moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Odrobinę więcej odwagi

O ile tegoroczny Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach trochę mnie zawiódł liczbą zbrojeniowych „premier” oraz wielkością i jakością wystawy francuskiej, tak targowe nagrody, czyli statuetki Defender, w zdecydowanej większości trafiły tam, gdzie powinny, czyli do autorów ciekawych i nowatorskich produktów. Szkoda, że nie wszystkie – pisze Krzysztof Wilewski, dziennikarz portalu polska-zbrojna.pl.

Do nagród Defender, czego nie ukrywam, mam stosunek ambiwalentny. Z jednej strony uważam, że kieleckiemu MSPO nie przystoi np. nagradzanie wystawców „medalami” za wystrój stoisk! Z drugiej jednak strony uważam, że Defendery mogą przydać się w promowaniu produktów rodzimej zbrojeniówki, co uzasadnia ich przyznawanie.

Defendery: za i przeciw

Mój krytyczny stosunek do Defenderów nie wziął się jednak z niczego. Przez 18 lat ich przyznawania nieraz widziałem, jak Defenderami nagradzano produkty mało innowacyjne, wręcz odtwórcze. Dlatego teraz, gdy po raz pierwszy widzę listę wyróżnionych, najpierw zastanawiam się, komu i dlaczego zależało na promocji danych produktów, a dopiero później myślę, co w nich jest wyjątkowego.

Jednak od kilku lat komisja przyznająca Defendery stara się, aby takich „wtop” albo nie było wcale, albo było ich mało. Tegoroczna lista dopiero co wyróżnionych firm prezentuje się całkiem nieźle. Ale tylko nieźle, gdyż nie będę ukrywał, że nie bardzo rozumiem sens wyróżniania Defenderem Nadbrzeżnego Dywizjonu Rakietowego i jego producenta (wraz z polskim partnerem). Nie mam zastrzeżeń do samego systemu rakietowego i pocisku NSM – bardzo sobie cenię pozytywne opinie użytkujących go żołnierzy, ale jaki jest sens nagradzania go teraz? Ani to premiera, ani nowość czekająca na wdrożenie.

Wielka szkoda, że komisja przyznająca Defendery nie zdecydowała się nagrodzić Szczęśniaka za ich ciężarówkę. Rozumiem, że trudno – patrząc na auto pokazane po raz pierwszy na wystawie – ocenić w pełni i rzetelnie jego rzeczywiste możliwości, bo dopiero parę miesięcy wojskowych testów wskazałoby jego zalety i wady. Ale dla mnie już sam fakt pojawienia się na targach jest obiecujący, gdyż pokazuje, że polska armia nie jest skazana na monopol Jelcza. Ale o tym może więcej napiszę w kolejnym komentarzu.

Pozytywni bohaterowie Defenderów

Jeżeli chodzi o „pozytywnych” bohaterów tegorocznych Defenderów, to na pewno ciekawym i wyczekiwanym przez armię produktem jest Prometheus, czyli nowy sygnalizator skażeń od Pimco, który na targach pokazano „wprzęgnięty” w inny ciekawy produkt – nowy system łączności wewnętrznej VIS Jaśmin firmy Teldat. Kolejnym bardzo ciekawym sprzętem (z nagrodzonych) jest na pewno głowica optoelektroniczna z PCO, która parametrami nie odbiega od zachodnich produkcji. Moją uwagę zwrócił również bezzałogowiec Atrax z ITWL, gdyż jego twórcy zapowiadają, że już pracują nad jego uzbrojeniem, a mogąc dźwignąć ciężar dwa razy większy niż swój własny (7 kg), jakąś bombkę nieprzyjacielowi podrzucić już zdoła.

Podsumowując, w tym roku z Defenderami nie było najgorzej. Większość trafiła bowiem w powołane ręce. Liczę jednak, że za rok będzie już „świetnie”, a nie tylko „nieźle”.

Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze

~scooby
1410256680
https://www.youtube.com/watch?v=i2MNSTJOwAI
39-FF-C3-6D
~scooby
1410244680
Brak nowości będzie zawsze rozczarowywał, ponieważ targi są coroczne. Trudno wykombinować coś przełomowego z np . czołgiem. Fajnie, że nasza zbrojeniówka specjalizuje się w produkcji ciężarówek obtaczanych płytami ale na współczesna wojnę to i się autobusem dojedzie. Merytorycznie - z wyjątkiem Kryla - jest lipa. Nie ma tego co jest najbardziej i pilnie potrzebne : 1. BWP'a - ale nie podwozia , silnika, skrzyni i za wysokiej wieży tylko Całej Koncepcji sieciocentrycznej wraz z gotowymi instalacjami np zestawem mikrofonów.. 2. Pocisku klasy Matador. 3. Małego 2 osobowego działa bezodrzutowego ciut większego od Karola Gustawa na trójnogu z zasięgiem skutecznym do 2 km wraz z odpowiadania amunicją, które przeniosą 2 osoby. 4. Krajowych systemów walki elektronicznej. p.s. parę rzeczy się mi spodobało: Amunicja precyzyjnego rażenia dla Raka ,PERAD 4010,Zygmunt-M 9 z wyjątkiem nazwy) ,
39-FF-C3-6D

Morska ścieżka kariery
Lotnicy NATO kontra drużyna Gortata
Pamięci ofiar zbrodni katyńskiej
Były żołnierz WOT-u z zarzutami szpiegostwa
Zbrodnia i kłamstwo
Psiakrew, harmata!
Jelcz coraz silniejszy
Przyszłość polskich Czarnych Panter
Donald Trump: Jesteśmy bardzo blisko
Kosmiczne bezpieczeństwo
Pierwszy dom dla Husarzy gotowy
Marynarz w koreańskim tyglu
Pasja i fart
Śmiercionośna Jarzębina
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Adaptacja i realizm
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Fińska armia luzuje rygory
Początek wielkiej historii
Zabójczy team nad Anglią
Szkoła w mundurze
Pierwsze loty
Terytorialsi zdobyli amerykańskie ostrogi
W Sejmie o wyższym szkolnictwie wojskowym
Grzmoty zamiast Goździków
Debata o bezpieczeństwie
Architekci pola walki
Nieszczęśliwy wypadek na strzelnicy
W hołdzie ofiarom NKWD
Widok z kosmosu
Trening w tunelu aerodynamicznym
Our Only One
Kolarskie gwiazdy na legendarnym okręcie
F-16 na straży
Wojskowe roboty prosto z Polski
Pytania o „chińczyki” w jednostkach
WAM wraca do Łodzi
Studia dla żandarmów
Wzmocnienie polskiej tarczy powietrznej
Jubileuszowa i rekordowa Setka Komandosa
Wypadek w PKW UNIFIL
Pomnik gen. Rozwadowskiego stanie przed Sztabem Generalnym
Apache w polskich rękach
Polska i Norwegia zacieśniają współpracę
Nie udostępniamy nieba do ataków na Rosję
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Absolwenci do wojska. Nabór trwa
Głos żołnierzy ma znaczenie
Koniec niemieckiej misji powietrznego wsparcia
Bliski Wschód: wojna bez wyjścia, stawka rośnie
View from Outer Space
Rosomaki na lądzie i morzu
Marynarze po raz trzeci z rzędu najlepsi w wieloboju żołnierskim
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Syndrom Karbali
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Wyróżnienia za sportowe sukcesy
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Mała Orka?
NATO i USA o Iranie
Polski sukces w Duńskim Marszu
Gen. broni Piotr Błazeusz na nowym stanowisku
Większe możliwości Nitro-Chemu
Zbrodnia bez kary

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO