moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Warszawa upamiętni pułkownika Pileckiego

Fragmenty raportów z Auschwitz, zdjęcia rodzinne oraz protokoły z komunistycznego procesu – to część pamiątek po pułkowniku Witoldzie Pileckim, które można oglądać na wirtualnej wystawie Muzeum Historii Polski. Bohatera Państwa Podziemnego upamiętnią też władze Warszawy. W stolicy powstanie pomnik. Właśnie rozpisano konkurs.


– Pułkownik Witold Pilecki to jeden z wyjątkowych bohaterów naszej historii, który dobrowolnie trafił do obozu w Oświęcimiu, organizował tam ruch oporu i sporządzał raporty o niemieckich zbrodniach – mówi Dorota Szkodzińska, kierownik Działu Wydawnictw i Zasobów Cyfrowych warszawskiego Muzeum Historii Polski. O jego losach opowiada wystawa udostępniona niedawno na internetowej platformie Google Cultural Institute.

Wirtualna ekspozycja

Dzięki ekspozycji ze zbiorów MHP obejrzymy online zdjęcia rodzinne Pileckich, przedwojenną opinię przełożonych o oficerze i napisany własnoręcznie przez niego życiorys oraz fragment jednego z pierwszych raportów przekazanych przez Pileckiego z Auschwitz. Na platformie umieszczono też m.in. biogram pułkownika opatrzony komentarzem historycznym, a także dokumenty dotyczące uwięzienia i śmierci oficera, w tym protokół z wykonania wyroku śmierci.

To szósta wystawa prezentowana przez MHP na Google Cultural Institute. Wcześniejsze ekspozycje były poświęcone m.in. Janowi Karskiemu i dziejom Solidarności. Na powstałej trzy lata temu międzynarodowej platformie udostępnionych jest już przeszło 6 mln obiektów muzealnych z ponad 60 krajów. – Możliwość prezentowania zbiorów online jest dla naszego muzeum szczególnie ważna, ponieważ na razie nie mamy jeszcze stałej siedziby – wyjaśnia Dorota Szkodzińska. Jak dodaje, umieszczając zbiory w przestrzeni wirtualnej, placówka dociera do wielu odbiorców i umożliwia im przeglądanie cyfrowych zbiorów archiwalnych.

Wystawa o płk. Pileckim odstępna jest na stronie: www.google.com/culturalinstitute/exhibit/witold-pilecki/QQJStDFF.

Pomnik na Żoliborzu

Pułkownik Pilecki doczeka się w Warszawie także innego upamiętnienia. Stołeczny Ratusz ogłosił właśnie konkurs na projekt jego pomnika. – Inicjatorem wybudowania tego monumentu jest stowarzyszenie „Młodzi dla Polski” promujące postawy obywatelskie i patriotyczne, głównie wśród studentów – informuje Mateusz Parys, rzecznik tej organizacji.

Stowarzyszenie zaproponowało kilka lokalizacji pomnika, m.in. przy więzieniu na ul. Rakowieckiej czy ul. Pileckiego na Ursynowie. Władze miasta i rodzina pułkownika zdecydowali, że monument stanie na Żoliborzu przy alei Wojska Polskiego, niedaleko miejsca, w którym płk Pilecki został aresztowany przez hitlerowców.

Zainteresowani artyści mogą przystąpić do konkursu do końca września, a termin nadsyłania prac upływa 28 listopada. Zwycięski projekt wybierze na początku grudnia komisja, w której zasiądą, oprócz przedstawicieli władz miasta i architektów, także Zofia i Andrzej Pileccy, dzieci pułkownika.

– Mamy nadzieję, że pomnik będzie gotowy najpóźniej w maju przyszłego roku i zostanie odsłonięty w rocznicę śmierci płk. Pileckiego – dodaje Mateusz Parys. Na budowę monumentu władze miasta przeznaczyły 1,5 mln złotych.

***

Płk Witold Pilecki brał udział w wojnie z bolszewikami, walczył w kampanii wrześniowej, potem został żołnierzem Armii Krajowej. 19 września 1940 roku dał się aresztować Niemcom, aby jako więzień Auschwitz-Birkenau organizować w obozie ruch oporu i wysyłać dowództwu AK pierwsze raporty o niemieckich zbrodniach. Po ponaddwuletnim pobycie uciekł z obozu. Walczył w Powstaniu Warszawskim. Dosłużył się stopnia rotmistrza (w kawalerii odpowiednik kapitana). Po wojnie został przez komunistyczne władze oskarżony o działalność wywiadowczą i skazany w pokazowym procesie na karę śmierci. Wyrok wykonano 25 maja 1948 r. w więzieniu na ul. Rakowieckiej w Warszawie. Miejsce jego pochówku do dzisiaj nie jest znane. Być może jego szczątki znajdą naukowcy prowadzący badania na warszawskim cmentarzu powązkowskim na tzw. Łączce. Rotmistrz został zrehabilitowany w 1990 r. i pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Orderem Orła Białego. Rok temu minister obrony Tomasz Siemoniak mianował go na stopień pułkownika.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Arch. Muzeum Historii Polski

dodaj komentarz

komentarze


Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
 
Wielofunkcyjny scyzoryk
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Śladami Pierwszej Pancernej
Nowa misja i nowy sprzęt
Irańskie szachy
Rivalry on Closed Sea
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Wojna wywiadów
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Najpierw czekanie, potem pośpiech
High Confidence Operations
Spełniliśmy swój obowiązek
Preselekcja u komandosów
Wozy amunicyjne do Raków
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Brunatno-czerwona zmowa
Szukamy następcy Herculesa
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Najpierw „Sonda”, później promocja
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Czarny odchodzi do cywila
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
A Torn Subcontinent
Piknik ze smakiem
Od sojusznika do kata
Amerykańska przyszłość WZL
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Strzelać nauczyłem się sam
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Wędrówka dla Dwóch Serc
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Cienka niebieska linia
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Jedna misja, jeden zespół
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Rozpoczynamy nową erę
Przez krew zdobyty Śląsk
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
A Wave of Alliances
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Obrady Rady Unii Europejskiej
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Desant z transportowca-giganta
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Zielonka dla Patriotów
Bohaterowie jadą na wakacje
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Przysięga śląskich terytorialsów
Wojsko wróciło do Lublina
Łask ponownie z dyżurem bojowym
„Pułaski” wrócił do kraju
Sprawdzają Brutusa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO