma ich przygotować do przejścia selekcji dla kandydatów do pododdziałów bojowych. Co się z tym wiąże, będzie to czas ostrego treningu fizycznego, by podołać selekcji do „bojówek”. Ale nie tylko. Służba w zespołach wsparcia i zabezpieczenie umożliwi im poznanie funkcjonowania tych pododdziałów i ich roli w procesie wsparcia pododdziałów bojowych.

Absolwenci kursu „Commando” mogą pełnić służbę podczas trzyletniej weryfikacji w zespołach zabezpieczających na stanowiskach służbowych, takich jak kierowca, kierowca-mechanik, żołnierz drużyny gospodarczej czy żołnierz pododdziału regulacji ruchu i innych w zależności od potrzeb i wakatów na tych pododdziałach. Jednocześnie szkolą się i podtrzymują swoje umiejętności wyniesione z kursu uzupełnione o szkolenie spadochronowe, które obejmuje każdego żołnierza JWK.

Sito weryfikacji w zespołach zabezpieczenia umożliwi „wyłuskanie” najlepszych z całej rzeszy absolwentów kursu „Commando”, którzy jeżeli przejdą selekcje do pododdziałów bojowych, będą mogli się stać w przyszłości pełnoprawnymi operatorami. Pozostali, którzy z jakiś powodów nie będą zaklasyfikowani przez przełożonych do służby na pododdziałach bojowych, będą mogli kontynuować służbę na dotychczasowych stanowiskach służbowych.

mjr rez. Tomasz „Burza” Burzyński
były oficer JWK

dodaj komentarz

komentarze


Polska niesie ogromną odpowiedzialność
Wojskowy bus do szczęścia
Gotowi na zagrożenia cyfrowe
Wojsko ma swojego satelitę!
Militarne Schengen
Przygotowani znaczy bezpieczni
Nowe Kraby w Sulechowie
Polski „Wiking” dla Danii
Razem na ratunek
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Najlepsi w XXII Maratonie Komandosa
PKO Bank Polski z ofertą specjalną dla służb mundurowych
Nitro-Chem stawia na budowanie mocy
Więcej Herculesów dla Abramsów
Kapral Bartnik mistrzem świata
Mundurowi z benefitami
Polska i Francja na rzecz bezpieczeństwa Europy
Dzień wart stu lat
Wojsko na Horyzoncie
Komplet medali wojskowych na ringu
Niebo pod osłoną
Gdy ucichnie artyleria
Żołnierze zawodowi zasilają szeregi armii
Celne oko, spokój i wytrzymałość – znamy najlepszych strzelców wyborowych wśród terytorialsów
Skytrucki dla Niemiec
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Pociski rakietowe dla Husarzy
wGotowości do reakcji
Ograniczenia lotów na wschodzie Polski
Uczelnie łączą siły
Pancerniacy jadą na misję
Czwarta dostawa Abramsów
The Darker, the Better
Noc Dnia Podchorążego
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
Rosja usuwa polskie symbole z cmentarza w Katyniu
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
AW149 made in Poland
Po co wojsku satelity?
Z Su-22 dronów nie będzie
Najdłuższa noc
Plan na WAM
NATO ćwiczy wśród fińskich wysp
Wojsko przetestuje nowe technologie
AW149 – moc kawalerii powietrznej!
Szeremeta niepokonana na ringu w Budapeszcie
Formoza – 50 lat morskich komandosów
Nietypowy awans u terytorialsów. Pierwszy taki w kraju
Norweska broń będzie produkowana w Polsce
Premier ogłasza podwyższony stopień alarmowy
W krainie Świętego Mikołaja
Szef MON-u z wizytą we Włoszech
Szczyt europejskiej „Piątki” w Berlinie
Rządy Polski i Niemiec wyznaczają kierunki współpracy
Żołnierze z „armii mistrzów” czekają na głosy
Wojska amerykańskie w Polsce pozostają
Zwrot na Bałtyk
Zmierzyli się z własnymi słabościami
Sejm za Bezpiecznym Bałtykiem
Sukces bezzałogowego skrzydłowego
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
Nowe zasady dla kobiet w armii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO