moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Warszawa upamiętni pułkownika Pileckiego

Fragmenty raportów z Auschwitz, zdjęcia rodzinne oraz protokoły z komunistycznego procesu – to część pamiątek po pułkowniku Witoldzie Pileckim, które można oglądać na wirtualnej wystawie Muzeum Historii Polski. Bohatera Państwa Podziemnego upamiętnią też władze Warszawy. W stolicy powstanie pomnik. Właśnie rozpisano konkurs.


– Pułkownik Witold Pilecki to jeden z wyjątkowych bohaterów naszej historii, który dobrowolnie trafił do obozu w Oświęcimiu, organizował tam ruch oporu i sporządzał raporty o niemieckich zbrodniach – mówi Dorota Szkodzińska, kierownik Działu Wydawnictw i Zasobów Cyfrowych warszawskiego Muzeum Historii Polski. O jego losach opowiada wystawa udostępniona niedawno na internetowej platformie Google Cultural Institute.

Wirtualna ekspozycja

Dzięki ekspozycji ze zbiorów MHP obejrzymy online zdjęcia rodzinne Pileckich, przedwojenną opinię przełożonych o oficerze i napisany własnoręcznie przez niego życiorys oraz fragment jednego z pierwszych raportów przekazanych przez Pileckiego z Auschwitz. Na platformie umieszczono też m.in. biogram pułkownika opatrzony komentarzem historycznym, a także dokumenty dotyczące uwięzienia i śmierci oficera, w tym protokół z wykonania wyroku śmierci.

To szósta wystawa prezentowana przez MHP na Google Cultural Institute. Wcześniejsze ekspozycje były poświęcone m.in. Janowi Karskiemu i dziejom Solidarności. Na powstałej trzy lata temu międzynarodowej platformie udostępnionych jest już przeszło 6 mln obiektów muzealnych z ponad 60 krajów. – Możliwość prezentowania zbiorów online jest dla naszego muzeum szczególnie ważna, ponieważ na razie nie mamy jeszcze stałej siedziby – wyjaśnia Dorota Szkodzińska. Jak dodaje, umieszczając zbiory w przestrzeni wirtualnej, placówka dociera do wielu odbiorców i umożliwia im przeglądanie cyfrowych zbiorów archiwalnych.

Wystawa o płk. Pileckim odstępna jest na stronie: www.google.com/culturalinstitute/exhibit/witold-pilecki/QQJStDFF.

Pomnik na Żoliborzu

Pułkownik Pilecki doczeka się w Warszawie także innego upamiętnienia. Stołeczny Ratusz ogłosił właśnie konkurs na projekt jego pomnika. – Inicjatorem wybudowania tego monumentu jest stowarzyszenie „Młodzi dla Polski” promujące postawy obywatelskie i patriotyczne, głównie wśród studentów – informuje Mateusz Parys, rzecznik tej organizacji.

Stowarzyszenie zaproponowało kilka lokalizacji pomnika, m.in. przy więzieniu na ul. Rakowieckiej czy ul. Pileckiego na Ursynowie. Władze miasta i rodzina pułkownika zdecydowali, że monument stanie na Żoliborzu przy alei Wojska Polskiego, niedaleko miejsca, w którym płk Pilecki został aresztowany przez hitlerowców.

Zainteresowani artyści mogą przystąpić do konkursu do końca września, a termin nadsyłania prac upływa 28 listopada. Zwycięski projekt wybierze na początku grudnia komisja, w której zasiądą, oprócz przedstawicieli władz miasta i architektów, także Zofia i Andrzej Pileccy, dzieci pułkownika.

– Mamy nadzieję, że pomnik będzie gotowy najpóźniej w maju przyszłego roku i zostanie odsłonięty w rocznicę śmierci płk. Pileckiego – dodaje Mateusz Parys. Na budowę monumentu władze miasta przeznaczyły 1,5 mln złotych.

***

Płk Witold Pilecki brał udział w wojnie z bolszewikami, walczył w kampanii wrześniowej, potem został żołnierzem Armii Krajowej. 19 września 1940 roku dał się aresztować Niemcom, aby jako więzień Auschwitz-Birkenau organizować w obozie ruch oporu i wysyłać dowództwu AK pierwsze raporty o niemieckich zbrodniach. Po ponaddwuletnim pobycie uciekł z obozu. Walczył w Powstaniu Warszawskim. Dosłużył się stopnia rotmistrza (w kawalerii odpowiednik kapitana). Po wojnie został przez komunistyczne władze oskarżony o działalność wywiadowczą i skazany w pokazowym procesie na karę śmierci. Wyrok wykonano 25 maja 1948 r. w więzieniu na ul. Rakowieckiej w Warszawie. Miejsce jego pochówku do dzisiaj nie jest znane. Być może jego szczątki znajdą naukowcy prowadzący badania na warszawskim cmentarzu powązkowskim na tzw. Łączce. Rotmistrz został zrehabilitowany w 1990 r. i pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Orderem Orła Białego. Rok temu minister obrony Tomasz Siemoniak mianował go na stopień pułkownika.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Arch. Muzeum Historii Polski

dodaj komentarz

komentarze


Awanse generalskie dla ośmiu oficerów
 
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Double Eagle po nowemu
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Symulatory strzelań Rosomaków
Palmiry – miejsce kaźni
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Klasy wojskowe po nowemu
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
They Train Together, They Fight Together
Własne interesy Europy
Pretorianie na Mazurach
Nowy wiceminister w MON
Rywalizacja strzelców wyborowych
Defense Without Politics
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Iran uderza w USA
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Militaria na Zamku Królewskim
Arsenał Iranu
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Delegatura Departamentu Kontroli uhonorowała poległego żołnierza
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
F-16 pod opieką sokołów i jastrzębi
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Chciałem walczyć z Niemcami
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
„Bolko” w służbie
Obradowała Rada Gabinetowa
Krwawe walki o Monte Cassino
Nauka zimowego pływania
Leopardy strzelały w dzień i w nocy
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Legia na ASzWoj po raz trzeci
JWK z odznaką pamiątkową
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
USA nie zacznie wojny z Iranem
We Are All Darfur
Terytorialsi będą współpracować z harcerzami
Śmierć bohatera
Zaproponują zmiany w systemie kształcenia żołnierzy
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Ważka bliżej
Stulatka hydrografia
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Security Game
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Darłowo czeka na śmigłowce
Rozpoznają skażenie Rosomaków

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO