moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Warszawa upamiętni pułkownika Pileckiego

Fragmenty raportów z Auschwitz, zdjęcia rodzinne oraz protokoły z komunistycznego procesu – to część pamiątek po pułkowniku Witoldzie Pileckim, które można oglądać na wirtualnej wystawie Muzeum Historii Polski. Bohatera Państwa Podziemnego upamiętnią też władze Warszawy. W stolicy powstanie pomnik. Właśnie rozpisano konkurs.


– Pułkownik Witold Pilecki to jeden z wyjątkowych bohaterów naszej historii, który dobrowolnie trafił do obozu w Oświęcimiu, organizował tam ruch oporu i sporządzał raporty o niemieckich zbrodniach – mówi Dorota Szkodzińska, kierownik Działu Wydawnictw i Zasobów Cyfrowych warszawskiego Muzeum Historii Polski. O jego losach opowiada wystawa udostępniona niedawno na internetowej platformie Google Cultural Institute.

Wirtualna ekspozycja

Dzięki ekspozycji ze zbiorów MHP obejrzymy online zdjęcia rodzinne Pileckich, przedwojenną opinię przełożonych o oficerze i napisany własnoręcznie przez niego życiorys oraz fragment jednego z pierwszych raportów przekazanych przez Pileckiego z Auschwitz. Na platformie umieszczono też m.in. biogram pułkownika opatrzony komentarzem historycznym, a także dokumenty dotyczące uwięzienia i śmierci oficera, w tym protokół z wykonania wyroku śmierci.

To szósta wystawa prezentowana przez MHP na Google Cultural Institute. Wcześniejsze ekspozycje były poświęcone m.in. Janowi Karskiemu i dziejom Solidarności. Na powstałej trzy lata temu międzynarodowej platformie udostępnionych jest już przeszło 6 mln obiektów muzealnych z ponad 60 krajów. – Możliwość prezentowania zbiorów online jest dla naszego muzeum szczególnie ważna, ponieważ na razie nie mamy jeszcze stałej siedziby – wyjaśnia Dorota Szkodzińska. Jak dodaje, umieszczając zbiory w przestrzeni wirtualnej, placówka dociera do wielu odbiorców i umożliwia im przeglądanie cyfrowych zbiorów archiwalnych.

Wystawa o płk. Pileckim odstępna jest na stronie: www.google.com/culturalinstitute/exhibit/witold-pilecki/QQJStDFF.

Pomnik na Żoliborzu

Pułkownik Pilecki doczeka się w Warszawie także innego upamiętnienia. Stołeczny Ratusz ogłosił właśnie konkurs na projekt jego pomnika. – Inicjatorem wybudowania tego monumentu jest stowarzyszenie „Młodzi dla Polski” promujące postawy obywatelskie i patriotyczne, głównie wśród studentów – informuje Mateusz Parys, rzecznik tej organizacji.

Stowarzyszenie zaproponowało kilka lokalizacji pomnika, m.in. przy więzieniu na ul. Rakowieckiej czy ul. Pileckiego na Ursynowie. Władze miasta i rodzina pułkownika zdecydowali, że monument stanie na Żoliborzu przy alei Wojska Polskiego, niedaleko miejsca, w którym płk Pilecki został aresztowany przez hitlerowców.

Zainteresowani artyści mogą przystąpić do konkursu do końca września, a termin nadsyłania prac upływa 28 listopada. Zwycięski projekt wybierze na początku grudnia komisja, w której zasiądą, oprócz przedstawicieli władz miasta i architektów, także Zofia i Andrzej Pileccy, dzieci pułkownika.

– Mamy nadzieję, że pomnik będzie gotowy najpóźniej w maju przyszłego roku i zostanie odsłonięty w rocznicę śmierci płk. Pileckiego – dodaje Mateusz Parys. Na budowę monumentu władze miasta przeznaczyły 1,5 mln złotych.

***

Płk Witold Pilecki brał udział w wojnie z bolszewikami, walczył w kampanii wrześniowej, potem został żołnierzem Armii Krajowej. 19 września 1940 roku dał się aresztować Niemcom, aby jako więzień Auschwitz-Birkenau organizować w obozie ruch oporu i wysyłać dowództwu AK pierwsze raporty o niemieckich zbrodniach. Po ponaddwuletnim pobycie uciekł z obozu. Walczył w Powstaniu Warszawskim. Dosłużył się stopnia rotmistrza (w kawalerii odpowiednik kapitana). Po wojnie został przez komunistyczne władze oskarżony o działalność wywiadowczą i skazany w pokazowym procesie na karę śmierci. Wyrok wykonano 25 maja 1948 r. w więzieniu na ul. Rakowieckiej w Warszawie. Miejsce jego pochówku do dzisiaj nie jest znane. Być może jego szczątki znajdą naukowcy prowadzący badania na warszawskim cmentarzu powązkowskim na tzw. Łączce. Rotmistrz został zrehabilitowany w 1990 r. i pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Orderem Orła Białego. Rok temu minister obrony Tomasz Siemoniak mianował go na stopień pułkownika.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Arch. Muzeum Historii Polski

dodaj komentarz

komentarze


Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
 
Flota przyszłości
Zmiany w przepisach mundurowych
Rekordowy „Projekt Wojownik” w Giżycku
Rozbicie więzienia w Końskich
Medale dla uczestników walk w Karbali
Trudny sojusz partyzantów
Logistycy na poligonie w Drawsku
Z Wehrmachtu do Armii Andersa
Likwidacja komendanta Junka
Miroslawiec Up
Nowe plecaki dla żołnierzy
Memoriał Ireny Szewińskiej: żołnierze nie zawiedli
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Następcy Herculesów
Rydwany dżihadu
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Pamięć dodaje skrzydeł
PGZ przyznaje: element fotela był źle zaprojektowany
Terytorialsi szkolą się w Toruniu
Przegląd lekkoatletycznej kadry Wojska Polskiego
Od latarki do samolotu… 100 lat Centralnej Biblioteki Wojskowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego
Sukcesy laureatów naszego plebiscytu sportowego
W spadochroniarstwie trzeba wciąż się uczyć
A Half-Open Gate to Hell
Buzdygan płk. Głuszczaka nadal pomaga
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Kierunek: Afganistan
Poprady w Gołdapi
Stulecie wojskowej Akademii
Modernizacja bombowców
NSR wciąż przyjmuje ochotników
Minister Błaszczak z wizytą w bazie F-35
„Baltops”, czyli desanty pod wodzą USA
Szpadzistki bezkonkurencyjne w zawodach o Puchar Świata
Desant poza strefę komfortu
Nowy rozdział w polsko-amerykańskiej współpracy
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Obrady Rady Unii Europejskiej
Terytorialsi z szansą na oficerskie gwiazdki
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Polki najszybsze w sztafecie 4x400 m
Polski wkład w operację „Overlord”
Mistrzu ju-jitsu z Błękitnej Brygady
Gumowy czołg, realny front
Działalność firm na rzecz obronności
Stulecie Centralnej Biblioteki Wojskowej
Wojsko analizuje wnioski z ćwiczeń 12 Dywizji
F-16 wracają do Polski
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
Tu się zadań nie wybiera
Statuetki „Lider Bezpieczeństwa Państwa” wręczone
„Ślązak” przeszedł kolejny test
Ćwiczenia „Dragon ’19” rozpoczęte!
Jak „Tannenberg” poszedł na dno
Błaszczak: zdolności obronne Polski będą wzmocnione
„Noble Jump”, czyli gotowi 24/7
Jihadist Mill
Raport w sprawie reparacji od Niemiec

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO