moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Bałtyckie targi militarne w Gdańsku

W XIII edycji Balt Military Expo bierze udział 120 wystawców z kilkunastu krajów. Do czwartku zwiedzający mogą oglądać sprzęt przeznaczony dla marynarki wojennej oraz wojsk specjalnych, m.in. systemy do zwalczania okrętów podwodnych, sonary oraz wyposażenie dla nurków i komandosów morskich.

Gdańskie targi po raz pierwszy zorganizowano w 1998 roku. Bardzo szybko stały się jedną z największych, a zarazem najbardziej prestiżowych imprez tego typu w Europie Środkowo-Wschodniej. – Mieliśmy edycje, które przyciągały po 150 wystawców. W tym roku jest ich trochę mniej, ale i tak prezentowana przez nich oferta jest wyjątkowo bogata – podkreśla Iwona Wolszczak z zespołu marketingu Balt Military Expo.

W halach Centrum Wystawienniczo-Kongresowego stoiska rozstawili przedstawiciele firm m.in. z Polski, USA, Francji, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Izraela. – Prezentują przede wszystkim sprzęt przeznaczony dla marynarki wojennej i komandosów morskich oraz wyposażenie nurków – wylicza Krzysztof Śmiech, przedstawiciel organizatora targów. Zazwyczaj, jak tłumaczy, jest to sprzęt używany przez siły zbrojne różnych państw, a także taki, którym producenci chcą dopiero zainteresować potencjalnych odbiorców.


Zwiedzający mogą obejrzeć na przykład systemy przeznaczone do zwalczania okrętów podwodnych czy też nowoczesne sonary używane przez śmigłowce USA, Norwegii lub Zjednoczonych Emiratów Arabskich, które prezentuje jedna ze znanych francuskich firm. Na targach dominuje sprzęt wojskowy i wyposażenie dla żołnierzy. Jednak część oferty przygotowanej przez wystawców ma też zainteresować policję, straż graniczną, straż pożarną oraz służby ratownicze.

Oprócz producentów uzbrojenia i wyposażenia dla armii swoje stoiska w Gdańsku mają też innego rodzaju instytucje związane z obronnością, m.in. wydawnictwa, Ministerstwo Obrony Narodowej czy też Akademia Marynarki Wojennej.

Jednym z najważniejszych wydarzeń towarzyszących targom była VI Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna pod hasłem „Technologie morskie dla obronności i bezpieczeństwa” NATCON. W tym roku została poświęcona systemom dowodzenia i uzbrojenia morskiego, ochronie morskiej infrastruktury i bezpieczeństwu na morzu. Z punktu widzenia światowej gospodarki to kluczowa kwestia. Jak wynika z obliczeń ekspertów, obecnie aż 80% transportu odbywa się drogą morską. Jednocześnie załogi statków w różnych rejonach świata są narażone na ataki ze strony piratów i terrorystów. Do najbardziej niebezpiecznych miejsc należy Róg Afryki, okolice Nigerii i Morze Arabskie.


Podczas targów zorganizowano również międzynarodową konferencję i Wystawę Ratownictwa Medycznego Rescue Expo oraz pokazy działań antyterrorystycznych i ratowniczych na wodach Portu Gdańskiego. Wzięły w nich udział m.in. siły marynarki wojennej, jednostki specjalnej Formoza, Morskiego Oddziału Straży Granicznej i straży pożarnej.

Tegoroczne targi mają dla Marynarki Wojennej RP szczególne znaczenie. Wkrótce czekają ją wielkie zmiany, których podstawą jest zatwierdzony pod koniec 2012 roku „Plan modernizacji technicznej”, a także podpisany nieco wcześniej „Program rozwoju Sił Zbrojnych RP w latach 2013–2022”. Tylko w ciągu najbliższych ośmiu lat marynarka powinna otrzymać sześć nowych okrętów.

– Targi te, zorganizowane pod patronatem Ministerstwa Obrony Narodowej i inspektora marynarki wojennej, są doskonałą okazją do nawiązania owocnych kontaktów przez firmy z branży obronności morskiej i bezpieczeństwa morskiego, oferujące różnego rodzaju systemy morskie i okrętowe – podkreślał w przesłaniu adresowanym do uczestników imprezy wiceadm. Ryszard Demczuk, szef Inspektoratu Marynarki Wojennej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych.

Targi potrwają do jutra, do godziny 16.00. Patronat honorowy nad imprezą objął szef MON Tomasz Siemoniak.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: amberexpo.pl

dodaj komentarz

komentarze


Sandhurst: końcowe odliczanie
 
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Charge of Dragon
Na straży wschodniej flanki NATO
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Przygotowania czas zacząć
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Szpej na miarę potrzeb
Kolejne FlyEle dla wojska
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Ramię w ramię z aliantami
NATO na północnym szlaku
Święto stołecznego garnizonu
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
25 lat w NATO – serwis specjalny
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
SOR w Legionowie
Wojna w świętym mieście, część druga
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
W Italii, za wolność waszą i naszą
Front przy biurku
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Barwy walki
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojna w świętym mieście, epilog
NATO on Northern Track
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Zachować właściwą kolejność działań
Wojna na detale
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Gunner, nie runner
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kadisz za bohaterów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Głos z katyńskich mogił
Sprawa katyńska à la española
Szarża „Dragona”
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Strażacy ruszają do akcji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO