O służbie wojskowej kobiet w zawodowej armii z dowódcami i żołnierzami-kobietami rozmawiała komandor Bożena Szubińska - pełnomocnik Ministra Obrony Narodowej ds. wojskowej służby kobiet.
W pierwszej części wizyty w Błękitnej Brygadzie komandor Szubińska odwiedziła koszary w Szczecinie , następnie takie samo spotkanie odbyła w Stargardzie Szczecińskim. Po przybyciu do jednostki w dniu 12 czerwca br. i rozmowie z dowódcą 12 Brygady Zmechanizowanej pułkownikiem Dariuszem Górniakiem Przewodnicząca Rady do spraw Kobiet przeprowadziła godzinne spotkanie z dowódcami batalionów i dywizjonów Błękitnej Brygady, podczas którego przedstawiła uwarunkowania prawne i dalsze perspektywy służby wojskowej kobiet.
W trakcie rozmowy z dowódcami , komandor Szubińska podkreślała znaczenie równego traktowania i dyscypliny wśród żołnierzy obojga płci, wysłuchała również bezpośrednich opinii dowódców i ich propozycji co do określenia stanowisk służbowych przeznaczonych dla kobiet. Następnie do sali odpraw przybyły żołnierze-kobiety, służące w pododdziałach 12 Brygady Zmechanizowanej w szczecińskich koszarach. Przez ponad godzinę trwały dyskusje i wymiana opinii dotyczącej służby wojskowej oraz roli i działalności Rady ds. Kobiet SZ RP.
Wspólne pamiątkowe zdjęcie u stóp pomnika Hallera i podziękowania za przybycie od dowódcy Błękitnej Brygady zakończyły pierwszą część roboczej wizyty Przewodniczącej Rady do spraw Kobiet w Siłach Zbrojnych . Kolejną częścią czwartkowej obecności komandor Bożeny Szubińskiej było spotkanie z dowódcami i żołnierzami-kobietami w Stargardzie Szczecińskim. Do „ białych koszar” komandor Szubińska udała się w towarzystwie porucznik Moniki Matuszczak, która jest członkinią Rady do spraw Kobiet w Siłach Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej.
W pododdziałach 12 Brygady Zmechanizowanej służby obecnie prawie 180 kobiet, co stanowi około 5 % wszystkich żołnierzy, z czego 19 pań służy na stanowiskach oficerskich , 23 na stanowiskach podoficerskich oraz 137 na stanowiskach w korpusie szeregowych zawodowych.
Kobiety do zawodowej służby wojskowej trafiły w 1988 roku, służąc jako medycy. Od 1999 roku zaczęto przyjmować je do wojskowych szkół, w tym samym roku powstała też Rada ds. Kobiet w Siłach Zbrojnych, zajmująca się problemami pań w służbie. Cztery lata później udostępniono kobietom korpus szeregowych zawodowych, ale na pierwsze szeregowe trzeba było poczekać dwa lata. W 2007 roku dwie pierwsze kobiety zaczęły służyć na okrętach podwodnych, a dwa lata później w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych mianowano na stopień oficerski rekordową liczbę – 135 absolwentek.
Tekst: kpt. Janusz Błaszczak
autor zdjęć: kpt. Janusz Błaszczak
komentarze