Głównym zadaniem żołnierzy XV zmiany polskiego kontyngentu wojskowego w Afganistanie jest zakończenie misji ISAF. Do przetransportowania oczekuje mienie i sprzęt, które używane było przez polskich żołnierzy w Afganistanie na poprzednich zmianach.
W bazie Bagram od początku XV zmiany PKW trwa „wielkie pakowanie”. W zależności od sprawności technicznej i stopnia zużycia mienie PKW Afganistan podlega zagospodarowaniu poprzez jego powrót do kraju lub przekazanie na cele charytatywne afgańskiej społeczności. Mienie zakwalifikowane do kraju jest wysyłane w ramach zaplanowanych transportów lotniczych oraz tzw. transportów multimodalnych. Polscy żołnierze przygotowują sprzęt i mienie misji ISAF do powrotu do kraju w wydzielonym miejscu w bazie Bagram, które nazywane jest potocznie „Yard 8”.
W skład XV zmiany polskiego kontyngentu wojskowego w Afganistanie wchodzą dwa specjalistyczne pododdziały logistyczne – Narodowy Element Wsparcia Logistycznego (NSE) oraz Zespół Zabezpieczenia i Przygotowania Transportu (ZZiPT). Żołnierzy – transportowców oraz logistyków specjalistów – można zawsze spotkać na „Yardzie 8”, gdy coś pakują albo już ostatecznie przygotowują do wysłania. Tylko dzięki wzajemnej dobrej współpracy żołnierzy obu tych zespołów wszystko przygotowane jest właściwie i na czas.
Wszystko, co jest wysyłane do kraju, musi być sprawdzone, obsłużone, opisane oraz w odpowiedni sposób spakowane i przygotowane do wysyłki. Praca na „Yardzie 8” trwa od rana do samego zmierzchu, a w kancelariach NSE, gdzie przygotowane są dokumenty obrotu materiałowego, czasami do późnej nocy. Rytm pracy i życia w Afganistanie polskim żołnierzom określają terminy zaplanowanych transportów z mieniem i sprzętem. Jednak o tym, jak coś przygotować do transportu oraz jak spakować daną rzecz, decydują zawsze żołnierze – specjaliści od transportów z ZZiPT.
Zespół tworzą specjaliści ds. transportu, którzy w kraju służą między innymi w 10 Opolskiej Brygadzie Logistycznej oraz Centrum Kierowania Ruchem Wojsk na Teatrze w Oleśnicy. Żołnierze ci na co dzień zajmują się organizacją wojskowych transportów zarówno tych krajowych, jak i zagranicznych. To oni określają ostatecznie sposób spakowania rzeczy, mienia, sprzętu do transportu zgodnie z obowiązującymi przepisami. To oni też przygotowują niezbędną dokumentację transportową określoną przepisami międzynarodowymi na przewóz mienia i sprzętu. Transportowcy ZZiPT z mienia i sprzętu przygotowanego do transportu przez żołnierzy NSE formują tzw. jednostki ładunkowe (transportowe), które ostatecznie trafiają na pokłady samolotów. Na lotnisku specjaliści z ZZiPT fizycznie wraz z amerykańską obsługą lotniska oraz obsługą statków powietrznych pakują sprzęt i mienie na pokłady samolotów, które lecą do kraju.
Tekst: kpt. Leszek Radzik
autor zdjęć: kpt. Leszek Radzik
komentarze