Pułkownik Andrzej Lorenc przekazał dowodzenie bolesławieckimi artylerzystami podpułkownikowi Pawłowi Świtalskiemu.
Przekazanie obowiązków dowódcy 23 Śląskiego Pułku Artylerii odbyło się 23 grudnia w Bolesławcu w obecności dowódcy 11 Dywizji Kawalerii Pancernej generała dywizji Jarosława Miki. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością: reprezentujący szefa Zarządu Wojsk Rakietowych i Artylerii Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych pułkownik Sławomir Owczarek, dowódcy jednostek 11 DKPanc, byli szefowie wojsk rakietowych i artylerii Śląskiego Okręgu Wojskowego na czele z gen. bryg. w st. spocz. Antonim Skibińskim, władze samorządowe, komendanci służb mundurowych i jednostek garnizonu bolesławieckiego, a także byli żołnierze pułku, kombatanci oraz dyrektorzy szkół i zaprzyjaźnionych zakładów pracy.
Po odczytaniu decyzji ministra obrony narodowej o wyznaczeniu na nowe stanowiska służbowe głos zabrał dowódca dywizji gen. dyw. Jarosław Mika. – Bardzo szybko minął okres od 26 sierpnia 2011 roku, kiedy po przeformowaniu jednostki dowodzenie 23 Pułkiem Artylerii objął pułkownik Andrzej Lorenc, który zawsze imponował mi swoją wiedzą, doświadczeniem i lojalnością tak wobec przełożonych, jak i podwładnych. To bardzo ważna cecha, bo dobrym dowódcą jest się wtedy, gdy się patrzy na swoich podwładnych, na ich potrzeby, ale i również realizuje zadania postawione przez wyższych przełożonych – podkreślił generał Mika.
Następnie dowódca „Czarnej Dywizji” podziękował ustępującemu dowódcy za osiągnięte wyniki i sukcesy szkoleniowe w trakcie dowodzenia jednostką oraz po przybliżeniu dotychczasowej służby podpułkownika Pawła Świtalskiego życzył nowemu dowódcy sukcesów w dowodzeniu pułkiem. Kulminacyjnym momentem uroczystości było przekazanie sztandaru jednostki oraz podpisanie protokołu między zdającym i obejmującym obowiązki służbowe, po czym obaj złożyli meldunki dowódcy 11 DKPanc.
W swoim pożegnalnym przemówieniu pułkownik Lorenc podziękował wszystkim żołnierzom i pracownikom jednostki za trud i wysiłek włożony w realizację zadań, podkreślając szczególną rolę przełożonych i wsparcie ze strony współpracujących jednostek i instytucji, na które jednostka zawsze mogła liczyć. W sposób szczególny podziękował środowisku artylerzystów oraz współpracującym organizacjom pozarządowym, honorując byłego szefa WRiA SOW gen. bryg. w st. spocz. Antoniego Skibińskiego i wiceprezesa Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy 62 ks Commando Bogdana Fiałkowskiego pamiątkowymi ryngrafami.
Następnie głos zabrał podpułkownik Paweł Świtalski, nowy dowódca bolesławieckich artylerzystów. Nawiązał do dziedziczonych tradycji, dorobku poprzednich dowódców i nauczycieli artyleryjskiej profesji oraz zapewnił, że w swoim dowodzeniu będzie kontynuował pracę poprzedników. – Przyjęcie sztandaru jednostki, symbolu tradycji, osiągnięć oraz więzi pomiędzy pokoleniami artylerzystów pułku jest dla mnie dużym przeżyciem. Zdaję sobie sprawę, że przede mną i przed moimi podwładnymi okres wytężonej służby i pracy w kolejnych latach realizacji zadań w strukturach 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Ale mądry mądrością poprzednich dowódców, podwładnych i własnym doświadczeniem pragnę zadania stawiane przed pułkiem realizować na wysokim poziomie, terminowo i zgodnie z rozkazami przełożonych. Jestem przekonany o sile i doświadczeniu oraz potencjale pułku, bowiem będąc zastępcą dowódcy miałem niejednokrotnie okazję poznać kunszt, umiejętności i wartość bolesławieckich artylerzystów. Ze swej strony zrobię wszystko, by nie zawieść Waszego zaufania, o które dziś Was proszę.
Uroczystość zakończyła defilada pododdziałów przy akompaniamencie orkiestry wojskowej z Żagania, po której zgodnie z tradycją zdający i obejmujący obowiązki w towarzystwie dowódcy dywizji złożyli wiązankę kwiatów pod tablicą upamiętniającą byłe jednostki artylerii garnizonu bolesławieckiego.
Pułkownik Andrzej Lorenc z dniem 1 stycznia 2015 roku obejmie obowiązki szefa wojsk rakietowych i artylerii 12 Dywizji Zmechanizowanej.
Tekst: kpt. Remigiusz Kwieciński
autor zdjęć: kpt. Remigiusz Kwieciński
komentarze