moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Minister Siemoniak o bezpieczeństwie

Mamy największy kryzys bezpieczeństwa w Europie od zakończenia zimnej wojny, dlatego bezpieczeństwo militarne jest priorytetem rządu – mówił wicepremier Tomasz Siemoniak na konferencji prasowej. Dodał, że w tym roku o 30 procent wzrośnie liczba ćwiczeń wojskowych. A od 2016 roku wydatki na obronność zostaną podniesione do 2 procent PKB.


Film: MON

– Jest coraz mniej perspektyw na pokojowe rozwiązanie kryzysu na Ukrainie – stwierdził Tomasz Siemoniak, wicepremier i minister obrony narodowej, podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Kancelarii Premiera. Jak dodał szef MON, celem Rosji jest zablokowanie europejskiej drogi Ukrainy.

Konsolidacja bezpieczeństwa

Wicepremier przypomniał, że w grudniu rząd przyjął plan wzmocnienia bezpieczeństwa Polski. – Mamy największy kryzys bezpieczeństwa w Europie od zakończenia zimnej wojny i bezpieczeństwo militarne jest priorytetem polskiego rządu – zaznaczył szef MON.

Dlatego przewidziano zwiększenie w tym roku o 30 procent liczby ćwiczeń wojskowych, a od 2016 roku wzrost wydatków na obronność do 2 procent PKB. Jedna czwarta tych środków zostanie przeznaczona na modernizację armii.

Budowaniu bezpieczeństwa służy też współdziałanie z organizacjami proobronnymi. Jak poinformował Tomasz Siemoniak, powołany został pełnomocnik MON ds. współpracy z tymi podmiotami. 20 marca w Warszawie odbędzie się ogólnokrajowa konferencja organizacji proobronnych.


Siemoniak powiedział też, że obywatele zainteresowani działaniami dla obronności państwa będą mogli od 1 marca rejestrować się w WKU i odbyć dobrowolne ćwiczenia wojskowe. – Zwiększamy także liczbę szkolonych rezerwistów. W tym roku planujemy powołać na ćwiczenia 12 tysięcy osób, a od następnych lat po 38 tysięcy – dodał Siemoniak.

Wsparcie Sojuszu

Wicepremier podkreślał również, że kluczem do bezpieczeństwa Polski jest obecność w NATO. – Jedne z najważniejszych decyzji, które zapadły na szczycie w Newport, to zapewnienie ciągłej rotacyjnej obecności sił sojuszniczych na naszym terytorium i tworzenie sił natychmiastowego reagowania – wyliczał.

W przyszłym tygodniu w Brukseli szefowie resortów obrony NATO będą dyskutowali nad wdrażaniem tych postanowień. – Chcemy, aby do kolejnego szczytu NATO w Warszawie w 2016 roku zaczęły obowiązywać główne ustalenia z Newport dotyczące Polski – stwierdził wicepremier.

Tomasz Siemoniak zapowiedział też kolejne ćwiczenia z sojusznikami. W zeszłym roku na terytorium Polski szkoliło się ok. 7000 żołnierzy z państw sojuszniczych, w tym roku będzie ich blisko 10 tys., m.in. z USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Kanady i Niemiec.

Pomoc dla Ukrainy

Minister Siemoniak podkreślił, że Polska angażuje się w utrzymanie światowego bezpieczeństwa m.in. biorąc udział w misji Air Policing w krajach bałtyckich, tworząc Wyszehradzką Grupę Bojową, uczestnicząc w misji w Republice Środkowoafrykańskiej i NATO-wskiej misji doradczej „Resolute Support” w Afganistanie.

Jednocześnie dodał, że zależy nam na współpracy wojskowej z Ukrainą. Jednym z elementów jest tworzenie brygady polsko-ukraińsko-litewskiej.

Polska przeznaczyła już 17 mln zł na pomoc humanitarną dla Ukrainy. Tomasz Siemoniak zaznaczył, że nie ma też przeszkód do sprzedaży broni dla Ukrainy przez polski przemysł.

Rakiety i okręty

Obecny na konferencji wiceminister Czesław Mroczek mówił o planowanych zakupach modernizacyjnych dla armii. – W pierwszym półroczu tego roku zostanie rozstrzygnięte postępowanie na przeciwlotniczy zestaw rakietowy średniego zasięgu oraz dostawę 70 śmigłowców wsparcia bojowego i zabezpieczenia – podał minister Mroczek.

Przypomniał, że resort obrony uruchomił już procedury na dostawę bezzałogowych statków powietrznych, a niedługo rozpocznie się postępowanie na budowę trzech okrętów obrony wybrzeża i trzech okrętów patrolowych. – Dla marynarki wojennej budowany jest też niszczyciel min „Kormoran II” oraz wykonano wodowanie techniczne okrętu patrolowego „Ślązak” – mówił wiceminister.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko / DPI MON

dodaj komentarz

komentarze


Maraton po bieszczadzkich bezdrożach
 
W jedynym słusznym kierunku
Gala stulecia „Polski Zbrojnej”
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Czy mur powstrzyma falę uchodźców?
Współpraca i wspólna pamięć
Emerytura wypłacana w … karmie
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Dołącz do sportowców w mundurach!
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Wirtualne strzelanie, realne efekty
Polityka nie znosi próżni
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Będzie więcej oddziałów przygotowania wojskowego
Szef MON odwiedził USA
Wybierz się na wojskowe studia
Ciemne strony Facebooka
Uzbrojenie dla „Kormoranów”
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
77 lat temu powstańcy zakończyli bój o Warszawę
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Black Hawk na potrzeby GROM-u
Zbrodnia w Zakroczymiu
Szef MON-u w Forcie Sill
Advantages of Efficient Organization
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Strzelec do zadań specjalnych
Przeprawa przez Narew
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
„Ramstein Alloy” nad Litwą
„Kormoran” zagraniczny debiut ma za sobą
Żołnierze bez testów z WF-u
Course on Diplomacy
Duch Invictus jest, czas na formę
„Ryś ‘21”, czyli przerzut wojsk
Koncern Boeing dostarczył kolejny samolot dla VIP-ów
Na granicy stratosfery
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
KFOR: wyższy stopień gotowości
Wilk na poligonie
Więcej żołnierzy na granicy
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Ostatnie dni kampanii 1939
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Afganistan. Czas wracać do domu
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Test mobilności 12 Dywizji
Polsko-tureckie obrady
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Legia Akademicka po raz piąty
Sztandar dla krakowskich żandarmów
Ziemia z misji na pamiątkę
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
Polscy żandarmi wspierają Gruzinów
Ciężki, ale sprytny. Kolejny z rodziny KTO
Ogień na alpejskich szczytach
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Żądajcie „Polski Zbrojnej”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO