moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Patrioty z polskimi podzespołami

Polscy inżynierowie zbudują sieciocentryczny system łączności do zmodernizowanej wersji przeciwlotniczych i przeciwrakietowych zestawów Patriot. Ich producent, koncern Raytheon, zlecił opracowanie wojskowych routerów bydgoskiej firmie Teldat. Polskie urządzenia trafią do armii dwunastu państw, które mają w wyposażeniu Patrioty.


Amerykanie zlecili bydgoskiej firmie Teldat zaprojektowanie, zbudowanie i przetestowanie wojskowych routerów pracujących w technologii IPv6. Teldat ma także stworzyć oprogramowanie do zarządzania nimi.

Daniel J. Crowley, prezes Raytheon Integrated Defense Systems, producenta Patriotów, podkreślał, że router, który powstanie w Polsce, to jeden z najważniejszych podzespołów, jaki będzie wymieniany w zestawach podczas ich modernizacji.

Teldat jest już kolejną polską firmą, która ma się zająć opracowaniem strategicznego podzespołu do Patriotów. Kilka miesięcy temu Raytheon zlecił spółce PIT–Radwar, wchodzącej w skład Polskiego Holdingu Obronnego, zaprojektowanie nowej anteny do identyfikacji swój–obcy. Ma ona być przeznaczona do zmodernizowanej wersji amerykańskich zestawów rakietowych i jest jednym z jego kluczowych podzespołów.

Równie – jeśli nie bardziej – strategiczne znaczenie mają urządzenia, które stworzą polscy inżynierowie z Bydgoszczy. Umożliwią one zbudowanie sieciocentrycznej łączności pomiędzy zestawami rakietowymi Patriot.


Umowa może być sukcesem polskiej zbrojeniówki, bo Patrioty użytkowane są aż przez dwanaście państw. – Teldat, wytwarzając router w wersji wojskowej, zyska dostęp do rynków eksportowych w postaci naszych klientów na całym świecie – podkreśla Daniel J. Crowley. Żadna ze stron nie ujawnia wartości kontraktu.

Raytheon prowadzi ostatnio w Polsce bardzo aktywną działalność, gdyż firma jest zainteresowana sprzedażą naszej armii swoich rakiet, które oprócz pocisków Aster 30 proponowanych przez konsorcjum EUROSAM, zakwalifikowane zostały do końcowej fazy postępowania przetargowego programu Wisła. Która z firm dostarczy armii zestawy rakietowe średniego zasięgu, okaże się w przyszłym roku.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: US DoD, arch. Teldat

dodaj komentarz

komentarze

~Katol
1412520480
http://www.youtube.com/watch?v=0acJ3xyhaJo
39-FF-C3-6D
~Katol
1412510280
~gdzie_technologie - masz tu nasza moc i potencjał - http://www.altair.com.pl/news/view?news_id=14507
39-FF-C3-6D
~gdzie_technologie
1412467140
a gdzie tu przepływ technologii, bo w tym układzie polska zbrojeniówka zrobi to co już potrafi
A7-96-10-12
~Katol
1412414220
~andy - Redzikowo doliczyłeś ? Dolicz od ręki 12 F-16 , dolicz gwarancje polityczne wypowiedzenie na Placu Zamkowym przez Obamę , dzięki którym możemy prowadzić jakakolwiek politykę względem Ukrainy.
39-FF-C3-6D
~andy
1412328900
czym się POniecacie ... to tylko marchewka dla naszej gospodarki ... kij zobaczycie jak wystawią rachunek po zdobyciu kontraktu ...
63-DD-90-BC
~ja
1412268240
Amerykańskie działania "pod publikę" Nawet dziecko zrozumie że to tanie chwyty by zyskać klienta i doić z niego ile się da. Nic w zamian.
4A-57-54-77
~Katol
1412248860
tylko patrioty ale w promocji z 30-40 b-61 pod nadzorem USA.
39-FF-C3-6D

Dowódca, który wie szybciej i więcej, wygrywa
Z ORP „Błyskawica” na trasę Tour de Pologne
Walka, entuzjazm i nadzieja
Olimpijska pływaczka trenowała jak wojskowy pilot
Produkcja Husarzy nie zwalnia tempa
Legion Medyczny na poligonie
Zapraszamy na defiladę
Sojusznicze wsparcie nad Bałtykiem
W Sejmie o rosyjskim pocisku
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Powietrzna defilada
Morska parada 15 sierpnia
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Kompania dronów zamiast Rosomaków
Coraz więcej Alpha Scramble
Szkolenia na pomostówkę
MON informuje o formowaniu 8 DPAK
Wieńce dla pomordowanych na warszawskiej Woli
Czworo medalistów mistrzostw Europy w żołnierskich mundurach
Zapraszamy na Święto Wojska Polskiego
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Bataliony przyszłości
Nowe wyrzutnie dla polskiego wojska
Azjatycka szansa
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Kolejny rosyjski samolot przechwycony nad Bałtykiem
PGZ o koalicji antybalistycznej
Jak obronić się przed dronami?
Śmigłowiec przyszłości dla NATO
Cyfrowa tarcza F-16
Od arkusza blachy do gotowego Miecznika
Szachownica na Wisłostradzie
Medale żołnierzy w kajakarstwie i spadochroniarstwie
Fallschirmjäger przeciwko Polsce
Jak powstają polskie fregaty. Kulisy budowy Miecznika
Lubawa wyposaży saperów
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
PKW Irak zostaje w Jordanii
Godzina „W” – sierpniowa rapsodia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Abordaż z polskim wsparciem
Nocna próba na Wisłostradzie
Szer. Karbownik mistrzynią świata juniorów
„Wicher" wkrótce na wodzie
Odnaleziono „Roja”
Gorący lipiec PKW Łotwa
Z prądem i pod prąd
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
MON i MSZ o szczycie NATO
Rekordowe zainteresowanie kursem „Sondy”
Co zobaczymy na defiladzie w Święto Wojska Polskiego?
Młodzi medycy na poligonie
Generał w niewoli
Kolejne ofiary zbrodni wołyńskiej odnalezione
Wsparcie ma znaczenie
Kolejna prowokacja nad Bałtykiem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO