Żołnierze mają prawo być dobrze dowodzeni i dlatego życzę awansowanym generałom, aby byli wierni tej żelaznej zasadzie – powiedział prezydent Bronisław Komorowski, wręczając na dziedzińcu Belwederu nominacje generalskie. Uroczystość ta rozpoczęła obchody Święta Wojska Polskiego.
– 25 lat polskiej wolności to czas dobrej i owocnej pracy, dzięki której cieszymy się nowoczesną armią i umacniającą się pozycją kraju na arenie międzynarodowej, w czym mają też udział nasi dowódcy wojskowi – mówił prezydent Bronisław Komorowski wręczając nominacje generalskie z okazji Święta Wojska Polskiego.
Ordery i odznaczenia
Zwierzchnik Sił Zbrojnych mówił, w ciągu ostatnich lat dokonał się wielki postęp w unowocześnianiu wojska. – Modernizacja to nie tylko inwestycja w technikę, ale też kumulacja wiedzy i doświadczenia kolejnych pokoleń dowódców – podkreślał prezydent.
Nowi generałowie i admirał otrzymali z rąk Tomasza Siemoniaka, szefa MON honorowe buzdygany i pierścienie generalskie. Podczas uroczystości, na dziedzińcu Belwederu, wojskowi i cywile odebrali też z rąk prezydenta Ordery Odrodzenia Polski i Ordery Krzyża Wojskowego.
Rano Bronisław Komorowski złożył wieńce przed pomnikami marszałka Józefa Piłsudskiego oraz na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. Uczestniczył też razem z ministrem Siemoniakiem we mszy za ojczyznę w katedrze polowej Wojska Polskiego.
– Kościół zawsze wzywał do pokoju, ale jednocześnie podkreślał, że w świecie pełnym niepokojów i napięć potrzebni są dobrze wyszkoleni, uzbrojeni i zmotywowani żołnierze, „strażnicy" wolności i bezpieczeństwa narodów – mówił w homilii biskup polowy Józef Guzdek.
Nowe stopnie dla trzynastu oficerów
„Czterogwiazdkowym" generałem został gen. broni Mieczysław Gocuł, szef Sztabu Generalnego WP, a generałem broni dowódca 2 Korpusu Zmechanizowanego w Krakowie gen. dyw. Janusz Adamczak. Awanse na stopień generała dywizji otrzymali: gen. bryg. Marek Mecherzyński, dowódca 12 Dywizji Zmechanizowanej w Szczecinie, gen. bryg. Jarosław Mika, dowódca 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej w Żaganiu oraz gen. bryg. Piotr Patalong, inspektor Wojsk Specjalnych. Natomiast stopień generała brygady i odpowiadający mu stopień kontradmirała otrzymało ośmiu oficerów: płk pil. Mirosław Jemielniak, dowódca 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego w Powidzu, płk Wojciech Kucharski, dowódca 21 Brygada Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie, płk Andrzej Kuśnierek, dowódca 2 Brygady Zmechanizowanej w Złocieńcu, płk Wojciech Lewicki, dowodzący 3 Brygadą Radiotechniczną we Wrocławiu, płk pil. Dariusz Malinowski, dowódca 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, płk Piotr Nidecki, szef Centrum Operacyjnego MON, płk Sławomir Żakowski, zastępca dowódcy Centrum Operacji Powietrznych oraz dowódca 3 Flotylli Okrętów kmdr Mirosław Mordel.
Prezydent podziękował żołnierzom
Bronisław Komorowski w przemówieniu z okazji Święta Wojska Polskiego przypomniał, że wolność nie jest dana raz na zawsze. Trzeba ją chronić i umacniać. – Jesteśmy odpowiedzialni za siłę Polski i jej armię, a także za siłę NATO, do którego dołączyliśmy 15 lat temu – dodał Zwierzchnik Sił Zbrojnych.
Powiedział też, że koniec zimnej wojny zmieniły świat na lepsze, ale obecny konflikt rosyjsko-ukraiński pokazał, że nie wszystkie narody naszego regionu mogą żyć bezpiecznie, a walki to wciąż brutalna rzeczywistość Europy Wschodniej. – Świat musi przestać żyć złudzeniami, że konflikt zbrojny to część przeszłości. Przemoc to wciąż sposób realizacji celów politycznych, a siła nadal znaczy czasem więcej niż prawo – powiedział Komorowski. Podziękował też żołnierzom za ich służbę i profesjonalizm.
Pamiątka Bitwy Warszawskiej
Święto Wojska Polskiego obchodzone jest 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, która rozegrała się na przedpolach stolicy 13-15 sierpnia 1920 roku i zatrzymała ofensywę Armii Czerwonej. Uznawana jest za 18. przełomową bitwę w historii świata. Dzień ten ustanowił w 1923 r. Świętem Żołnierza minister spraw wojskowych gen. Stanisław Szeptycki. 15 sierpnia pozostawał świętem do 1947 r. Później władze PRL-u przeniosły go na 12 października, rocznicę bitwy pod Lenino. Od 1992 r. świętem Wojska Polskiego ponownie stał się 15 sierpnia.
autor zdjęć: ppłk Sławomir Ratyński, Maciej Nędzyński
komentarze