moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Angielski po amerykańsku

Międzynarodowe misje to nie tylko wspólnie prowadzane operacje. Jest jeszcze sprawa, od której właściwie wszystko się zaczyna – język. A konkretnie język angielski. O tym, jak zrozumieć Amerykanina z południa i jak brzmi francuski żołnierz mówiący po angielsku – pisze ppłk Andrzej Łydka z Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, publicysta portalu polska-zbrojna.pl.

Bydgoszcz – przedsmak Afganistanu

Pewnego rodzaju wspólnym mianownikiem łączącym armie państw NATO są STANAG-i. Chodzi o Standardization Agreement – porozumienie standaryzacyjne określające procesy, pojęcia i warunki dotyczące wspólnych procedur operacyjnych i administracyjnych oraz logistyki. Przestrzeganie wymagań ujętych w STANAG-ach pozwala w razie potrzeby, aby armia jednego z państw NATO mogła korzystać z zasobów i wsparcia innych armii Sojuszu podczas prowadzenia wspólnych operacji.

Jedną ze wspólnych wielonarodowych operacji będzie „Resolute Support Mission” (RSM), rozpoczynająca się w Afganistanie 1 stycznia 2015 roku. Przedsmak wspólnego działania poznali uczestnicy szkolenia zorganizowanego w Joint Forces Training Centre w Bydgoszczy, gdzie ponad stu oficerów z 26 krajów przez dwa tygodnie brało udział w „Resolute Support Training Event 14-2”. Wykłady dotyczące sytuacji w Afganistanie, prowadzone przez oficerów ISAF różnych narodowości, wykorzystujące najnowsze informacje z teatru działań, przybliżyły uczestnikom kursu warunki pełnienia służby oraz sposoby realizacji zadań podczas nowej misji.

Wszyscy uczestnicy szkolenia reprezentowali podobne umiejętności językowe, tj. znajomość języka angielskiego na poziomie 3.3.3.3 zgodnie ze STANAG-iem 6001, co oznacza, że posługiwali się nim na dobrym poziomie. Na podobnym poziomie znajomości angielskiego byli wykładowcy, dla których nie był to język ojczysty. Z kolei grupa oficerów ISAF z USA, Kanady i Wielkiej Brytanii, jako tzw. native speakers, posługiwała się tym językiem na poziomie 5.5.5.5 według STANAG-u 6001, czyli doskonałym. Oczywiście w związku z tym, że jest to ich język ojczysty. Nie potrzebują zatem na poświadczenie tego faktu żadnego certyfikatu.

Jak zrozumieć Amerykanina mówiącego po angielsku?

Podczas zajęć można było zauważyć, że poszczególne państwa na podobnym poziomie organizują przygotowanie językowe żołnierzy. Rozumienie treści przekazywanych przez wykładowców, dla których angielski był językiem obcym, nie nastręczało żadnych trudności. A wysłuchanie wykładu wygłoszonego przez francuskiego oficera w języku angielskim z charakterystycznym francuskim akcentem dostarczyło niezapomnianych wrażeń estetycznych. Nie było również problemu z rozumieniem tych angielskojęzycznych wykładowców, którzy pamiętali, że audytorium ma certyfikaty na poziomie 3.3.3.3 i starali mówić powoli i wyraźnie.

W przypadku prowadzenia wykładów przez oficerów US Army pochodzących z południa USA, których angielski jest niekiedy aż za bardzo płynny, a akcent i głoskowanie w niczym nie przypominają wymowy np. Colina Firtha w „Dzienniku Bridget Jones” czy Benedicta Cumberbatcha w „Ostatniej defiladzie”, można było zauważyć, że reakcja słuchaczy była podobna. Najpierw na twarzach malował się wysiłek związany z próbą zrozumienia potoku słów. Później zmieniał się on w osłupienie, które z kolei przechodziło w rezygnację i słuchacze skupiali się na treściach pokazywanych na slajdach ilustrujących wykład. Ostatecznie 85% ludzi ma pamięć wzrokową, a jedynie 15% słuchową. Zależność była taka, że im bliżej południowej granicy USA wykładowca kształtował w dzieciństwie swoją wymowę, tym szybciej zmieniały się sekwencje mimiki twarzy słuchaczy od wysiłku, przez osłupienie do rezygnacji.

W sumie nie ma się czemu dziwić. Na kursach uczymy się British English, a w praktyce poza granicami kraju częściej stykamy się z American English. Pocieszające jest to, że niekiedy w prywatnych rozmowach oficerowie z północy USA przyznają, że czasami mają problemy ze zrozumieniem tych z południa kraju.

ppłk Andrzej Łydka
Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
W Italii, za wolność waszą i naszą
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Gunner, nie runner
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
25 lat w NATO – serwis specjalny
Zmiany w dodatkach stażowych
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Ramię w ramię z aliantami
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Święto stołecznego garnizonu
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Kadisz za bohaterów
Zachować właściwą kolejność działań
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Kolejne FlyEle dla wojska
Charge of Dragon
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Przygotowania czas zacząć
Barwy walki
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Na straży wschodniej flanki NATO
Głos z katyńskich mogił
Front przy biurku
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Sprawa katyńska à la española
Wojna w świętym mieście, część druga
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Sandhurst: końcowe odliczanie
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Wojna na detale
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Szarża „Dragona”
NATO na północnym szlaku
NATO on Northern Track
Szpej na miarę potrzeb
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Strażacy ruszają do akcji
SOR w Legionowie
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO