Zapoznanie z organizacją i zasadami działalności standaryzacyjnej NATO, rodzajami dokumentów standaryzacyjnych, procesem ich opracowywania, a także podstawami międzynarodowej cywilnej działalności normalizacyjnej dotyczącej obronności były głównymi celami kolejnego międzynarodowego kursu, który odbył się w dniach 9-17 września w Wojskowej Akademii Technicznej (WAT) w Warszawie.
Kurs pod nazwą „Standardization within NATO” organizowany jest dwa razy w roku przez Wojskową Akademię Techniczną we współpracy z Wojskowym Centrum Normalizacji, Jakości i Kodyfikacji (WCNJiK) na podstawie „Memorandum of Understanding on cooperation in standardization” zawartego 20 kwietnia 2004 r. pomiędzy Ministrem Obrony Narodowej a Agencją Standaryzacyjną NATO.
Kurs uzyskał akredytację Allied Command Transformation ACT i jest uznanym przedsięwzięciem edukacyjnym w środowisku standaryzacyjnym NATO, wymienianym w szeregu przedsięwzięć realizowanych w ramach „Connected Forces Initiative” uzgodnionej na szczycie NATO w Waszyngtonie w 2012 r.
W 22. edycji kursu udział wzięło 21 przedstawicieli z 13 państw NATO i partnerskich. Szkolenie przeznaczone jest dla personelu wojskowego i cywilnego resortów obrony poszczególnych państw przygotowywanego do objęcia stanowisk, gdzie wymagana jest wiedza w zakresie standaryzacji NATO i normalizacji w dziedzinie obronności. Kurs prowadzony jest w języku angielskim.
W trakcie kursu, podczas jednodniowej wizyty w WCNJiK 15 września, uczestnicy zostali zapoznani z zasadami działalności normalizacyjnej w resorcie obrony narodowej oraz dorobkiem służby normalizacyjnej ministra obrony narodowej.
Ponadto, podczas kursu odbyło się uroczyste pożegnanie zastępcy dyrektora Biura Standaryzacji NATO Cesare Balducci, któremu w obecności rektora-komendanta WAT gen. bryg. prof. dr. hab. inż. Zygmunta Mierczyka wręczono ryngraf pamiątkowy sekretarza stanu w MON oraz list gratulacyjny od dyrektora WCNJiK.
* * *
Standaryzacja w NATO jest działalnością kluczową w celu osiągania interoperacyjności wojsk, która stanowi warunek konieczny dla zdolności prowadzenia sojuszniczych wielonarodowych operacji koalicyjnych.
Głównym celem działalności standaryzacyjnej NATO jest osiągnięcie pożądanego poziomu interoperacyjności, ale także optymalizacja wykorzystania posiadanych zasobów.
W tym celu państwa członkowskie opracowują, uzgadniają i wdrażają normy NATO. Normy te zawierają wymogi istotne, czasem krytyczne, w procesie osiągania interoperacyjności w ramach Sojuszu. Przed oficjalnym opublikowaniem dokument taki poddawany jest procedurze ratyfikowania, podczas którego państwa członkowskie formalnie akceptują (z zastrzeżeniami lub bez zastrzeżeń) postanowienia dokumentu i zobowiązują się go wdrożyć w bliższej lub dalszej przyszłości.
Tekst: płk Ubysz (WCNJiK)
autor zdjęć: Robert Jaremek
komentarze