22 listopada na zaproszenie organizatorów marszu „Szlachetnej Paczki” we Wrocławiu, wspólnie z wolontariuszami projektu oraz zaproszonymi do udziału gośćmi, delegacja żołnierzy wrocławskiego Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych przemaszerowała ulicami Rynku Głównego w poszukiwaniu darczyńców.
Pomysł na udział żołnierzy wrocławskiego Centrum Szkolenia w akcji „Szlachetna Paczka” narodził się tak naprawdę w ubiegłym roku, kiedy to w szeregach żołnierzy służby przygotowawczej Ośrodka Szkolenia Podstawowego znalazł się szeregowy elew Michał Siemek, jak się później okazało wolontariusz projektu od 2011 roku. To on zaraził ideą pomagania innym najpierw swoich kolegów i koleżanki z pododdziału, a wkrótce potem całą wrocławską jednostkę.
Wspólnymi siłami udało nam się pomóc pani Magdalenie, która wraz z panem Pawłem wychowuje trójkę dzieci – wtedy roczną Marysię, dwuletniego Rafałka oraz ośmioletnią Basię. Rodzina najbardziej potrzebowała odzieży dla najstarszej córki Basi, środków czystości oraz rzeczy szkolnych. – Cieszę się, że mogliśmy poprzez udział w marszu wolontariuszy wesprzeć realizację tego wyjątkowego projektu – mówi kapral Sylwester Sumarowski, uczestnik sobotniego marszu. – Osobiście byłem zaangażowany w przygotowywanie paczki w ubiegłym roku. I tak naprawdę nic nie jest w stanie zastąpić uczucia radości płynącej z możliwości udzielenia bezinteresownej pomocy innym – podkreśla żołnierz.
W sobotnim marszu wolontariuszy, otwierającym bazę rodzin, udział wzięła sześcioosobowa delegacja żołnierzy, która w prawdziwie gorących nastrojach i z wielką przyjemnością, przy dźwiękach orkiestry, poprowadziła czerwony korowód pełen balonów i transparentów nawołujących wrocławian do pomocy potrzebującym.
*****
Ogólnopolska akcja „Szlachetna Paczka” to projekt, który pomaga potrzebującym w taki sposób, aby sami zaczęli radzić sobie w życiu. Od 14 lat jednoczy Polaków wokół idei mądrego pomagania. Darczyńcy przygotowują dedykowaną pomoc dla rodzin w potrzebie, a pomostem między nimi są SuperW, czyli wolontariusze „Paczki”.
Akcja dociera do osób żyjących w niezawinionej biedzie, czyli takich, które z niezależnych od siebie przyczyn znalazły się w trudnej sytuacji. Do projektu włączane są głównie osoby starsze i samotne, rodziny wielodzietne i te dotknięte chorobą lub niepełnosprawnością, samotni rodzice oraz ci, których spotkało nieszczęście. Oprócz kryterium finansowego, kluczowe znaczenie ma postawa rodziny. Paczka pomaga tym, którzy sami chcą sobie pomóc i charakteryzują się postawą proaktywną. To ludzie, którzy nie dopominają się o pomoc, nie krzyczą, że coś im się należy, tylko sami próbują poprawić swój los.
Od 22 listopada na stronie www.szlachetnapaczka.pl, dostępna jest baza rodzin w potrzebie. Darczyńca wybiera rodzinę wskazując magazyn, do którego chce dostarczyć paczkę. Następnie przygotowuje paczkę – sam lub z rodziną i przyjaciółmi – zgodnie z listą potrzeb wskazanych przez rodzinę. W trakcie wielkiego finału, który odbędzie się w dniach 13-14 grudnia, darczyńca dostarcza paczki do wskazanego magazynu. Poprzez wolontariusza otrzymuje relację z doręczenia prezentów.
Uwaga: Dla zachowania anonimowości, imiona członków rodziny mogły zostać zmienione.
Tekst: kpt. Ewa Nowicka-Szlufik; Źródło: www.szlachetnapaczka.pl
autor zdjęć: kpt. Ewa Nowicka-Szlufik
komentarze