moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Terapia z Szarikiem

Porter i Ciri to dwa psy, które pomagają ośmiu weteranom radzić sobie ze stresem i depresją. Uczestniczą oni w warsztatach terapeutycznych, które właśnie odbywają się w Wilkasach. Organizatorem jest Stowarzyszenie Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju. – Porter daje mi poczucie bezpieczeństwa, dzięki niemu łatwiej mi rozmawiać z terapeutą – mówi jeden z weteranów.


– W zajęciach bierze udział 55 uczestników. Są to weterani, ich żony, partnerki i rodzice poległych na misjach żołnierzy – mówi Marek Rzodkiewicz ze Stowarzyszenia, logistyk, ranny w wyniku ostrzału podczas III zmiany polskiego kontyngentu wojskowego w Iraku. – Już po raz drugi zaprosiliśmy do współpracy terapeutów z Fundacji Szarik.

Labrador Porter i owczarek Ciri

– W zeszłym roku weterani byli sceptycznie nastawieni do terapii z naszymi psami – tłumaczy Katarzyna Gawlińska, terapeutka z Fundacji Szarik. – Teraz są bardzo ciekawi i zainteresowani tą formą pomocy.

Zajęcia z labradorem Porterem i owczarkiem niemieckim Ciri odbywają się grupowo i indywidualnie. – Podczas zajęć grupowych weterani dzielą się ze sobą swoimi doświadczeniami i przeżyciami, a terapeuci omawiają problemy, które mogą ich dotyczyć: depresję, napady agresji, zamknięcie się w sobie – mówi Katarzyna Gawlińska. Co  w tym wszystkim robią psy? – Porter i Ciri reagują na emocje uczestników spotkań – tłumaczy terapeutka. – Kiedy pojawia się napięcie – szczekają, kiedy weteran zaczyna być zbyt agresywny – pies zaczyna prosić go o zabawę, na przykład rzucanie patykiem – to rozładowuje emocje i wycisza.

Na zajęciach indywidualnych weteran spotyka się oko w oko z terapeutą. Omawiane są wtedy już konkretne problemy danej osoby. Pies jest obecny na takich spotkaniach. – Porter, który jest bardzo łagodny, pomaga mi dotrzeć do weterana – mówi Gawlińska. – Weterani tłumaczą mi, że łatwiej im się przede mną otworzyć, bo pies daje im poczucie bezpieczeństwa, pozwala się otworzyć, jest katalizatorem emocji. Warsztaty „Razem Łatwiej” i zajęcia dogoterapii potrwają do 13 lipca.

Tajna broń psychologów

Fundacja Szarik działa od ponad roku. Organizację założyło dwóch psychologów klinicznych: Jacek Zawadzki i Katarzyna Gawlińska, oboje mają doświadczenie w pracy z psami ratownikami i terapeutami. – Tworzymy zespół terapeutyczny i pracujemy dwutorowo. Z jednej strony ja, jako dyplomowany psycholog, prowadzę klasyczną terapię, z drugiej mam przy sobie psa, więc pełnię też funkcję dogoterapeuty – mówi Katarzyna Gawlińska.

Psy są „tajną bronią” psychologów. Piękne, zadbane i przyjacielskie odwracają podczas terapii uwagę weteranów od natrętnych myśli, tworzą przyjazną, spokojną atmosferę, dają poczucie bezpieczeństwa. – Pomagają przełamać negatywne uczucia, działają jak katalizator, rozczulają. Dzięki nim łatwiej nawiązać rozmowę, złapać dobry kontakt z pacjentem – przyznaje Gawlińska.

Fundacja wciąż się rozwija i szkolone są kolejne zespoły terapeutyczne (terapeuta plus pies). Aktualnie na warsztatach „Razem Łatwiej” szkoli się stażystka Dominika Miłek, studentka ostatniego roku psychologii na SWPS w Warszawie, która chce zostać w Fundacji na stałe. 

Fundacja Szarik, poza zajęciami z dogoterapii, organizuje comiesięczną akcję „Kawa dla weterana”. Pierwsza „Kawa” ruszyła w lutym. Zebrane pieniądze zostały przeznaczone na karmę dla Portera i Ciri, ich badania weterynaryjne oraz na wsparcie dogoterapią klasycznych metod terapii PTSD dla weteranów.

EK

autor zdjęć: arch. Fundacji Szarik

dodaj komentarz

komentarze


Sojusznicze wsparcie nad Bałtykiem
MON informuje o formowaniu 8 DPAK
Szachownica na Wisłostradzie
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Łódź centrum serwisowym Apache’y
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Generał w niewoli
Z ORP „Błyskawica” na trasę Tour de Pologne
Bataliony przyszłości
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
Z prądem i pod prąd
Coraz więcej Alpha Scramble
Co zobaczymy na defiladzie w Święto Wojska Polskiego?
Powietrzna defilada
MON i MSZ o szczycie NATO
Dowódca, który wie szybciej i więcej, wygrywa
Czworo medalistów mistrzostw Europy w żołnierskich mundurach
Szkolenia na pomostówkę
Jak powstają polskie fregaty. Kulisy budowy Miecznika
Zapraszamy na Święto Wojska Polskiego
Młodzi medycy na poligonie
Kompania dronów zamiast Rosomaków
Zapraszamy na defiladę
W Sejmie o rosyjskim pocisku
PKW Irak zostaje w Jordanii
Gorący lipiec PKW Łotwa
Produkcja Husarzy nie zwalnia tempa
Kolejna prowokacja nad Bałtykiem
Kolejne ofiary zbrodni wołyńskiej odnalezione
Jak obronić się przed dronami?
Śmigłowiec przyszłości dla NATO
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Nocna próba na Wisłostradzie
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
SMS-y ostrzegą o zagrożeniu z powietrza
Lubawa wyposaży saperów
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Godzina „W” – sierpniowa rapsodia
Szer. Karbownik mistrzynią świata juniorów
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Kolejny rosyjski samolot przechwycony nad Bałtykiem
„Wicher" wkrótce na wodzie
Nowe wyrzutnie dla polskiego wojska
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Od arkusza blachy do gotowego Miecznika
Wieńce dla pomordowanych na warszawskiej Woli
Odnaleziono „Roja”
PGZ o koalicji antybalistycznej
Rekordowe zainteresowanie kursem „Sondy”
Azjatycka szansa
CEPS – strategiczny projekt NATO się rozwija
Wsparcie ma znaczenie
Legion Medyczny na poligonie
Medale żołnierzy w kajakarstwie i spadochroniarstwie
Walka, entuzjazm i nadzieja
Olimpijska pływaczka trenowała jak wojskowy pilot
Morska parada 15 sierpnia
Cyfrowa tarcza F-16
Próba przed morską paradą
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Abordaż z polskim wsparciem
Fallschirmjäger przeciwko Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO