15 tysięcy osób wystartuje w XXVI Biegu Niepodległości. W 96. rocznicę odzyskania wolności biegacze pokonają 10 kilometrów ulicami Warszawy. Wśród nich będzie silna reprezentacja armii, m.in. maratończyk st. szer. Henryk Szost i dyskobol kpr. Piotr Małachowski.
Tegoroczny bieg będzie miał wyjątkową oprawę historyczną. Przed startem zostanie odegrany Mazurek Dąbrowskiego, a na trasie będzie można zobaczyć grupy rekonstrukcyjne, sobowtóra marszałka Józefa Piłsudskiego, a także wozy bojowe Wojska Polskiego. – Zgodnie z tradycją, wszyscy uczestnicy w pakietach startowych dostaną białe lub czerwone koszulki, tak, aby na trasie utworzyć flagę Polski – podkreśla Renata Popek, dyrektor Stołecznego Centrum Sportu „Aktywna Warszawa”.
Start będzie zlokalizowany przy skrzyżowaniu alei Jana Pawła i ulicy Stawki. Pierwsi, o godzinie 11.07, wystartują zawodnicy na wózkach. O 11.11 ruszą biegacze z pierwszej strefy, tzw. elity. Kolejne strefy będą włączać się do biegu co dwie minuty. Wystartuje też marsz Nordic Walking. Spacerowicze będą mieli do pokonania 6,5 km.
Wojskowa drużyna nawet w Afryce
W tym roku, po raz pierwszy, patronem honorowym Biegu Niepodległości zostało Ministerstwo Obrony Narodowej. Z tej okazji w imprezie weźmie udział 250 przedstawicieli wojska, m.in. Robert Kupiecki, podsekretarz stanu w ministerstwie obrony, st. szer. Henryk Szost, maratończyk, i kpr. Piotr Małachowski, dyskobol. – Grupa będzie biegła razem i wystartuje ze specjalnej strefy startowej powyżej 60 minut, ale trzy osoby: szeregowa Iwona Lewandowska, plutonowy Michał Kaczmarek i szeregowy Mariusz Giżyński pobiegną na wynik i będą się starali pobić rekord trasy – zaznaczył Marcin Kuriata, kierownik Działu Marketingu i Organizacji Imprez Stołecznego Centrum Sportu „Aktywna Warszawa”. Dodatkowo w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Republice Środkowej Afryki odbędzie się specjalna edycja biegu. Wystartuje 100 żołnierzy – 20 Polaków, 20 Włochów, 39 Hiszpanów, 3 Serbki, 12 Finów i 6 Francuzów.
Pamięć o pułkowniku Pileckim
W związku z przypadającą w styczniu 2015 roku 70. rocznicą wyzwolenia obozu Auschwitz - Birkenau organizatorzy chcą uczcić postać pułkownika Witolda Pileckiego. Jego syn, Andrzej, będzie honorowym starterem biegu. Przed biurem zawodów będzie można obejrzeć wystawę poświęconą legendarnej postaci polskiego ruchu oporu.
Pakiety startowe na Bieg Niepodległości już się rozeszły, ale mamy dobrą informację. „Polska Zbrojna” jest patronatem medialnym imprezy i w najbliższym czasie będzie można je u nas wygrać. Informacje są na naszym fanpagu na Facebooku.
Uczestnicy przygotowujący się do startu mogą skorzystać z bezpłatnych treningów, które odbywają się we wtorki o godz. 20.00, czwartki o godzinie 19.00 przy ulicy Rozbrat 26, a także w soboty o 9.30 na warszawskiej Agrykoli.
Bieg Niepodległości, razem z Biegiem Konstytucji i Biegiem Powstania Warszawskiego, tworzą Warszawską Triadę Biegową, która już na stałe wpisała się w kalendarz polskich biegów masowych i co roku przyciąga coraz więcej uczestników i kibiców. Bieg Niepodległości jest największym z nich. Jego pierwsza edycja odbyła się w 1988 roku. Wówczas wystartowało 333 zawodników. Organizatorem wydarzeń jest Stołeczne Centrum Sportu „Aktywna Warszawa” i Urząd Miasta Stołecznego Warszawy.
autor zdjęć: aktywnawarszawa.waw.pl
komentarze