moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Desperacka akcja bojowników w Groznym

Pomysł utworzenia państwa islamskiego na Kaukazie zdobywa coraz więcej zwolenników wśród muzułmańskiej młodzieży. Tej idei sprzyjają m.in. brutalne represje stosowane przez Rosjan w ramach działań antyterrorystycznych – pisze Maciej Falkowski, analityk Ośrodka Studiów Wschodnich.

W nocy z 3 na 4 grudnia w stolicy Czeczenii – Groznym doszło do ciężkich walk z bojownikami czeczeńskimi operującymi pod egidą Emiratu Kaukaskiego – islamskiej organizacji zbrojnej dążącej do oderwania Kaukazu Północnego od Rosji i stworzenia tam państwa islamskiego. Grupa bojowników przeniknęła do centrum Groznego atakując posterunek, a następnie patrol policji. Po wymianie ognia mudżahedini schronili się w pobliskim Domu Prasy oraz szkole. W wyniku kilkugodzinnej strzelaniny, podczas której czeczeńskie struktury siłowe używały ciężkiej broni, wszyscy bojownicy (11 osób) zostali zabici. Zginęło również czternastu czeczeńskich funkcjonariuszy, a aż 36 zostało rannych.Wśród ofiar był co najmniej jeden cywil. W czasie walk spłonął kilkupiętrowy Dom Prasy.

W przeddzień ataku bojownicy opublikowali w internecie nagranie, w którym oświadczyli, iż działają z rozkazu Asłana Biutukajewa vel emira Chamzata (emir tzw. wilajatu Czeczenia wchodzącego w skład Emiratu Kaukaskiego; liderem Emiratu jest Dagestańczyk Ali-Aschab Kebekow). Według nich akcja była aktem zemsty zamachowców-samobójców za prześladowanie muzułmanów w Czeczenii. 5 grudnia Prezydent Kadyrow zapowiedział, że rodziny bojowników będą wypędzane z republiki, a ich domy burzone.

Atak - demonstracja siły zbrojnego podziemia

Akcja była zaskoczeniem, ponieważ w ciągu ostatnich miesięcy rozbici i zdziesiątkowani bojownicy nie wykazywali większej aktywności, a Czeczenia była jedną z najbardziej stabilnych republik Kaukazu. Celem desperackiego ataku było prawdopodobnie zademonstrowanie, że podziemie zbrojne w Czeczenii wciąż istnieje i jest w stanie dokonywać ataków. Organizując rajd nowy emir Czeczenii (Biutukajew objął przywództwo nad czeczeńskimi mudżahedinami we wrześniu 2013 roku po śmierci Dokki Umarowa – emira Czeczenii i Kaukazu) chciał prawdopodobnie umocnić własną pozycję w strukturach Emiratu. Nie można wykluczyć, że jego celem było również zahamowanie odpływu bojowników i ochotników na dżihad do Syrii i Iraku, który przybiera coraz większe rozmiary.


Walki w centrum Groznego, a także duże straty wśród czeczeńskich funkcjonariuszy, uderzają w wizerunek prezydenta Czeczenii Ramzana Kadyrowa, który od dawna twierdzi, że bojownicy są rozbici i niezdolni do przeprowadzania ofensywnych akcji. Aby zwiększyć efekt propagandowy, bojownicy prawdopodobnie celowo zorganizowali atak w dniu orędzia prezydenta Władimira Putina przed Zgromadzeniem Federalnym.


Nie należy oczekiwać poważnej eskalacji działań zbrojnych na Kaukazie Północnym, jak też wiązać jej z Państwem Islamskim. Bojownicy są w stanie organizować pojedyncze akcje zbrojne bądź zamachy terrorystyczne, nie dysponują jednak potencjałem i wystarczającym poparciem społecznym do wywołania powstania bądź zorganizowania ataków na większą skalę. Główną przyczyną tlącego się oporu w kaukaskich republikach (ciężar walk znajduje się obecnie nie w Czeczenii, lecz sąsiednim Dagestanie) są brutalne represje stosowane przez rosyjskie struktury siłowe w ramach działań antyterrorystycznych oraz atrakcyjność idei utworzenia na Kaukazie państwa islamskiego wśród części tamtejszej młodzieży. Zgodnie z zapowiedziami Kadyrowa należy oczekiwać dalszego zaostrzania represji i masowego naruszania praw człowieka w republice.

Tekst ukazał się na stronach www.osw.waw.pl

Maciej Falkowski
analityk Ośrodka Studiów Wschodnich im. Marka Karpia

dodaj komentarz

komentarze


Głos z katyńskich mogił
 
Wojna w świętym mieście, epilog
Rakiety dla Jastrzębi
25 lat w NATO – serwis specjalny
Zbrodnia made in ZSRS
NATO on Northern Track
Święto stołecznego garnizonu
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Barwy walki
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Mundury w linii... produkcyjnej
Zmiany w dodatkach stażowych
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Prawda o zbrodni katyńskiej
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Zachować właściwą kolejność działań
Ocalały z transportu do Katynia
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Kolejne FlyEle dla wojska
Wojna w świętym mieście, część trzecia
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Szarża „Dragona”
Charge of Dragon
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ramię w ramię z aliantami
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Szpej na miarę potrzeb
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Na straży wschodniej flanki NATO
V Korpus z nowym dowódcą
NATO na północnym szlaku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część druga
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Przygotowania czas zacząć
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Odstraszanie i obrona
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Sprawa katyńska à la española
Optyka dla żołnierzy
Strażacy ruszają do akcji
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Front przy biurku
Potężny atak rakietowy na Ukrainę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO