Pieniądze na modernizację armii muszą służyć obronności, ale także rozwojowi gospodarczemu kraju. Chcemy, by modernizacja sprzyjała pobudzaniu koniunktury w całej gospodarce, tworzeniu nowych miejsc pracy oraz realizacji prac badawczo-rozwojowych – powiedział podsekretarz stanu Maciej Jankowski do uczestników XL Sympozjum „Współczesna Gospodarka i Administracja Publiczna”.
W piątek w Szczyrku rozpoczęło się XL Sympozjum „Współczesna Gospodarka i Administracja Publiczna”, którego jednym z tematów były sprawy związane z obronnością i bezpieczeństwem państwa. Wśród zaproszonych prelegentów, którzy uczestniczyli w panelu dyskusyjnym pt. "Ekonomiczne fundamenty nowoczesnej armii" byli m.in. przedstawiciele Sił Zbrojnych RP oraz Biura Bezpieczeństwa Narodowego.
Jak podkreślił w swoim wystąpieniu wiceminister Maciej Jankowski Polska jest jednym z tych krajów NATO, która na obronność i modernizację armii wydaje najwięcej. „Na modernizację wojska wydajemy coraz więcej. W ostatnich latach to my, wśród wszystkich państw NATO, mieliśmy najwyższą dynamikę wzrostu budżetu obronnego. (…) W latach 2013-22 wydamy na obronność w sumie ok. 400 mld zł, w tym prawie 100 mld na programy modernizacyjne. Środki te muszą być wykorzystane optymalnie, zgodnie z uwarunkowaniami strategicznymi i ekonomicznymi ” – powiedział wiceminister.
Podsekretarz stanu zaznaczył w swoim przemówieniu, że inwestycje w sprzęt i uzbrojenie nierozerwalnie łączą się z polskim przemysłem obronnym. „Deklarując tak znaczące inwestycje w modernizację techniczną resort obrony narodowej oczekuje zdecydowanego zwiększenia oferty polskiego przemysłu obronnego. (…) Armia nie jest i nie powinna być łatwym klientem. Wymagamy też, aby oferowane nam systemy uzbrojenia opracowane były z wykorzystaniem najnowszych technologii i spełniały wszystkie wymagania taktyczno-techniczne” – powiedział wiceminister Jankowski
Podsekretarz stanu zwrócił także uwagę na fakt, iż kluczowym założeniem modernizacji technicznej naszych sił zbrojnych jest jej „polonizacja”, a jako przykład podał wprowadzenie na wyposażenie armii KTO Rosomak.
„Chcemy, aby modernizacja armii sprzyjała pobudzaniu koniunktury w całej polskiej gospodarce – tworzeniu nowych zakładów i miejsc pracy, wsparciu regionów opóźnionych rozwojowo, realizacji prac badawczo-rozwojowych, kooperacji z dostawcami zagranicznymi, wzrostowi eksportu” – dodał na zakończenie wiceminister Jankowski.
***
Sympozjum naukowe "Współczesna Gospodarka i Administracja Publiczna" to cykliczne, odbywające się dwa razy w roku spotkanie w formie wykładów i dyskusji panelowych, adresowane głównie do studentów specjalności Gospodarka i Administracja Publiczna Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Organizatorami przedsięwzięcia jest m.in.: Katedra Gospodarki i Administracji Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Fundacja Gospodarki i Administracji Publicznej oraz Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.
tekst: Bogumiła Piekut/DPI MON
autor zdjęć: chor. Artur Zakrzewski / DPI MON
komentarze