Dwie ostatnie armatohaubice Dana zakończyły pięcioletnią służbę w Afganistanie. „Lady Gaga” do kraju przypłynęła statkiem, a „Danusia” przyleciała na pokładzie An-124 Rusłan. Oba samobieżne działa najpierw służyły w bazach Ghazni i Warrior, a potem wszędzie tam, gdzie polska artyleria zapewniała wsparcie ogniowe. Zanim znów rozpoczną służbę w kraju, czekają je przeglądy techniczne i konserwacja.
152-milimetrowa armatohaubica Dana, nazywana „Danusią”, wróciła do kraju kilka dni temu. Przyleciała na pokładzie An-124 Rusłan, jednego z największych samolotów transportowych na świecie. – Przed załadunkiem armatohaubica została specjalnie przygotowana do podróży: umyta preparatem odkażającym i odpowiednio zabezpieczona na czas transportu – mówi kpt. Leszek Radzik, rzecznik prasowy XV zmiany PKW Afganistan.
Niedługo przed nią drogą morską powróciła „Lady Gaga”. Zanim na pokładzie statku dotarła do portu w Szczecinie, żołnierze z Zespołu Zabezpieczenia i Przygotowania Transportu w Afganistanie musieli ją przygotować do podróży. W bazie Bagram sprzęt został odpowiednio zabezpieczony. – Dopiero potem Dana wyleciała samolotem C-17 do portu w Omanie. Tam została przeładowana na pokład statku IDA Rambow płynącego do Szczecina – wyjaśnia ppor. Piotr Płuciennik, oficer prasowy 10 Opolskiej Brygady Logistycznej.
W kraju wyładunkiem Dany zajęli się logistycy opolskiej brygady, wspomagani przez specjalistów z 55 Batalionu Remontowego oraz z 11 Mazurskiego Pułku Artylerii w Węgorzewie. – Pomijając ciężar, nie było to szczególnie trudne zadanie. Jako logistycy mamy doświadczenie w podobnych operacjach. Zajmowaliśmy się też „pakowaniem” misji irackiej. Teraz, poza Daną, wyładowywaliśmy też 12 pojazdów KTO Rosomak. Wszystko poszło bardzo sprawnie – mówi ppor. Płuciennik.
Obie armatohaubice przejdą teraz niezbędne przeglądy i remonty. Potem wrócą do 11 Mazurskiego Pułku Artylerii w Węgorzewie, gdzie będą służyły artylerzystom.
„Danusia” i „Lady Gaga” to nie jedyne Dany, które mają swoje imiona. W Afganistanie razem z polskimi artylerzystami służyły też „Fiona” i „Barbara”. Wszystkie armatohaubice trafiły na misję w czasie IV zmiany polskiego kontyngentu wojskowego. – Zostały rozlokowane w bazach Ghazni i Warrior – przypomina mjr Marek Pietrzak z Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Potem miejsca stacjonowania artylerzystów wielokrotnie się zmieniały. Służyli m.in. w bazach Four Corners, Quarabah, Giro i Waghez. – Wszędzie tam artyleria zapewniała wsparcie ogniowe i ochronę miejsc stacjonowania – wyjaśnia major.
Dana to samobieżna, opancerzona armatohaubica na podwoziu kołowym. Napęd działa stanowi 12-cylindrowy silnik wysokoprężny o mocy 345 KM. Do strzelania z działa używa się naboi m.in. z pociskami odłamkowo-burzącymi, przeciwpancernymi, kumulacyjnymi, przeciwbetonowymi, oświetlającymi i dymnymi. Waga działa wraz z amunicją to około 30 ton.
W Afganistanie trwa akcja wycofywania wojsk misji ISAF, w skład której wchodzi także polski kontyngent wojskowy. Jego XV i zarazem ostatnia zmiana odpowiedzialna jest głównie za przygotowanie i transport do kraju pozostałego sprzętu i uzbrojenia. Zajmują się tym m.in. logistycy wchodzący w skład ZZiPT.
Zajmują się oni m.in. pakowaniem, zabezpieczeniem i sprawdzeniem sprzętu pod kątem sprawności technicznej, ale także sporządzają dokumentację niezbędną do przewozu mienia wojskowego.
Już ponad 70 procent sprzętu, którego polscy żołnierze używali w Afganistanie, zostało zagospodarowane: 40 procent wróciło do kraju, blisko 20 procent zostało zutylizowane (ze względu na niską wartość transport do Polski był nieopłacalny), a 11 procent otrzymały organizacje charytatywne w Afganistanie.
Do Polski wróciło już m.in. 99 sztuk KTO Rosomak i 11 śmigłowców. Na transport do kraju czeka jeszcze ponad 100 sztuk innego rodzaju sprzętu.
autor zdjęć: kpt. Leszek Radzik, por. Ewelina Kasprzyk
komentarze