Żołnierze 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej zgromadzili się na placu apelowym w Międzyrzeczu, aby uroczyście uczcić Narodowe Święto Niepodległości, które przypada na dzień 11 listopada.
Najważniejszym i najbardziej podniosłym momentem uroczystości było przekazanie Batalionowi Dowodzenia Strzelców Wielkopolskich repliki sztandaru 56 Pułku Piechoty Wielkopolskiej, którego tradycje dziedziczy batalion. Sztandar został ufundowany przez żołnierzy pododdziału oraz Fabrykę Umundurowana Braci Kłoskowskich – Hero Collection. „Niniejszym przekazujemy replikę sztandaru dla Batalionu Dowodzenia Strzelców Wielkopolskich jako symbol najwyższych wartości, honoru i tradycji, jako zobowiązanie do godnego wypełniania obowiązków wobec Ojczyzny i Narodu” – te słowa odczytane z aktu przekazania sztandaru stały się dla spadkobierców tradycji zobowiązaniem do podtrzymywania i godnego kultywowania dziedziczonych tradycji. To nie tylko zaszczyt, ale przede wszystkim obowiązek, który żołnierze batalionu zdecydowali się przyjąć.
Na uroczystości obecna była matka chrzestna sztandaru – pani Anita Hoffmann oraz przedstawiciele Wronieckiego Stowarzyszenia Historycznego Historica.
W trakcie uroczystego apelu żołnierze wielkopolskiej brygady odebrali szereg wyróżnień, wśród których znalazły się medale „Za Zasługi dla Obronności Kraju” oraz „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”, a także pisma pochwalne ze zdjęciem na tle sztandaru 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej oraz listy gratulacyjne. Podpułkownicy Zbigniew Jackiewicz oraz Rafał Miernik zostali wyróżnieni przez Zebranie Oficerów Wielkopolskiej Brygady szablami oficerskimi wzór 21/22. Dla oficera jest to najważniejsze wyróżnienie przyznawane w 17 Brygadzie.
Część oficjalną obchodów zakończyło odczytanie apelu pamięci, oddanie salwy honorowej na cześć tych wszystkich, którzy polegli w walkach o Ojczyznę, a także uroczysta defilada pododdziałów brygady.
Po części oficjalnej żołnierze oraz zaproszeni goście spotkali się na wspólnym poczęstunku żołnierskim, który przygotował Batalion Dowodzenia Strzelców Wielkopolskich.
* * *
Narodowe Święto Niepodległości obchodzone jest na pamiątkę odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów. 11 listopada 1918 r. Rada Regencyjna powierzyła Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową. Został on Naczelnym Dowódcą Wojsk Polskich. Był to także dzień, w którym wojska niemieckie rozpoczęły wycofywanie z Królestwa Polskiego. Po raz pierwszy obchody święta odbyły się w 1920 r., ale dopiero w 1937 r. zostały uznane za święto państwowe. W latach 1939–1989 obchody były zakazane. Dopiero w 1989 r. oficjalnie przywrócono dzień 11 listopada jako Narodowe Święto Niepodległości.
Tekst: por. Martyna Fedro-Samojedny
autor zdjęć: kpt. Szymon Mielcarek
komentarze