moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ministrowie obrony w Bratysławie

Zwiększenie wydatków na obronność, sytuacja na Ukrainie i utworzenie wspólnej grupy bojowej – to tematy, które zdominowały dzisiejsze spotkanie ministrów obrony narodowej państw Grupy Wyszehradzkiej. – Chcemy, aby Grupa Wyszehradzka była realnym projektem i liczę na konkretne zdolności – podkreślał w Bratysławie Tomasz Siemoniak, szef polskiego MON.


Okazją do rozmów była odbywająca się w stolicy Słowacji konferencja GLOBSEC (Global Security Forum). W Bratysławie spotkali się szef MON Tomasz Siemoniak, minister obrony Czech Martin Stropnicky, wiceministrowie obrony Węgier Tamas Varga oraz Słowacji Milosz Koterec. Ministrowie rozmawiali o współpracy obronnej państw V4. Dominującym tematem okazała się napięta sytuacja na Ukrainie oraz zagadnienia związane z Wyszehradzką Grupą Bojową, która powstanie w ramach Unii Europejskiej.

Dokument o jej powołaniu ministrowie obrony podpisali w Wyszehradzie w marcu tego roku. Pełną gotowość bojową grupa powinna osiągnąć w 2016 roku. Będzie liczyła trzy tysiące żołnierzy, a pokieruje nią polski oficer. Pomysł powołania trzynastu takich grup narodził się dziesięć lat temu. W razie potrzeby mają one podejmować interwencję na obszarze do sześciu tysięcy kilometrów od Brukseli. Za każdym razem będą musiały posiadać mandat ONZ.


Podczas dzisiejszego spotkania minister Siemoniak nawiązał też do pojawiających się w ostatnim czasie apeli o zwiększenie wydatków na obronność w krajach NATO. – Samo podpisywanie dokumentów nie zwiększy bezpieczeństwa w regionie – mówił. Przyznał, że zarówno wzmocnienie obecności wojskowej NATO na Wschodzie, jak i zwiększenie wydatków na obronę to kwestie skomplikowane. – Ale wydaje mi się, że jest to precyzyjna, jasna odpowiedź na obecne wyzwania – dodał Siemoniak. Według niego wydatki na obronność w krajach Grupy Wyszehradzkiej powinny wrócić do poziomu, który „odpowiada potrzebom”. – Polska w ciągu ostatnich 5 lat zwiększyła realny poziom wydatków obronnych o 25 proc. Ponad 20 proc. z tego jest kierowane na modernizację – podkreślał minister.

Martin Stropnicky, czeski minister obrony, odnosząc się do idei przeznaczania 2 proc. PKB na wydatki obronne, podkreślił, że jest to zasada, której nie da się zrealizować natychmiastowo. Wyraził jednak nadzieję, że Czechy uzyskają taki budżet na obronność mimo kryzysu gospodarczego. – Celem jest większe bezpieczeństwo. Przy wydatkowaniu 1 proc. PKB (na obronność) takie cele nie będą mogły być realizowane – dodał czeski minister. Przyznał też, że w ostatnich 5 latach budżet obronny jego kraju zmniejszył się o ponad 22 procent.

Wiceminister obrony Węgier Tamas Varga deklarował, że do 2015 r. na Węgrzech nie będzie zmniejszenia wydatków obronnych, a od 2016 r. będą one rosły. Oświadczył, że jego kraj chciałby jeszcze bardziej pogłębiać współpracę w ramach Grupy Wyszehradzkiej. – Pracujemy nad wspólną wizją i ramami planowania obronnego. Od 2016 r. chcemy ustanowić Wyszehradzką Grupę Bojową. Na podstawie tego doświadczenia moglibyśmy wnieść wkład w operacje, które są inicjowane albo przez UE, albo przez NATO – zaznaczył.

Wiceminister obrony Słowacji Milosz Koterec mówił, że wydatki jego kraju na obronność to 1,1 proc. PKB. Zadeklarował, że w przyszłości procent ten będzie wyższy, nie podał jednak szczegółów. Dał do zrozumienia, że w celu budowania zdolności obronnych mogłyby być też wykorzystywane środki z UE. Jak mówił, Unia jest gotowa zainwestować znacznie więcej w projekty, które mogą zwiększać wydajność gospodarczą w czasach kryzysowych, ale też poprawiać zdolności obronne.

Jak zapowiada MON, podczas bratysławskiej konferencji przedstawiciele rządów Polski i Słowacji parafują umowę o współpracy obronnej. – Poprzedni tego typu dokument został podpisany dwadzieścia lat temu. Od tego czasu zmieniły się zarówno same armie, jak i sytuacja na świecie. Dlatego warto umowę nieco odświeżyć – tłumaczy Jacek Sońta, rzecznik resortu obrony.

Ministrowie obrony państw Grupy Wyszehradzkiej współpracują od lat. Spotykają się między innymi przed posiedzeniami Rady Europejskiej. Podczas takich rozmów starają się wypracować jednolite stanowisko w wielu kwestiach istotnych dla państw środkowej Europy. Wspólne działania przyniosły już sporo efektów. To właśnie dzięki nim w dokumencie końcowym jednego z posiedzeń Rady Europejskiej znalazł się zapis o roli małych i średnich firm w przemyśle obronnym.

Wczoraj w Bratysławie spotkali się szefowie rządów grupy V4. Rozmawiali o wspólnym stanowisku w sprawie polityki obronnej i energetycznej, którą wymusza kryzys na Ukrainie. – Jeśli tego nie zrobimy, przegramy wielką batalię i przyszłość Europy – mówił premier Donald Tusk.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: chor. Artur Zakrzewski/ DPI MON

dodaj komentarz

komentarze

~scooby
1400331720
razem to 65 mil ludzi.+ Ukraina będzie 100.
39-FF-C3-6D

Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
 
Polityka nie znosi próżni
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Afganistan. Czas wracać do domu
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Ciemne strony Facebooka
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Przeprawa przez Narew
Polsko-tureckie obrady
Ziemia z misji na pamiątkę
Ostatnie dni kampanii 1939
Course on Diplomacy
Wirtualne strzelanie, realne efekty
Czy mur powstrzyma falę uchodźców?
Ogień na alpejskich szczytach
Duch Invictus jest, czas na formę
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Maraton po bieszczadzkich bezdrożach
Żołnierze bez testów z WF-u
Test mobilności 12 Dywizji
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Emerytura wypłacana w … karmie
Zbrodnia w Zakroczymiu
Koncern Boeing dostarczył kolejny samolot dla VIP-ów
Polscy żandarmi wspierają Gruzinów
Sztandar dla krakowskich żandarmów
W jedynym słusznym kierunku
Więcej żołnierzy na granicy
Szef MON-u w Forcie Sill
„Kormoran” zagraniczny debiut ma za sobą
Wilk na poligonie
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Legia Akademicka po raz piąty
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
„Ryś ‘21”, czyli przerzut wojsk
Dołącz do sportowców w mundurach!
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Będzie więcej oddziałów przygotowania wojskowego
Wybierz się na wojskowe studia
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Gala stulecia „Polski Zbrojnej”
Advantages of Efficient Organization
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Black Hawk na potrzeby GROM-u
77 lat temu powstańcy zakończyli bój o Warszawę
Szef MON odwiedził USA
Uzbrojenie dla „Kormoranów”
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
Na granicy stratosfery
Ciężki, ale sprytny. Kolejny z rodziny KTO
Współpraca i wspólna pamięć
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Strzelec do zadań specjalnych
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Rezerwista ochotnik też musi się starać
KFOR: wyższy stopień gotowości

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO