moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Centrum Weterana – nasze miejsce

W niedzielę rozpoczyna działalność Centrum Weterana. Jak zapewnia jego dyrektor ppłk Leszek Stępień, będzie to przystań dla wszystkich uczestników misji. Jest ich w naszym kraju ponad 100 tysięcy – żołnierzy i pracowników wojska. Portal polska-zbrojna.pl pyta, czego oni sami oczekują od nowo otwartej instytucji.

Sierżant Radosław Puchniarski , 12 Brygada Zmechanizowana, uczestnik II zmiany PKW w Iraku i X zmiany PKW w Afganistanie

Najbardziej cieszy mnie, że żołnierze znajdą tam pomoc specjalistów. To ważne, szczególnie jeśli chodzi o wychodzenie z zespołu stresu pourazowego (PTSD). Potwierdzają to doświadczenia moje i kolegów. Wielu uczestników misji nie uzewnętrznia się, nie przyznaje do tego, że ma problem. Każdemu wydaje się, że skoro dał sobie radę na wojnie, to po powrocie też sobie poradzi. Te próby często kończą się stosowaniem używek. Nie tędy droga. Jestem przekonany, że dzięki możliwości otrzymania specjalistycznej pomocy uda się zapobiec wielu niepotrzebnym ludzkim dramatom.


Kapral Tomasz Rożniatowski, Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych, uczestnik IX zmiany PKW w Afganistanie

To bardzo dobrze, że powstało Centrum Weterana. Chciałbym, żeby dzięki niemu udało się zintegrować środowisko weteranów, nie tylko tych poszkodowanych. W końcu wszyscy uczestnicy misji to jedna wielka rodzina. Mam nadzieję, że w Centrum będzie można uzyskać pomoc albo informacje, gdzie i u kogo jej szukać, bez względu na to, czy będzie to dotyczyło porad medycznych, psychologicznych czy też wsparcia rodzin żołnierzy. Do tej pory różnie z tym bywało, czasem pomocy trzeba było szukać na terenie całego kraju. Chciałbym też, żeby podobne ośrodki powstawały w innych miejscach w Polsce, żeby weterani spoza Warszawy też mieli do nich swobodny dostęp.


Sierżant sztabowy rezerwy Marek Rzodkiewicz, Stowarzyszenie Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju, uczestnik III zmiany PKW w Iraku

Cieszę się, że w Centrum Weterana będzie możliwość uzyskania darmowych porad prawnych. Nie wszyscy żołnierze mają do nich dostęp, a bywa, że jest ona konieczna nawet w tak prozaicznej sprawie, jak uzyskanie statusu weterana. Świetnym pomysłem jest też utworzenie biblioteki. Pewnie nie wszystkie osoby będą z niej korzystały, ale uczniowie i studenci będą mieli dostęp do materiałów naukowych dotyczących misji.


Major Tomasz Burzyński, uczestnik X zmiany PKW w Iraku i VIII w Afganistanie

Mam nadzieję, że Centrum będzie stanowiło „pomocną dłoń” dla tych moich kolegów – weteranów, którzy tej pomocy oczekują i na nią niewątpliwie zasługują. Chodzi nie tylko o wsparcie w sprawach medycznych czy psychologicznych, lecz także tych dotyczących prozy życia, jak choćby pomoc w zdobyciu pracy. Inną płaszczyzną działań Centrum powinno być promowanie postawy szacunku do weteranów w naszym społeczeństwie. Także sprawy edukacji, zwłaszcza młodego pokolenia. Jeśli skutkiem jego działań będzie to, że wpisy w Internecie w negatywnym świetle przedstawiające mnie i moich kolegów – weteranów będą marginesem, będę naprawdę wdzięczny!


Sierżant rezerwy Szymon Mutwicki, uczestnik II zmiany PKW Irak i I PKW Afganistan

Dla każdego weterana, szczególnie poszkodowanego, bardzo ważne jest poczucie bezpieczeństwa. Dlatego mam nadzieję, że powstające Centrum stanie się miejscem, w którym zawsze będzie można spotkać ludzi wspierających i rozumiejących, z jakimi problemami borykają się uczestnicy operacji wojskowych poza granicami kraju. Bardzo się cieszę, że dyrektorem został ppłk Leszek Stępień. To człowiek, który bardzo dobrze zna środowisko, wie, jakie problemy mają weterani. Wiem, że zadba o to, by Centrum spełniało swoją funkcję, a nie stało się kolejnym urzędem.


Franciszek Zwierzyński, Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ, uczestnik misji pokojowej w Wietnamie

To przede wszystkim uhonorowanie wszystkich misjonarzy służących poza granicami kraju.
Dzięki temu, że powstało Centrum, jestem spokojny, że nasza służba podczas misji ONZ nie zostanie zapomniana. Cieszy mnie sam fakt, że rodzina będzie mogła tu przyjść i dowiedzieć się, na czym ona polegała. Ale mam także nadzieję, że Centrum stanie się częścią kulturalnej Warszawy. W końcu będzie to miejsce pełne informacji, pamiątek, książek i opracowań dotyczących udziału Polaków w misjach zagranicznych.


Bogusław Ludwikowski, Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ, uczestnik misji pokojowej w Namibii

Wobec zwiększającej się liczby konfliktów na świecie będziemy świadkami coraz większej ilości zagranicznych misji pokojowych, dlatego bardzo ważne jest informowanie społeczeństwa o ich przyczynach, przebiegu i konsekwencjach. Dlatego Centrum Weterana powinno być przede wszystkim ośrodkiem edukacyjno-oświatowym, w którym będą dostępne informacje związane z zaangażowaniem Polaków na arenie międzynarodowej. Ważne, aby zainteresować tematyką misji młodych ludzi. To w ich rękach jest nasza przyszłość. Życzyłbym też sobie, aby organizowało ono międzypokoleniowe spotkania. Żeby było to miejsce, w którym weterani będą się czuli jak u siebie.

Magda Miernicka, Ewa Korsak

autor zdjęć: arch. Centrum Weterana, archiwa prywatne

dodaj komentarz

komentarze

~Tomasz Seidler
1418889180
1. Integracja środowiska, szczególnie w kontekście wieku weteranów. 2. Pomoc specjalistów. 3. Organizowanie wydarzeń dla weteranów i dla cywilów przy pomocy weteranów. Wspólne obchodzenie rocznic itp. 4. Aktywizacja zawodowa i społeczna. 5. Stworzenie archiwum i biblioteki. Gromadzenie "opowieści" weteranów, szczególnie tych najstarszych wiekiem. 6. Promowanie idei misji pokojowych i stabilizacyjnych w społeczeństwie.
24-D8-40-A9

Pancerne wsparcie dla Ukrainy
 
Polskie MiG-29 dla Ukrainy
Polskie samoloty MiG-29 dla Ukrainy
Siły Zbrojne Ukrainy zamówiły Groty
Polskie Patrioty mają już pociski
Na jakich zasadach gratyfikacja?
Wojna w świecie popkultury
To dobra ustawa dla wojska
Milion Grotów dla sił zbrojnych
Rajd przez fabrykę
Snowboardowy duet na medal
Air Show – wszystko o biletach na pokazy
NATO podsumowało 2022 rok
Czworonożni komandosi na pokładzie C-295M
Śmierć niegodna oficera
Uparty Francuz od żuawów śmierci
Nad Bałtykiem uderzy „Anakonda”
„Miron” Łucki patronem Zespołu Bojowego JWK
Śladem profesjonalistów
Jakie ćwiczenia dla pasywnej rezerwy?
Pod okiem rangersów
Setka ppor. Krzysztofa Żebrowskiego
„Słowacka tarcza” z polskim udziałem
Rezerwujcie czas! Już niedługo wojskowa gala MMA
Garnizon US Army na stałe
Geografia odstraszania
Hanwha Aerospace o współpracy z Polską
Nowoczesne wojsko, bezpieczna Ojczyzna
Nowatorskie manewry Marszałka
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
NATO patrzy na wschód
Po wojnie będę szczęśliwy
Cztery lekkoatletki CWZS-u na podium w Stambule
Ministrowie obrony w Sztokholmie
Air Policing piątej generacji
Kolejne czołgi K2 i haubice K9 dla Wojska Polskiego
Debiutanci triumfatorami VII Setki Komandosa
Piekielny ogień w zasięgu ręki
„Trenuj z wojskiem” po raz trzeci
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
„Nie działałem na rzecz obcego mocarstwa”
Żołnierze walczyli o medale w Biegu Piastów
O pomocy dla Ukrainy
Biały Dom o polskich MiG-ach
Ukraińscy saperzy szkolą się w Polsce
VIS na misję
Perun. Polska rakieta z szansą na lot w kosmos
Cegiełka na morzu
Mord na przywódcach podziemia niepodległościowego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Młot na dyktatora
Karą mogła być tylko śmierć
USA szybciej dostarczą Abramsy do Ukrainy
Świadczenie za staż – z podpisem prezydenta
Najnowocześniejsza stocznia w Polsce
Wojsko przedstawiło swoją ofertę
Celne oko strzelców CWZS-u
Przyjdź na targi i sprawdź, co da Ci wojsko
Idź na trekking śladami żołnierzy 2 Korpusu
Judoczka z CWZS-u druga w Pucharze Świata

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO