Już dziewięciu żołnierzy wielkopolskiej brygady oddało szpik kostny dla chorych na białaczkę osób. Tym samym podarowali oni nowe życie ciężko chorym osobom.
Dzisiaj w Międzyrzeczu Fundacja Przeciwko Leukemii oraz NZOZ Medigen organizują kolejną już akcję rejestracji potencjalnych dawców szpiku. Każdy, kto chce pomóc potrzebującym, powinien zgłosić się do Zespołu Szkół Ekonomicznych w Międzyrzeczu. – Kandydaci powinni być pełnoletni i zdrowi. Każdy odda kilka mililitrów krwi. Jeśli potem się okaże, że gdzieś na świecie na białaczkę choruje ich genetyczny bliźniak, będą mogli oddać mu swój szpik – powiedział Jacek Baczyński z Fundacji Przeciwko Leukemii, który od lat aktywnie działa na rzecz chorych na białaczkę. To właśnie dzięki jego staraniom także w 17 Brygadzie systematycznie organizowane są akcje rejestracji potencjalnych dawców szpiku.
Po raz pierwszy akcja rejestracji dawców szpiku w 17 Wielkopolskiej Brygadzie Zmechanizowanej odbyła się pod koniec lutego 2012 roku. Już wtedy do punktów zbiórki zgłosiła się rzesza chętnych żołnierzy chcących wspomóc potrzebujących. Na efekty akcji nie trzeba było długo czekać: w tym samym roku jeden z żołnierzy pomyślnie przeszedł zabieg i stał się dawcą szpiku.
– Do tej pory już dziewięciu żołnierzy 17 Brygady Zmechanizowanej oddało szpik, a dwóch kolejnych przygotowuje się do zabiegów – powiedział pan Baczyński. To niesamowity wynik: zgodność między dawcą a biorcą zdarza się raz na 25 tysięcy osób.
Szeregowy Tobiasz Bujnowski, który jest jednym z dawców, kiedy dowiedział się, że może uratować komuś życie, nie zastanawiał się długo, jaką ma podjąć decyzję. – Informacje na temat tego, jak wszystko będzie wyglądało, uzyskałem z Fundacji Przeciwko Leukemii, trochę poczytałem na forach internetowych, na których inni dawcy opowiadali o swoich przeżyciach – wspominał żołnierz tuż po oddaniu szpiku.
Aby zostać dawcą szpiku wystarczy oddać około 10 ml krwi. Następnie próbka jest poddawana badaniom. Aby przeszczep był możliwy, musi występować zgodność antygenów między dawcą a biorcą. Jeśli taka istnieje, przeprowadzane są kolejne badania. Dawstwo szpiku jest honorowe i nie zagraża zdrowiu, gdyż szpik regeneruje się bardzo szybko. Zabieg jest bezbolesny. W Polsce co roku notuje się 10 tysięcy zachorowań na choroby krwi, zwane białaczkami. Jedną ze skutecznych metod walczenia z choroby jest przeszczep szpiku.
Tekst: por. Martyna Fedro-Samojedny
autor zdjęć: st. szer. Łukasz Kermel
komentarze