moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Piknik z lotnikami i marynarzami

Chcesz zobaczyć największy w polskiej armii śmigłowiec, pokaz ewakuacji załogi, a może na chwilę wcielić się w rolę pilota? To wszystko będzie możliwe jutro podczas pikniku lotniczego w Darłowie. Organizują go wspólnie 44 Baza Lotnictwa Morskiego i Urząd Miejski.


Bramy darłowskiej jednostki zostaną otwarte o godzinie 10.00, a impreza potrwa pięć godzin. Przy wejściu na chętnych będą czekały autobusy, które przewiozą ich na płytę lotniska.

Na zorganizowanej tam wystawie statycznej będzie można zobaczyć helikoptery Mi-14 zarówno w wersji ratowniczej, jak i do zwalczania okrętów podwodnych. – To największe śmigłowce wykorzystywane przez polską armię – podkreśla kmdr ppor. Czesław Cichy, rzecznik Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Poza nimi zaprezentowana zostanie ratownicza „Anakonda”, samolot patrolowo-rozpoznawczy Bryza, śmigłowiec Mi-2, specjalistyczny sprzęt do szkolenia lotników, a także kilka maszyn cywilnych, które należą do Aeroklubu Słupskiego. – Wszyscy chętni będą mogli porozmawiać z lotnikami, zrobić zdjęcia, usiąść za sterami śmigłowców i samolotów – zapewnia kmdr ppor. Cichy.

O 13.00 rozpocznie się pokaz Grupy Ratownictwa Lotniskowego. – Jej członkowie przeprowadzą symulowaną akcję ewakuacji załogi śmigłowca, który znalazł się w sytuacji awaryjnej. Może to być na przykład pożar na pokładzie – mówi kmdr ppor. Cichy. Na tym jednak nie koniec.

Na darłowskim lotnisku swój sprzęt pokaże Straż Graniczna, na pobliskim zaś Nabrzeżu Usteckim będzie można dodatkowo zwiedzić dwa okręty należące do 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Trałowiec ORP „Drużno” i kuter transportowy zostały otwarte dla publiczności już dziś. Jutro marynarze zapraszają od 15 do 20.

– Pierwszy piknik zorganizowaliśmy dwa lata temu. Wówczas nad Bałtykiem można było podziwiać pokazy lotnicze. Tamtej imprezie towarzyszyło hasło: „zobacz”, tegorocznej – „dotknij” – dodaje kmdr ppor. Cichy. – Dlatego właśnie zachęcamy zwiedzających, by brali ze sobą prowiant, koce. Chcemy, aby na lotnisku odpoczęli, zrelaksowali się, a przy okazji dowiedzieli się czegoś ciekawego – dodaje.


Przedstawiciele miasta liczą na dużą frekwencję. – Dwa lata temu na pokazy ściągnęły prawdziwe tłumy. Na plaży trudno było znaleźć wolne miejsce. Ludzie robili zdjęcia, kręcili filmy. Teraz też o imprezę dopytuje wielu turystów. A co najważniejsze nie najlepsza od kilku dni pogoda poprawiła się – podkreśla Leszek Walkiewicz z Urzędu Miejskiego w Darłowie i dodaje, że piknik to doskonały sposób na promocję nie tylko wojska, ale też miasta. – Wspólnie możemy zrobić naprawdę wiele dla budowy pozytywnego wizerunku – mówi.

Początki lotnictwa morskiego w Darłowie sięgają 1962 roku. Obecnie tamtejsza Grupa Lotnicza wchodzi w skład 44 Bazy Lotnictwa Morskiego. W mieście stacjonuje osiem śmigłowców zwalczania okrętów podwodnych Mi-14PŁ, dwa śmigłowce ratownicze MI-14PŁ/R, dwa śmigłowce ratownicze W-3RM „Anakonda” oraz trzy śmigłowce Mi-2. – Główne zadanie darłowskich lotników polega na rozpoznawaniu i wskazywaniu celów okrętom oraz poszukiwaniu, śledzeniu i niszczeniu okrętów podwodnych – przypomina kmdr ppor. Cichy. – Załogi śmigłowców Mi-14PŁ/R i W-3RM „Anakonda” pełnią również dyżury w krajowym systemie ratownictwa morskiego i lotniczego. Przez całą dobę są gotowi wyruszyć z pomocą na morzu – dodaje.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: arch. BLMW

dodaj komentarz

komentarze


Więcej hełmów dla żołnierzy
 
Pytania o europejską tarczę
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Krwawa noc pośród puszczy
Rajd ku czci saperów
Śladami ojca
Wojskowe Oscary przyznane!
Po przeprawie ruszyli do walki
Zmiany w dodatkach stażowych
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Na straży nieba
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Orzeł dla bohaterów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Układ nerwowy Mieczników
Flota Bayraktarów w komplecie
Serwis K9 w Polsce
Polska wiktoria na Monte Cassino
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Mobilne dowodzenie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
W obronie wschodniej flanki NATO
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Bohater odtrącony
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Wioślarze i triatlonistka na podium
Polki pobiegły po srebro!
Pływacy i maratończycy na medal
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
I zdobyliśmy!
Gry wojenne w szkoleniu
Ameryka daje wsparcie
„Pierwsza Drużyna” na start
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Armia Andersa w operacji „Honker”
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Pierwsi na oceanie
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
NATO on Northern Track
Wojna w świętym mieście, epilog
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Abramsy w pętli
„Ta ziemia do Polski należy…”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO