moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Odsłonią sekrety kobiecych mundurów

O mundurach, które noszą, wiedzą wszystko, bo wiele czasu i energii poświęciły na to, by je zdobyć. Teraz chcą opowiadać o nich innym. Rekonstruktorki "V for Victory" i GRH Die Blitze organizują pokaz umundurowania. – Chcemy upamiętnić dzielne kobiety, które gotowe były do ogromnych poświęceń w ciężkich czasach wojny – mówi Emi Weiss, jedna z organizatorek pokazu.

Pokaz mundurów kobiecych będzie częścią programu tegorocznej Strefy Militarnej – spotkania miłośników historii, które odbywa się w Podrzeczu koło Gostynia i Piasków w Wielkopolsce. W tym roku impreza odbędzie się od 10 do 13 lipca. – Podkreślamy, że nie będzie to pokaz mody! – mówi Emi Weiss. – Każda z naszych uczestniczek jest ekspertką w swojej dziedzinie, poświęciły wiele czasu i energii na zdobycie wiedzy i przygotowanie swojej sylwetki. Chcemy się tym podzielić z zainteresowanymi.

Dziewczyny  z  "V for Victory" i GRH Die Blitze chcą zaprezentować mundury kobiecych formacji wojskowych, które funkcjonowały przy każdej armii biorącej udział w walkach na frontach II wojny światowej. – Wkład kobiet w wysiłek wojenny jest często pomijanym tematem. Czas to zmienić – tłumaczy Emi Wiess. – Każda z uczestniczek powie kilka słów na temat historii danej formacji i przytoczy ciekawe fakty warte zapamiętania. Niektóre z rekonstruktorek szykują też minipokazy, np. w jaki sposób zakładano maskę przeciwgazową, jak wyglądała musztra w wykonaniu kobiet, na czym polegała obsługa radia.

Przed rekonstruktorkami bardzo dużo pracy, bo chcą opowiedzieć o niemal każdym szczególe kobiecych mundurów oraz o tym, jak zmieniały się one na przestrzeni lat. – Każda wojskowa formacja kobieca posiadała przynajmniej kilka różnych sortów mundurowych, poczynając od mundurów polowych przeznaczonych do pracy w warunkach przyfrontowych, poprzez mundury wyjściowe noszone podczas przepustek i ceremonii, kończąc na specjalistycznym umundurowaniu np. pielęgniarek czy kobiet służących na pokładach samolotów lub statków – tłumaczy jedna z rekonstruktorek. – Mundury przydzielane kobietom od czasu wybuchu wojny przechodziły wiele transformacji przez cały okres jej trwania. Zmieniały się kolory, kroje, materiały, dodatki. W trakcie pokazu postaramy się uwzględnić wszystkie czynniki i jak najdokładniej opowiedzieć o prezentowanych mundurach w sposób jak najciekawszy, posiłkując się ciekawostkami, anegdotkami i minipokazami.

Do tej pory chęć udziału w pokazie zgłosiło ponad 30 rekonstruktorek różnych formacji z Polski i zagranicy. Na pokazie zostaną zaprezentowane między innymi mundury: Armii Czerwonej, Pomocniczej Służby Kobiet (PSK), Auxiliary Territorial Service (ATS), Women's Auxiliary Air Force (WAAF), Army Nurse Corps (ANC), Women's Army Corps (WAC), Deutsches Rotes Kreuz (DRK), Nachrichtenhelferin des Heeres, Lotta Svärd, Przysposobienia Wojskowego Kobiet (PWK), Australian Women's Army Service, Frontsøster, Organisation Todt (OT) i 1 Samodzielnego Batalionu Kobiecego im. Emilii Plater. 

Lista jest otwarta, udział w pokazie mogą wziąć rekonstruktorki zajmujące się okresem II wojny światowej. – Przynależność do grupy rekonstrukcji historycznej też nie jest obowiązkowa, chętnie rozpatrzymy też indywidualne zgłoszenia – mówi Emi Weiss. Każda osoba powinna posiadać odpowiedni mundur i rzetelną wiedzę na temat odtwarzanej formacji. 

Dziewczyny nie mogą mieć współczesnych fryzur albo włosów pofarbowanych na nienaturalne kolory, zabronione są też tatuaże w widocznych miejscach oraz tipsy. Rekonstruktorki nie powinny też mieć biżuterii oraz makijażu, który nie odpowiadałby standardom lat 40.

Wszystkie osoby zainteresowane udziałem mogą wysyłać swoje zgłoszenia przez Facebook (Emi Weiss; Army Nurse Corps; Stowarzyszenie Historyczne "V for Victory"), e-mail (emi.weiss@gmail.com). W wiadomości musi znaleźć się informacja, jaką jednostkę dana osoba chciałaby zaprezentować i do jakiej grupy się należy. Zgłoszenia można przysyłać do końca czerwca.

Ewa Korsak

autor zdjęć: arch. Emi Weiss

dodaj komentarz

komentarze


Więcej hełmów dla żołnierzy
 
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Ameryka daje wsparcie
Nowe zadania szefa SKW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pytania o europejską tarczę
„Pierwsza Drużyna” na start
Serwis K9 w Polsce
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Polki pobiegły po srebro!
Flota Bayraktarów w komplecie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Bohater odtrącony
W obronie wschodniej flanki NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Wszystkie misje AWACS-a
Abramsy w pętli
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Mobilne dowodzenie
Wioślarze i triatlonistka na podium
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Układ nerwowy Mieczników
Śladami ojca
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
By Polska była bezpieczna
Po przeprawie ruszyli do walki
Gry wojenne w szkoleniu
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Orzeł dla bohaterów
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
„Grand Quadriga ‘24”
They Will Check The Training Results in Combat
Broń Hitlera w rękach AK
Pływacy i maratończycy na medal
Zawsze gotowi do pomocy
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Polska wiktoria na Monte Cassino
Wojna w świętym mieście, epilog
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Na straży nieba
Krwawa noc pośród puszczy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO