moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szefowie rządów V4 o bezpieczeństwie

Jeśli nie będziemy mieć wspólnego stanowiska w sprawie obrony i energetyki, przegramy wielką batalię o przyszłość Europy – podkreślał premier Donald Tusk podczas spotkania szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej w Bratysławie. Okazją do rozmów jest szczyt GLOBSEC (Bratislava Global Security Forum). W piątek w stolicy Słowacji spotkają się ministrowie obrony państw Grupy.


–  Kryzys na Ukrainie wymaga testu solidarności w jeszcze większym stopniu niż dotychczas. Europa nie będzie bezpieczna, dotyczy to także Grupy Wyszehradzkiej, jeśli nie wejdziemy na wyższy stopień solidarności energetycznej – przekonywał Donald Tusk. Drugim kluczowym elementem zapewnienia stabilizacji i bezpieczeństwa na kontynencie jest według szefa polskiego rządu stała i widoczna obecność wojsk NATO w krajach granicznych Unii Europejskiej. – Obecność NATO – jeśli chodzi o infrastrukturę i konkretne jednostki – powinna być o wiele wyraźniejsza w krajach bałtyckich, w Polsce, na Słowacji, Węgrzech, w Rumunii i Bułgarii, tzn. tam, gdzie graniczymy z regionem niestabilnym. To zmniejsza ryzyko konfliktu, a nie je zwiększa. Będziemy przekonywać do takiego podejścia – zapewniał Tusk.

Przypomniał jednocześnie, że Grupa Wyszehradzka „powstawała jako praktyczny wymiar solidarności państw, które mimo różnicy interesów postanowiły wspólnie budować strategię wejścia do Unii”. Zdaniem premiera solidarność to jedyna skuteczna zasada, która może połączyć państwa UE „wtedy, kiedy trzeba podjąć decyzje, które nie respektują wszystkich indywidualnych interesów". Jak ocenił Tusk, Unia potrafiła działać solidarnie, „ze zdolnością poświęcenia części swojego interesu na rzecz interesu wspólnoty".

Odnosząc się bezpośrednio do sytuacji wokół konfliktu między Ukrainą i Rosją, premier zaznaczył: „Dzisiaj na wschód od polskiej granicy problemem nie jest nacjonalizm ukraiński, ale agresywna polityka Rosji wobec Ukrainy”.

Po południu w lunchu roboczym premierów państw Grupy Wyszehradzkiej uczestniczył sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen.

Okazją do spotkania premierów państw Grupy Wyszehradzkiej był odbywający się w Bratysławie szczyt GLOBSEC (Bratislava Global Security Forum). Bierze w nim udział ponad 800 gości z 65 krajów – wśród nich m.in. premierzy Polski, Ukrainy, Słowacji, Czech, Węgier i Czarnogóry, sekretarz generalny NATO, a także ministrowie spraw zagranicznych Szwecji, Litwy, Łotwy, Mołdawii i Egiptu.

W czwartek we Wrocławiu spotkają się ministrowie obrony Polski i Czech. Tematem rozmów Tomasza Siemoniaka i Martina Stropnickýego ma być sytuacja na Ukrainie i zbliżający się szczyt NATO w Newport w Walii. Obaj ministrowie pojadą później do Bratysławy, gdzie wezmą udział w spotkaniu szefów obrony państw Grupy Wyszehradzkiej.

Dafa, pap, premier.gov.pl

autor zdjęć: M. Śmiarowski/ KPRM

dodaj komentarz

komentarze

~scooby
1400248080
Wyjaśniam kiedy Euro. 1. Równy zakup surowców. np. Helmut kupuje od Wołodi gaz za 420 euro . Marek za 530 euro. Kto na wspólnym rynku jest bardziej konkurencyj ? 2. równa polityka fiskalna. Marek otworzył sklep internetowy. Kupuje kulke z 1 euro w Hiszpanii i sprzedaje ją do Anglii z zyskiem 1 % +Vat. Cena kulki dla indywidualnego w Anglii to OK 1, 25 euro , bo w polsce jest VAT na kulkę 24 %. Helmut wywęszył , że to niezły biznes i jeszcze , że ta kulka w RFN jest opodatkowana 7 % VAT stąd jak zaoferuje ja Anglikom w cenie 1,19 euro to pomimo niższej ceny ma większy zysk 10 %. polityka monetarna. Haelmut chce kupić sklep internetowy za 500 euro. Dostanie kredy na 4 % + dopłatę w wysokości 1/3 z niemieckiego funduszu wspierania przedsiębiorczości + 1/3 dotacji na sprzeda na rynki inne. = spłaca tylko 160 euro prze 30 lat. Marek musi wziąć całość z odsetkami ok 23 % + opłata manipulacyjna. i jak mają konkurować na wspólnym rynku ? p.s. Euro tak ale: wspólny akup surowców, wspólna polityka fiskalna, wspólna polityka monetarna. p.s.II . a i tak będziemy przegrać infrastrukturą .... .
39-FF-C3-6D
~scooby
1400181000
Bez Niemców w UE zostaje jeszcze 420 mil ludzi. Może się z Nimi dogadać jak Niemcy będą pilnować swoich cen i nie dopuszczać innych.
39-FF-C3-6D

Wilk na poligonie
 
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Ciężki, ale sprytny. Kolejny z rodziny KTO
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Course on Diplomacy
Wirtualne strzelanie, realne efekty
Test mobilności 12 Dywizji
Ziemia z misji na pamiątkę
Duch Invictus jest, czas na formę
Maraton po bieszczadzkich bezdrożach
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Szef MON odwiedził USA
Czy mur powstrzyma falę uchodźców?
Współpraca i wspólna pamięć
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Polscy żandarmi wspierają Gruzinów
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
Koncern Boeing dostarczył kolejny samolot dla VIP-ów
Ciemne strony Facebooka
Polityka nie znosi próżni
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Black Hawk na potrzeby GROM-u
Gala stulecia „Polski Zbrojnej”
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
„Kormoran” zagraniczny debiut ma za sobą
Rezerwista ochotnik też musi się starać
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Advantages of Efficient Organization
Legia Akademicka po raz piąty
„Ryś ‘21”, czyli przerzut wojsk
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Emerytura wypłacana w … karmie
Sztandar dla krakowskich żandarmów
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Szef MON-u w Forcie Sill
Więcej żołnierzy na granicy
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Ogień na alpejskich szczytach
Ostatnie dni kampanii 1939
Dołącz do sportowców w mundurach!
KFOR: wyższy stopień gotowości
Uzbrojenie dla „Kormoranów”
Przeprawa przez Narew
Żołnierze bez testów z WF-u
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
Afganistan. Czas wracać do domu
Wybierz się na wojskowe studia
Zbrodnia w Zakroczymiu
Strzelec do zadań specjalnych
Będzie więcej oddziałów przygotowania wojskowego
W jedynym słusznym kierunku
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Na granicy stratosfery
77 lat temu powstańcy zakończyli bój o Warszawę
Polsko-tureckie obrady

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO