Gdzie chłopaki? – pytam Dawida, instruktora czuwającego nad przebiegiem szkolenia w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, zorganizowanego w ramach projektu „The Power of Synergy”. – W kinie – pada odpowiedź. To potoczne określenie strzelnicy multimedialnej. W Legionowie szkolenie strzeleckie pod okiem instruktorów GROM przeszli funkcjonariusze ABW, CBŚ i Straży Granicznej.
Ruszamy „do kina”. Wchodzimy do pomieszczenia w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie z dużymi oknami na tylnej ścianie i sporej wielkości ekranem z przodu, ale... nie ma foteli, więc co to za kino? Ano, kino, ale specyficzne. To jest jedna z nielicznych w Polsce strzelnica multimedialna. Zamiast papierowych tarcz wykorzystuje się tutaj obraz rzutowany na ekran.
„Zima” dodaje nowe elementy
Dzięki technice na multimedialnej strzelnicy cele mogą mieć różną wielkość, kształt, oznaczenia, mogą być statyczne bądź ruchome. Kombinacji jest bardzo dużo. Kwintesencją szkolenia są krótkie filmiki przedstawiające potencjalnie niebezpieczną sytuację, z którą szkolony funkcjonariusz może zetknąć się podczas służby. Takich filmów ich kilkadziesiąt, część nakręcona w USA, a część już w Polsce.
Szkolenie prowadzi „Zima”, były GROM-owiec. Siedzi na krześle z krótkofalówką do łączności i ocenia postępy ćwiczących. Jest rzeczowy, ale pozawala sobie na luźniejsze, trochę kąśliwe uwagi. Szkoleni przyjmują je, tym bardziej, że zauważają, iż zadania nie są proste. Owszem, cele statyczne, ruchome, rozpoznawanie celów, czy nawet niektóre scenki są dla nich dość łatwe, ale „Zima” dodaje nowe elementy. Zacięcie na broni podstawowej i przejście na krótką, działanie w parach, zmiany postaw... i nagle okazuje się, że scenka wcześniej zaliczona teraz jest znacznie trudniejsza do wykonania. Do tego dochodzi element rywalizacji – kto szybciej, kto celniej, kto trafi więcej razy – mamy wybuchowy koktajl, nakręcający uczestników szkolenia.
Czas płynie szybko, pod nogami coraz więcej wystrzelonych łusek, a ekipy coraz bardziej się rozkręcają i prawie z żalem przyjmują komunikat: „zmiana grup, idziemy na następne stanowisko”.
– Pierwszy raz strzelałem na takiej strzelnicy – mówi jeden z uczestników. – Zupełnie coś innego, niż strzelanie do papieru na strzelnicy konwencjonalnej. Realizm nieporównywalny –dodaje inny. Na szczęście ci „źli” z filmów instruktarzowych strzelają tylko wirtualnie, więc szkolony może czuć się w miarę bezpiecznie.
Siła i współdziałanie
„The Power of Synergy – współpraca Straży Granicznej, CBŚ oraz ABW w zakresie zwalczania przestępczości transgranicznej i zorganizowanej” to projekt zainicjowany przez Karpacki Ośrodek Wsparcia Straży Granicznej z Nowego Sącza. Ma on zwiększyć skuteczność w zwalczaniu przestępczości, podnieść poziom wyszkolenia funkcjonariuszy oraz wypracować procedury współpracy pomiędzy nimi.
Liderem projektu jest Straż Graniczna, a uczestniczą w nim także Centralne Biuro Śledcze Policji oraz Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Koszt całego przedsięwzięcia to około 1,8 miliona złotych. Jednak spora część środków pochodzi z dofinansowania z norweskiego funduszu w ramach programu PL-15: „Współpraca w obszarze Schengen oraz walka z przestępczością transgraniczną i zorganizowaną, w tym przeciwdziałanie handlowi ludźmi oraz migracjom grup przestępczych”.
autor zdjęć: Frag Out!
komentarze